Czy DJs będą mogli zarabiać na swoich setach? Serwis streamingowy specjalizujący się w publikowaniu setów didżejskich Mixcloud z siedzibą w Londynie podpisał bezpośrednią umowę licencyjną z Warner Music, która umożliwi mu rozpoczęcie tworzenia nowych produktów w sprzedaży subskrypcji. Na razie nie weszły jeszcze w życie, ale ….
Mixcloud przyciąga około 17 milionów miesięcznych użytkowników. Prowadzi on 12 milionów audycji radiowych, podcastów i dj-setów , które zostały przesłane przez ponad milion userów m.in. takich, jak Carl Cox, Moby, Erykah Badu i David Byrne. Usługa, która została założona w 2008 r., Mówi obecnie, że negocjuje z Universal Music i Sony Music w celu powiązania ofert licencyjnych ze wszystkimi firmami majors.
Do tej pory serwis był legalny w części, bo oparty był na ustawowych prawach do publicznego odtwarzania muzyki czyli praw autorów (np. zaiks). Teraz chce uwzględnić prawa producenta czyli wydawców. Oczekuje się, że taki bezpośredni deal, jak z Warnerem, pozwolą Mixcloud na oferowanie większej ilości usług na żądanie słuchaczom, ale za które trzeba będzie zapłacić.
Współzałożyciel MixCloud, Nico Perez, powiedział Financial Times: “Nie chcemy robić 9,99 dolarów miesięcznie. To się skończyło… to, co budujemy, będzie bardzo dostosowane dla kilenta… ”
Nikhil Shah, Współzałożyciel i Dyrektor Handlowy Mixcloud, napisał: “Uważamy, że należy tworzyć i zarządzać bardziej firmami muzycznymi strumieniowymi w sposób odpowiedzialny… niewielki zespół, staranne zarządzanie kosztami i skuteczne zarabianie na platformie mogą sprawić, że serwisy strumieniowe będą działać bardzo długo … Dolina Krzemowa wyznaje zasadę: “Najpierw skalowanie biznesu, potem dochód”. To po prostu nie jest właściwe podejście w muzyce. To nie jest sprawiedliwe dla twórców i tworzy się zbyt duże ryzyko dla młodych firm, które z kolei zagrażają twórcom, którzy je karmią”.
Financial Times informuje, że “szczegóły dotyczące produktu subskrypcji produktu Mixcloud są nadal opracowywane“, ale serwis będzie bardziej elastyczny. Czy to oznacza, że DJ publikujący swój miks będzie mógł to teraz robić zupełnie legalnie? Na pewno, ale pozostaje pytanie czy będzie mógł na zarobić na swoim miksie. Są już pierwsze serwisy w USA, które pozwalają wyklirować swoje sety czyli uzyskać status legalności i nawet na nim zarobić. DJ Raport obserwuje te poczynania. W innych serwisach już takie firmy jak Sony, Ultra Music weszły w taki mechanizm zalegalizowania miksów i remiksów. Trwa to jednak jeszcze za długo, bo przynajmniej trzy miesiące. To zdecydowanie za długo… Przyszłość jednak jawi się w tej materii ciekawie dla autorów dobrych setów.