CALL ME Gabry Ponte, R3HAB, Timmy Trumpet

Wow, co za skład! Gabry Ponte, R3HAB i Timmy Trumpet i co za klasyk! Utworowi Blondie stuknęło mu już prawie 42 lata.

 

„Call me” (i „Heart of Glass”) to jedno z przełomowych nagrań w muzyce tanecznej. Nagrała go grupa punk rockowa, a nie artysta nurtu disco. Jak to było możliwe piszemy niżej, bo na początek, jak zwykle, nowa wersja.

 

Odświeżona „Call me” to stylistyka Goa Dance. Na początku wydawałoby się to profanacją świetnego oryginału Blondie. Gdy jednak wsłuchamy się w budowę utworu i jego nietypowy schemat rytmiczny, stanie się jasne dlaczego Gabry Ponte, R3hab i Timmy Trumpet podeszli do tematu w taki sposób.

Jest to czytelniejsze po wysłuchaniu oryginału.

O oryginale

„Call me” czyli „ Zadzwoń do mnie ” to piosenka amerykańskiego zespołu nowofalowego Blondie i motyw do filmu „American Gigolo” z 1980 roku .

Wyprodukowana i skomponowana przez włoskiego muzyka Giorgio Morodera , z tekstem autorstwa wokalistki grupy Blondie Debbie Harry.
Utwór przez sześć kolejnych tygodni był numerem 1 na liście Billboard Hot 100 , gdzie stał się największym singlem zespołu i drugim numerem 1. Trafił również na 1. miejsce w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.
Okazuje się, że w studio nagraniowym inżynierem dźwięku był inny popularny człowiek tamtych czasów – Harold Faltermeyer. To on jest autorem słynnego „Axel F”.
I jeszcze jedna ciekawostka. Pierwotnie utwór , w wersji instrumentalnej, nosił tytuł „Man Machine”. Zmieniono go dopiero po napisaniu tekstu i zaśpiewaniu przez Debbie Harry.