Alchemist Project – Prząśniczka > na nową taneczną nutę po 173 latach

Alchemist Project Prząśniczka

Polski duet producencki wpadł na pomysł odświeżenia czegoś dość nietypowego. To utwór dokładnie sprzed 173 lat. Oto Alchemist Project – Prząśniczka – na nową taneczną nutę. Przy okazji przypomnijcie sobie kto był autorem oryginału, bo każdy szanujacy się DJ powinien to wiedzieć…

 

 

 

 

Oto muzyczna ciekawostka z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki od popularnego polskiego duetu producentów. W gruncie rzeczy pomysł jest prosty. Wykorzystano znane schematy z utworów Federico Scavo czy Yolanda Be Cool. I tak należało podejść do tego jakże niertypowego utworu. Duet producencki z Zielonej Góry Alchemist Project już nie raz pokazał, że wiem na czym polega odświeżanie starych utworów. Pamiętamy choćby “Hare Krishna”.

 

 

Prząśniczka Moniuszko Alchemist ProjectNieco historii

Jest więc znakomita okazja przypomnieć oryginał i jego autora. “Prząśniczka” to pieśń skomponowana przez Stanisława Moniuszkę na głos i fortepian do słów Jana Czeczota. Powstała w 1846 roku. Często była wykonywana jako utwór instrumentalny, na instrumentach dętych.

Bardzo popularne było wykonanie “Prząśniczka” przez popularny w latach 70 XX wieku duet fortepianowy „Marek i Wacek”. Utwór był wykorzystywany jako sygnał wywoławczy przez stacje radiowe i telewizyjne: Polskie Radio Białystok oraz Telewizję Łódź.

Od 29 lipca 1998 „Prząśniczka” została oficjalnym hejnałem Łodzi i jednym z miejskich symboli. Hejnał grany jest codziennie na trąbce, o godzinie 12:00, z okna Urzędu Miasta Łodzi.

 

Stanisław Moniuszko  (ur. 5 maja 1819, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) to polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista. Napisał ponad 268 pieśni, oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył muzykę nawiązującą do folkloru polskiego (np. melodie i tańce ludowe) oraz do utorów polskich poetów (Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza).

To on napisał słynne opery: “Halka” i “Straszny dwór”, o których naucza się nas już w szkole podstawowej . Dlatego nazywa się go “ojcem polskiej opery narodowej”.

 

Czy pamiętacie tekst tej piosenki ze szkoły? Jeśli nie, oto on:

U prząśniczki siedzą
jak anioł dzieweczki,
przędą sobie, przędą
jedwabne niteczki

Kręć się, kręć wrzeciono,
wić się tobie, wić!
Ta pamięta lepiej,
czyja dłuższa nić!

Poszedł do Królewca
młodzieniec z wiciną,
łzami się zalewał,
żegnając z dziewczyną.

Kręć się, kręć wrzeciono,
wić się tobie wić!
Ta pamięta lepiej,
czyja dłuższa nić!

Gładko idzie przędza
wesołej dziewczynie,
pamiętała trzy dni
o wiernym chłopczynie.

Kręć się, kręć wrzeciono,
wić się tobie wić!
Ta pamięta lepiej,
czyja dłuższa nić!

Inny się młodzieniec
podsuwa z ubocza
i innemu rada
dziewczyna ochocza.

Kręć się, kręć wrzeciono,
prysła wątła nić!
Wstydem dziewczę płonie,
wstydź się, dziewczę, wstydź!