Ten producent z Austrii znany nam jest od wielu lat. I od wielu lat trzyma się tego samego stylu mieszanki muzyki swing i współczesnych brzmień tanecznych. Nazwał to “electro swing”. Parov Stelar i jego “Gringo” to bardzo łatwo wpadający w ucho kawałek.
Parov Stelar stosował w swoich nagraniach różne pomysły w warstwie rytmicznej. Tym razem zdecydował się na małą pompeczkę, ale ciągle z wykorzystaniem lekkiej stopy, co zbliża “Gringo” bardziej do dance niż typowej muzyki klubowej.
Dzięki temu utwór jest bardzo uniwersalny. Do też w warstwie aranżacyjnej wykorzystuje lubiane u nas klimaty bałkańskie, a czasem swing. I tak oto powstał bardzo fajny taneczny utwór, prawie dla każdego odbiorcy.
Artysta zapowiedział koncert na warszawskim Torwarze 30 listopada! Więcej informacji tutaj.
Jak to się zaczęło?
Marcus Füreder zaczął interesować się pracą jako DJ w klubach nocnych w drugiej połowie lat 90. W 2000 roku zaczął produkować i publikować swoje pierwsze utwory. W 2001 roku wydał swój pierwszy minialbum, zatytułowany “Hamunaptra”, który nagrał w duecie z Alexxem Aiyaxem.
Kilka miesięcy później premierę miała jego druga EP-ka nagrana z Ailaxem ? “Synthetica”, a także solowy minikrążek pt. “Guerrilla”. W kolejnym roku wydał czwarty minialbum pt. “LoTechTrash”, a w 2003 roku zdecydował się na założenie własnej wytwórni płytowej ? Etage Noir Recordings.
W 2004 roku premierę miał jego ostatni minialbum wydany pod prawdziwym nazwiskiem ? “Music I Believe In”. Kolejna minipłytę w swojej karierze, zatytułowaną “Get Up On Your Feet”, wydał już pod pseudonimem Parov Stelar. W tym samym roku ukazały się także jego dwie kolejne EP-ki: “KissKiss EP” i “Primavera”. Potem pod koniec października ? debiutancki album długogrający, zatytułowany “Rough Cuts”, który zapewnił mu międzynarodową rozpoznawalność na rynku muzyki elektronicznej.
W 2005 roku Stelar wydał swoją drugi krążek studyjny pt. “Seven And Storm”, a dwa lata później ? płytę pt. “Shine”, po premierze której brytyjska telewizja BBC opisała go jako jednego z najbardziej obiecujących producentów w Europie. W listopadzie tego samego roku po raz pierwszy wystąpił ze swoim zespołem Live-Band, w którego skład weszli: wokalistka Cleo Panther, trębacz Jerry di Monza, saksofonista Max the Sax, perkusista Willie Larsson Jr. i basista Michael Wittner. Zapis z jednego z ich koncertu ukazał się na płycie, zatytułowanej “Parov Stelar And Band Live @ Roxy”. Ze względu na swoje specyficzne podejście do produkcji muzycznej połączone z zachowaniem pewnej estetyki został nieoficjalnie uznany za twórcę nowego gatunku muzycznego ? electro swing.
W 2009 roku premierę miał czwarty album studyjny Stelara, zatytułowany “Coco”, rok później ukazała się jego kolejna płyta pt. “The Paris Swing Box”, a w 2012 roku ? krążek pt. “The Princess”, który w 2013 roku zapewnił mu nagrodę Amadeusa w kategorii Album roku podczas ceremonii wręczania statuetek austriackiej rynku muzycznego.
Producent otrzymał także główną nagrodę w kategoriach Najlepszy występ na żywo oraz Najlepszy artysta electronic/dance. W tym samym roku producent stworzył projekt Parov Stelar Trio, z którym wydał płytę pt. “The Invisible Girl” (2013). W tymże roku ukazała się jego kolejna solowa płyta pt. “The Art of Sampling”, zaś w maju 2015 ? album zatytułowany “The Demon Diaries”.
Zobacz albumy Parov Stelar tutaj.