Bella Ciao

Włoską piosenkę lubimy w Polsce, ale tym razem mamy nietypowy przypadek, bo w jednym tygodniu dwie różne wersje tego samego przeboju. W dodatku włoskiego, ale u nas bardzo mało znanego. Co to jest za piosenka “Bella Ciao” i jakie mamy nowe jej wersje? BELLA CIAO już dostępna w serwisie www.digitaldj.pl w dwóch różnych wykonaniach!

 

Okazuje się,że Bella ciao to całkiem poważna piosenka, a nawet pieśń, bo powstała w 1942 roku. Wspierała włoskich partyzantów antyfaszystowskich.  Ale dlaczego taka słodka piosenka była popularna akurat w takich ciężkich czasach jak wojna?

Okazuje się, że melodię zapożyczono z pieśni ludowej śpiewanej przez najemnych robotników rolnych, a autor słów pozostaje nieznany. Obecnie Bella ciao należy do najbardziej znanych na świecie pieśni antyfaszystowskich. Jest również często śpiewana w parlamencie włoskim przez deputowanych partii lewicowych. Była już obiektem wielu odświeżeń. Śpiewali ją Manu Chao czy Goran Bregovic.

Teraz mamy dwie wersje, ale nie w tak lekkim klimacie jak oryginał czy inne wspomniane wersje. Obie nieco przypominają hit Yolanda Be Cool “We no speak Americano”, który był też przeróbką włoskiego hitu.

 

 

Wersja El Profesor powstała we Francji, a zremiksował ją dobrze znany nam francuski producent Hugel. Jest znany ze swojego autorskiego kawałka z wokalistką Jasmine Thompson, ale przede wszystkim z Robin Schulz w utworze “I belive I’m fine”. Także wielu udanych remiksów dla topowych artystów, jak JBalvin , David Guetta, Bakermat. Wersję wydał label Ego Music z Włoch.

 

Drugą wersję przygotował skład kilku producentów. Ta wersja jest nieco lżejsza, ale czy lepsza to trudno powiedzieć. Jest w niej okrzyk “Hey” i wydaje się bardziej wesoła. Najbardziej znanym producentem z tego grona jest Alok. Ma sporo udanych autorskich produkcji i remiksy, np. dla Kygo. Tą wersję wydał label Spinnin Records.

Skąd takie zainteresowanie “Bella ciao? Znamy już odpowiedź. To motyw z serialu “Dom z papieru“.