obniżenie podatku dochodowego

Ta informacja zainteresuje każdego kto prowadzi legalną działalność czy to jako firma czy świadczy usługi na umowy zlecenie lub o dzieło. Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiada obniżenie podatku dochodowego oraz powiększenie tzw. kosztów uzyskania już od października w 2019 roku. Termin całkiem bliski. Mamy już pierwsze informacje. Można się cieszyć, ale księgowi już narzekają, bo mają mało czasu na przestawienie się na nowe stawki. W artykule wracamy też do kwestii zniesienia podatku dla osób poniżej 26 roku życia. Przeczytaj koniecznie, jeśli nie chcesz płacić!

 

Rząd zapowiada obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dla prawie wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z przyjętej 16 lipca 2019 roku ustawy.

Obniżenie PIT z 18 na 17 proc., z którego skorzysta ponad 25 milionów Polaków, to jedno z najistotniejszych ułatwień w podatku dochodowym od wielu lat. To jednocześnie kolejna zmiana “in plus” w podatkach po programie “Bez PIT dla Młodych“. Pisaliśmy o nim ostatnio. Chodzi o osoby do 26. roku życia. Nie będą one płacić PIT, jeśli zmieszczą się w pewnym progu zarobków. Jeśli zatem macie mniej niż 26 lat musicie wypełnić obecnie stosowne oświadczenie, że mieścicie się w progu zarobkowym. Zobacz co piszemy o tym na samym dole.

 

obniżenie podatku dochodowegoWracając do meritum tego artykułu czyli jaki ma być cel rządu obniżenie podatku dochodowego. Jak pisze portal PIT.PL “zgodnie z projektem ustawy, dzięki zmniejszeniu stawki PIT i dodatkowo co najmniej dwukrotnemu podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów, nastąpi obniżenie kosztów pracy pracowników. Niższy PIT to kolejny krok w procesie sprawiedliwego obniżenia obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników, którzy rozliczają przychody według skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji Polaków większej ilości pieniędzy”.

 

Obniżenie podatku dochodowego komentuje obecny minister finansów Marian Banaś: ?W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli ?do ręki?. Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT?.

 

obniżenie podatku dochodowego, ale kto zatem konkretnie skorzysta na nowej ustawie?

Jeśli jesteście zatrudnieni na umowę o pracę, świadczycie usługi rozrywkowe osobiście czyli umowy o dzieło lub umowy zlecenia, lub gdy macie po prostu firmę, czy to jednoosobową lub spółkę. Skorzystają też produkujący muzykę, bo otrzymają większy limit tzw. kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich.

 

Masz <26 lat? Przeczytaj tą wskazówkę, aby nie płacić podatku PIT.

Jednak w tym roku, żeby od sierpnia zaprzestać potrącania podatku wymagane jest złożenie oświadczenia przez Pracownika, mówiące o tym że uzyskane przez niego przychody w okresie od dnia 1 sierpnia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. nie przekroczą limitu zwolnienia, czyli kwoty 35636,67 zł (wzór w załączeniu). Jeśli go nie podpisze to będzie mu potrącany podatek na dotychczasowych zasadach, a odzyskać go będzie mógł dopiero w PIT rocznym. Na początku 2020 roku nie będą musieli składać drugi raz takiego oświadczenia, bo Pracodawca będzie musiał sam wychwycić te osoby, które nie mają 26 lat i zaprzestać mu potrącać podatku.