Blue Cafe Double Soul

20 Lat w karierze zespołu do szmat czasu. Zobaczmy jak radzi sobie obecnie grupa Blue Cafe. Właśnie wydała nowy album, z którego znamy utwór “Niebo”. Do posłuchania mamy 12 utworów. Od razu rodzi się pytanie czy to będzie muzyka taneczna jak za starych czasów?  Wtedy były to szybko wpadające w ucho piosenki, przynajmniej ta najpopularniejsze z repertuaru Blue Cafe.

 

 

 

Blue Cafe mają bogaty życiorys artystyczny. Zaczęło się dokładnie 20lat temu. Paweł Rurak-Sokal, lider, klawiszowiec, kompozytor i aranżer utworów, zaprosił do współpracy wokalistkę Tatianę Okupnik oraz gitarzystkę Violę Danel (Sztendel). W tym czasie z formacją grali także: Marcin Fidos (kontrabas), Leszek Sokołowski (gitara), Kamil Bilski (saksofon altowy), Szymon Żmudziński (trąbka), Michał Niewiadomski (puzon), Ryszard ?Kartn3y? Idziak (perkusja). Jak na tamte czasy skład instrumentów – rewelacja!

Popularność przyszła w 2001 roku. Potem była Eurowizja (chyba w 2004 roku). A w 2005 roku (może nieco później) z grupy odeszła Tatiana Okupnik, wokalistka bardzo ciekawa. Szkoda, to była strata.  Jej miejsce zajęła Dominika Gawęda.

W ciągu 20 lat zespół zdobył wiele prestiżowych nagród, platynowych i złotych płyt osiągając bardzo mocną i niekwestionowaną pozycję na polskim rynku muzycznym. Ale to już nie był ten sam zespół z nową wokalistką. Na pewno stracił na zmianie wokalistki, choć trzeba przyznać, że Dominika Gawęda, która śpiewa do dziś, także na tym nowym albumie,  to bardzo przyzwoita wokalistka. Tatiana miała w naszej ocenie więcej charyzmy.

 

Tyle historii…

Album “Double Soul” to wytrawność brzmień na najwyższym poziomie, to płyta wysmakowana, pełna pięknych melodii, wokalnych wzruszeń i aranżacji. Tak zapowiada ten album wydawca. A zespół mówi to “muzyka z duszą”. Kompozytor i producent Paweł Rurak-Sokal zawsze niepokorny wyznaczał sobie coraz nowsze cele muzyczne i jak sam twierdzi, jest to jego najbardziej świadoma płyta. Znamy z tej płyty już ten utwór z teledysku.

 

Na wyróżnienie zasługuje piosenka “Bezpowrotnie” nagrana wspólnie z chórem Sound’n’Grace. Najmocniejszy punkt tego albumu. To piękna ballada. Niezly jest utwór “Impuls”, w średnim tempie, ale zaaranżowany bardzo tradycyjnie, choć technicznie bez zarzutu. Niezły tez jest utwór “Zatrzymaj”, ale niestety wtórny wobec wcześniejszych na tej płyty. Na końcu płyty umieszczono angielskojęzyczne utwory. Wokalistka sprawdza się w nich znakomicie, choć ciągle są te poodobne aranże, co powoduje pewne znużenie całością.

 

Blue Cafe Double SoulZasakakuje nas utwór tytułowy. Co słyszymy ? Kawałek pop na rytmie a la reggaeton! Niemożliwe?! A jednak zespół może inaczej! W następnym niespodzianka. Pojawia się Nick Sinckler. Utwór “Journey” to chyba miała być ballada r’n’b. No, ale nie czepiajmy się.

Na zakończenie klimatyczny utwór “Reflection”. Naprawdę znakomity! Z nutką retro, lat 50-tych XX wieku. Wreszcie Dominika śpiewa tak, że ten utwór mógłby być ich kawałkiem na eksport, bo jest klimat! Ale to już koniec tej płyty….

Postawmy odpowiedź na pytanie: Czy Blue Cafe 2018 to muzyka taneczna? Niestety, poza , jednym wyjątkiem, Nie. Ale do słuchania – Tak, choć moim zdaniem Blue Cafe 2018 jest za bardzo konserwatywny muzycznie..

 

 

Trasa koncertowa DOUBLE SOUL TOUR
29.09.18  – WROCŁAW- Stary Klasztor
30.09.18  – ŁÓDŹ- Wytwórnia
12.10.18  – SZCZECIN- Peron 5
24.11.18  – KRAKÓW- Kwadrat
30.11.18  – TORUŃ- Od Nowa

 

Blue Cafe – Double Soul tracklista

1. Intro 01:57
2. Impuls 03:35
3. Między Nami 03:28
4. Niebo 04:14
5. Jak To 03:22
6. Bezpowrotnie 04:55
7. Zatrzymaj 02:57
8. Silence And Pain 03:45
9. Take It Slow 03:48
10. Double Soul 03:59
11. Journey 04:47
12. Reflection 04:34

 

Link do albumu