eurowizja 2022 tanecznie

Jak wiadomo Eurowizja 2022 zakończyła się zwycięstwem ukraińskiej formacji Kalush Orchestra. Napisano i powiedziano o tym tak wiele, że my skupimy się na przeglądzie tego co wydarzyło się w Turynie w gatunkach nas interesujących.

 

Chodzi oczywiście o gatunki taneczne. Już w ubiegłym roku jakby więcej było tego typu utworów, ale Eurowizja 2022 była bardziej urozmaicona muzycznie, pod tanecznym kątem. Pojawił się oczywiście pop, latino, country, rock’n’roll i było alternatywnie dzięki hip-hopowi i elektronice. Pokażą wam to poniższe przykłady.

Wygrała Kalush Orchestra prezentując przystępnie (dla każdego wodza) zaaranżowany hip-hopowo-break-beatowy utwór ludowy, który rzeczywiście odróżniał się od pozostałych.

W trakcie konkursu, a także od początku inwazji Rosji na Ukrainę, piosenka nabrała dodatkowego znaczenia ? wiadomo z jakiego powodu.

Kalush to nazwa inspirowana jest małym przemysłowym rodzinnym miastem frontmana i lidera zespołu Oleha Psiuka, znanego również jako The Psiuchyi Son. Powstał w 2019 roku, kiedy Ihor Didenczuk i MC CarpetMan (KylymMen) odpowiedzieli na jego post na Facebooku, za pośrednictwem którego szukał członków zespołu.

Tak narodziła się grupa tworząca wyjątkową mieszankę rapu z motywami folkowymi i ukraińskim autentyzmem ? lub jak artyści lubią to nazywać: folk and groove. Teraz Kalush przekształca się w Kalush Orchestra, bo dołączyli do nich multiinstrumentaliści Tymofij Muzyczuk i Witalij Dużyk.

 

Taneczny top Eurowizji 2022

Hiszpanka SloMo  i jej utwór “Chanel” był najbardziej przebojowym utworem typowo tanecznym tego festiwalu.

 

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o SloMo i tym dynamicznym utworze reggaeton.

 

 

Rumunię reprezentował… Hiszpan o pseudonimie WRS. “Llámame” to bardzo fajny utwór w stylistyce dance z jakimiś dodatkami ludowymi, szczególnie latino. Wyszło trochę jak stary dobry Ricky Martin, co nie jest bynajmniej żadnym zarzutem. Utwór zdobył jednak niskie oceny widzów, bo zajął 18 miejsce.

Ze strony Francji liczyliśmy na jakiś “wyciskacz” łez. Tymczasem mamy bardzo oryginalny utwór pt. “Fulenn”, który zaśpiewała forrmacja Alvan & Ahez bardzo na klubowo (tech house) i etnicznie. Bardzo ciekawy pomysł i nie dziwię się, że wygrał we Francji. Tyle tylko, że był chyba za “odważny” na Festiwal Eurowizji.

Reprezentanci Norwegii – grupa Subwoolfer – wypadli bardzo widowiskowo, ale też i tanecznie. “Give That Wolf a Banana” to właściwie muzyka house z basem w roli głównej.

 

Czechy nas zaskoczyły, bo We Are Domi zaprezentowali w utworze “Lights Off ” taneczny pop na pograniczu klubowego brzmienia

 

 

Grupa z Mołdawii Zdob şi Zdub & Advahov Brothers zaprezentowała coś zupełnie innego. To rock’n’roll na ludowo.

 

Estonię reprezentował Stefan. Jego utwór “Hope” to jeszcze coś innego , bo wykorzystanie muzyki country. Została ona zaadoptowana na współczesną nutę i do tego taneczną.

 

Serbia zaprezentowała bardzo oryginalną artystkę, która nazywa się Konstrakta. “In Corpore Sano” to oryginalny rytmicznie utwór oparty na elektronicznych brzmieniach i ludowych motywach. Tanecznie utwór mniej przemawia, ale pozamuzycznie wielkie znaczenie mają tu aktorskie zdolności wokalistki.

Dyskwalifikacja

Bardzo dobrze tanecznie zaprezentował się reprezentant Izraela Michael Ben David. Został jednak zdyskwalifikowany! Zobaczcie jednak jaki taneczny ma kawałek.

W pewnym momencie dał obu prowadzącym po buzi. Jury uznało, że działo się to w momencie głosowania, a zatem doszło do dodatkowej promocji Izraela. Koniec końców, na nic się to nie zdało. Tak oto Izrael po raz pierwszy od 2014 roku znalazł się poza finałem Eurowizji.

 

Wyniki finału Eurowizja 2022

Pozycja Kraj Pkt
1 Ukraine 631
2 United Kingdom 466
3 Spain 459
4 Sweden 438
5 Serbia 312
6 Italy 268
7 Moldova 253
8 Greece 215
9 Portugal 207
10 Norway 182
11 Netherlands 171
12 Poland 151 
13 Estonia 141
14 Lithuania 128
15 Australia 125
16 Azerbaijan 106
17 Switzerland 78
18 Romania 65
19 Belgium 64
20 Armenia 61
21 Finland 38
22 Czech Republic 38
23 Iceland 20
24 France 17
25 Germany 6