Czy wiecie jak wygląda kaseta magnetofonowa? Młodsi odbiorcy muzyki zapewne nie. To takie nieduże pudełko z taśmą analogową w środku. To był kluczowy nośnik muzyki w latach 70-80. Okazuje się, że kaseta magnetofonowa teraz powraca. Przynajmniej na rynku brytyjskim. Pokazują to statystyki za 2018 rok. Sprzedaż kaset jest najwyższa od ponad dekady! Co to za bajka?!

 

 

 

 

 

Okazuje się, że to wcale nie bajka, a “najprawdziwsza prawda”. Jak pokazują opublikowane przez Official Charts Company dane sprzedaż kaset na rynku brytyjskim jest najwyższa od ponad dekady! Od razu narzuca się pytanie: Po co komuś przeżytek sprzed lat gdy żyjemy w czasach gdy wystarczy kliknąć (dotknąć) by odsłuchać muzykę?

 

Trochę historii

Najpierw pojawiły się taśmy magnetofonowe na szpulach. Było to w latach 30-tych XX wieku. Było to wielkie odkrycie służące do rejestracji audio, nie tylko muzyki. Od razu zastosowało je radio do rejestracji swoich programów.

W ślad za tym ruszyła produkcja magnetofonów szpulowych, które w latach 70-tych XX wieku były niezbędnem elementem każdej prywatki czy zabawy tanecznej.

Gdy jeszcze pod koniec lat 60-tych, ale głównie na początku dekady 70-tych, pojawiły się pierwsze dyskoteki, zainteresowali się nimi uwcześni prezenterzy. Wśród nich był Bogdan Fabiański, który jak nam zdradził, pierwsze dyskoteki organizował w latach 68/69 w klubie “Alfa”, w Warszawie.

 

W 1963 roku firma Phillips wymyśliła kasetę magnetofonową. Było to coś ekscytującego na owe czasy, bo z taśmą szpulową był kłopot. Potrafiła się zagiąć i co gorsza wyskoczyć z ręki przy jej nawijaniu. Miało to  Pewnie swój efekt w postaci gorszej jakości muzyki.

Ale ten wynalazek podchwycili w latach 80-tych polscy prezenterzy i DJ’e. Ktoś wpadł na pomysł regulacji prędkości taśmy, a więc i tempa nagrania. Tak, już wtedy.

Wystarczyło wywiercić dziurkę w obudowie magnetofonu “Kasprzak”, by śrubokrętem, a potem już zainstalowanym potencjometrem zmieniać … BPM nagrania!

Potem kaseta magnetofonowa przegrała walkę z płytą winylową i kompaktową.

Stare nośniki wracają w XXI wieku …

Co zatem stało się, że w Wlk. Brytanii powrócił nośnik retro czyli kaseta magnetofonowa? Pewnie zadziałał sentyment połączony z chęcią zrobienia biznesu. I to nie tylko na wyspach brytyjskich. W Rzymie na popularnej alei mistrzów mody, przy Placu Hiszpańskim już od jakiegoś czasu istnieje sklep gdzie można kupić .. taką kasetę magnetononową, bagatela za kilkanaście euro.

Odpowiedź zatem jest prosta. Ma to być kolejny gadżet dla fanów muzyki, podobnie jak płyta winylowa. Słowo “gadżet” nie zawsze kojarzy się dobrze, ale w tym przypadku należy je postrzegać w pozytywnym sensie. W dobie cyfrowej muzyki część słuchaczy ceni sobie na przykład okładkę płyty i informacje na niej podane.

 

Zobaczmy się się dzieje obecnie na brytyjskim rynku.

Firma badająca tamtejszy rynek muzyczny – BPI – wykazała ostatnio, że sprzedaż tego formatu wzrosła o 125,3% rok do roku, osiągając 50 000 sprzedaży w 2018 r. W porównaniu do prawie 30 000 sprzedanych w 2017 r., Zgodnie z danymi oficjalnej firmy Charts.

Ciekawy jest fakt, że większość kaset jest dostępna za pośrednictwem oficjalnych sklepów internetowych, na koncertach, w często w kolekcjonerskich limitowanych seriach. W ubiegłym roku odnotowano największą liczbę kaset zakupionych w Wielkiej Brytanii od 2004 roku.

Którzy artyści pomagają w powrocie kasety? Na przykład takie gwiazdy jak Kylie Minogue i The Prodigy, a nawet gwiazda dance lat 80-tych Rick Astley. Z obecnie popularnych jest to formacja 5 Seconds of Summer.

 

 

The Official Top 40 Cassette Chart 2018

POS TITLE ARTIST PEAK
1 A BRIEF INQUIRY INTO ONLINE RELATIONSHIPS THE 1975 1
2 GOLDEN KYLIE MINOGUE 1
3 NO TOURISTS PRODIGY 1
4 GUARDIANS OF THE GALAXY – AWESOME MIX 2 ORIGINAL SOUNDTRACK 2*
5 SWEETENER ARIANA GRANDE 1
6 DELTA MUMFORD & SONS 2
7 NOW THAT’S WHAT I CALL MUSIC VARIOUS ARTISTS 2*
8 GUARDIANS OF THE GALAXY – AWESOME MIX 1 ORIGINAL SOUNDTRACK 2*
9 WILDNESS SNOW PATROL 2
10 ODYSSEY TAKE THAT 1
11 AMERICA 30 SECONDS TO MARS 4
12 TRENCH TWENTY ONE PILOTS 2
13 RESISTANCE IS FUTILE MANIC STREET PREACHERS 2
14 BOHEMIAN RHAPSODY – OST QUEEN 3
15 BEAUTIFUL LIFE RICK ASTLEY 6
16 ST. JUDE RE:WIRED COURTEENERS 5
17 YOUNGBLOOD 5 SECONDS OF SUMMER 3
18 TRANQUILITY BASE HOTEL + CASINO ARCTIC MONKEYS 1
19 COOL LIKE YOU BLOSSOMS 4
20 MY MIND MAKES NOISES PALE WAVES 8
21 COLLAPSE APHEX TWIN 11
22 BUILD A TOWER SLOW READERS CLUB 18
23 NATURAL REBEL RICHARD ASHCROFT 4
24 PALO SANTO YEARS & YEARS 3
25 LIVING IN EXTRAORDINARY TIMES JAMES 6
26 BACK IN BLACK AC/DC 27
27 THE 5.98 EP – GARAGE DAYS RE-REVISITED METALLICA 42
28 BE MORE KIND FRANK TURNER 3
29 THE STARS THE OCEANS & THE MOON ECHO & THE BUNNYMEN 11
30 SIMULATION THEORY MUSE 1
31 VI YOU ME AT SIX 6
32 THE NOW NOW GORILLAZ 5
33 THE LAST KING OF POP PAUL HEATON 10
34 RITUALS DEAF HAVANA 8
35 YOU ARE SOMEONE ELSE FICKLE FRIENDS 9
36 ENTER THE WU-TANG (36 CHAMBERS) WU-TANG CLAN 83
37 TECHNOLOGY DON BROCO 5
38 WORLD BEYOND ERASURE 47
39 STAYING AT TAMARA’S GEORGE EZRA 1
40 BLACK HONEY BLACK HONEY 33

(c) The Official Charts Company