“Postojowe i zwolnienia od 17 stycznia 2022” – brzmi dobrze, ale nie obiecujcie sobie za wiele.
Noworoczne “prezenty” ZUS, tj. zwolnienia i postojowe 2022 dla DJ-ów są, ale wydają się mało realne. Jak wiemy z waszych informacji, większość jednak ciągle ma robotę, ale pamiętajmy, że mowa o całym 2022 roku. Tu nikt nie wie czy nam rząd zaserwuje jakiś lockdown. Przypuszczalnie będzie to opóźniał, ale obecnie wskaźniki zachorowań nie są krytyczne.
Zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r.
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 roku. Brzmi dobrze, ale dalej jest tylko gorzej… bo pierwszy warunek jest taki:
Przeważający PKD jest taki:
- 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje),
- 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,
- 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Większość ludzi prowadzący działalność w naszej branży, wiadomo, ma ten kod PKD: 90.01.Z. Dlaczego tak nielogicznie? To prosta kalkulacja i analiza. Skoro większość ma taki kod , to trzeba uwzględniać inne kody, nazwijmy to, mniej popularne. Wtedy mniej wyda się z budżetu, ale PR zadziała.
Być może zadziałał “Polski nie-Ład” jak delikatnie nazwiemy to co się dzieje obecnie z pensjami lekarzy, nauczycieli, policjantów, emerytów, a nawet urzędników skarbówki.
Może więc może …
Świadczenie postojowe 2022 dla DJ
Tu jest znacznie lepiej, ale poznajcie szczegóły, by doprecyzować.
Kod 90.01.Z – działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych, pojawia się, ale już nie skorzystacie sześć razy, a pięć.
Pamiętajmy jednak, że to stan na 31 marca 2021 roku. To w tym momencie trzeba było mieć taki oznaczony rodzaj przeważającej działalności. Co ciekawe, trzy kody wymienione wyżej przy zwolnieniu z ZUS, mają tu sześć razy.
Czy jest jakiś haczyk? Oczywiście, bo jeśli już wcześniej dostałeś postojowe , na przykład pięć razy, obejdziesz się teraz z kwitkiem.
Jeśli jednak uda ci się przejść te kryteria i masz przestoje złóż wniosek o to świadczenie (RSP-DD7 )od najwcześniej 17 stycznia 2022 roku. Jednak najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii. Wniosek składa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Można otrzymać środki finansowe w wysokości 2 080 zł albo 1 300 zł.
Tak więc postojowe 2022 dla DJ-ów nie wygląda dobrze, ale miejmy nadzieję, że sytuacja zachorowań nie będzie tak krytyczna jak straszą nas niektórzy lekarze.