Unghetto Mathieu vs Aqua > “Barbie Girl” zamieniony na hip-hop

Unghetto Mathieu plastic Barbie girl

Wydawałoby się, że po przeróbce słynnej “Macareny” na hip-hopową nutę nic nas nie zaskoczy. A jednak. Teraz pojawia się kolejny hit z dekady lat 90-tych – “Barbie Girl”, ale pod nowym tytułem – “Plastic” i raperskim popisem Unghetto Mathieu. Przy okazji przypomnijmy oryginał i aferę z nim związaną.

 

Unghetto Mathieu to charyzmatyczny debiutant na trapowej scenie, który rozpoczął swoją karierę od publikowania żartobliwych filmików na YouTube. Zbudował tam bazę pół miliona subskrybentów, a na TikToku obserwuje go już ponad 13,5 mln osób! “Plastic” zawiera sampel wielkiego hitu z lat 90-tych, który nazywa się inaczej, bo “Barbie Girl”.

 

 

Sam tytuł “Plastic” to nawiązanie – żart – do plastikowej lalki Barbie. Całość bardzo żartobliwa i wykonana na wysokim poziomie raperskiego kunsztu.

Unghetto Mathieu to raper i tancerz, który zyskał najpierw uznanie jako członek zespołu NueEra i później solowy artysta. Był częścią fali artystów oznaczonych jako ruch „happy trap”. Urodził się w Kongo w Afryce w mieście o nazwie Kenia.
Wydał swoje pierwsze komercyjne solowe utwory w 2017 roku. Wśród jego singli są „Come Up”, „Jackie Chan”, „Ain’t Worried” i „Lonely”.  Ma brata, który jest znany na YouTube jako King Imprint i to on go wciągnął w ten biznes.
Współpracował z Lil Yachty przy utworze „23”.

 

Przypomnijmy sobie oryginał.

 

„Barbie Girl” to piosenka duńskiej grupy Aqua. Został wydany w maju 1997 roku jako trzeci singiel z debiutanckiego albumu studyjnego grupy, “Aquarium”. Piosenkę napisali Søren Rasted, Claus Norreen, René Dif i Lene Nystrøm, a wyprodukowali ją Johnny Jam, Delgado, Rasted i Norreen. Został napisany po tym, jak Rasted zobaczył wystawę poświęconą kulturze kiczów w Danii, w której prezentowano lalki Barbie.

Piosenka była na szczycie list przebojów na całym świecie, szczególnie w krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania, gdzie była hitem numer jeden przez trzy tygodnie. Utwór osiągnął najwyższy numer 7 na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 6 września 1997 r., gdzie pozostaje największym hitem Aqua i jedynym, który osiągnął top 20 z Billboard Hot 100.

Piosenka została wykonana jako akt interwałowy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2001 r. Stała się również przedmiotem kontrowersyjnego procesu Mattel przeciwko wydawcy – MCA Records – twierdząc, że ten naruszył znak towarowy. Ostatecznie sąd odrzucił pozew argumentując, że jest to parodia.