To była już 32 edycja kursu DJ Promotion.  Wyniki egzaminów z zimowej sesji, która odbyła się w Rybniku na Śląsku, były jak zwykle lepsze od średniej statystycznej wszystkich kursów DJ Promotion. Dlatego zadawaliśmy sobie pytanie jak będzie tym razem w Warszawie. Ale zacznijmy od początku. Jest to obecnie najstarszy DJ kurs naszym kraju ciągle funkcjonujący.  Odbył się tym razem nie w pierwszym tygodniu wakacji, ale w drugim.

 

To wakacje, więc zjechali się ludzie z różnych zakątków Polski. Szczecin, Zielona Góra, Poznań, Gdańsk, Brodnica, Jelenia Góra, Katowice, Stalowa Wola ,… a więc można rzec – cała Polska. Jak zwykle zdecydowana część kursantów startowała z poziomu podstawowego czyli od zera. Niektórzy posiadali już pierwsze doświadczenia w kontakcie z konsoletą dj’ską. Ci przyjechali – jak mówili – podszkolić się  i uzupełnić wiedzę, choćby z prawa autorskiego. To w tej chwili jeden z kluczowych elementów pracy DJ’a. Bez tej wiedzy lepiej nie zajmować się odtwarzaniem publicznym, bo może to kosztować konflikt z prawem.

Jak zwykle najtrudniejsze były dwa pierwsze dni zajęć …

, bo na początku kursu jest sporo teorii i wprowadzenia w różne zagadnienia. Sporo czasu zajmuje omówienie sprzętu, podstaw jego działania. Jest to niezbędne, bo większość uczestników to nowicjusze. Ogromna dawka informacji mogła być dla niektórych nużąca. Ale tak trzeba, aby przygotować kursantów do zajęć praktycznych  w grupach. W tym roku opiekunami grup byli DJ Sin (Grzegorz Muranowicz), DJ Tomson (Tomasz Stępniak) i DJ Yoora (Jerzy Świderski).  Jak pokazała wieloletnia praktyka tych kursów stworzenie takich grup znacznie wpływa na jakość zdobytych umiejętności. Zresztą kontakt kursanta z opiekunem swojej grupy nie kończy się z ostatnim dniem zajęć. Zawsze można liczyć na kontakt w przyszłości, choćby radę w takiej czy innej sprawie związanej z dj’ką.

Dwa wykłady poświęcone historii muzyki  miał Bogdan Fabiański. Ilustrował je filmami dokumentalnymi. Zaprosił On kursantów na wycieczkę do Radia dla Ciebie, gdzie można było zapoznać się z pracą radiowca, tak od kuchni.

„Vinyl is back”

To hasło znamy z tegorocznych newsów. Ale winyl powrócił też na kursie DJ Promotion. To właściwie główna niespodzianka tego kursu, bo właściwie pogodziliśmy się, że płyta gramofonowa odchodzi coraz dalej, z roku na rok, z zawodu DJ’a. A tu proszę … na kursie zorganizowała się cała grupa winylowa! To dopiero niespodzianka. Ale ci kursanci, którzy wybrali winyl na zajęciach dobrze trafili, bo gdy już pojęli sztukę miksowania na czarnym krążku, okazało się, że… reszta jest już prosta.

Dyskusja z zaproszonymi gośćmi.

Tym razem byli nimi: DJ Adamus, Paweł Bobowski (DJ, Radio dla Ciebie) i Rafael Lambert (DJ,producent).  Przez prawie półtorej godziny rozmawiano na temat jak najlepiej rozpocząć karierę dj’ską,   Była też druga wycieczka. Do „Alfa DJ Center” gdzie przez kilka godzin kursanci mogli poszaleć na sprzęcie w kilku salach i zapewne wrócą do tych pomieszczeń za jakiś czas, jeśli tylko będą chcieli się doskonalić. Jest to bowiem miejsce jedyne w swoim rodzaju, gdzie za całkiem niewielkie pieniądze można się doszkolić.

 

Przyszła niedziela. Ostatni dzień kursu.

Egzamin na certyfikat składał się z dwóch części; testu pisemnego dotyczącego zagadnień teoretycznych i części praktycznej, podczas której należało zaprezentować siebie i swojego seta.

Pytania w pierwszej części miały na celu ocenienie ogólnej wiedzy na temat muzyki oraz oczywiście zagadnień dj’jskich. Jednym z punktów było napisanie recenzji swojego ulubionego nagrania lub płyty. Część teoretyczną zaliczyło ok 70% osób i zyskało możliwość  zagrania egzaminacyjnego seta. Niżej przedstawiamy listę osób, które zdały egzamin na certyfikat DJ Promotion. Osiem osób – to dość słaby wynik. Ale nie statystyki są najważniejsze. Najważniejsza jest motywacja, która powstała na kursie i powinna pozostać po nim do dalszej nauki. A tą oceniamy na dużą.  Litera oznacza rodzaj certyfikatu.  A,B,C – są odpowiednio ważne na 3,2,1 rok.  Taki „papierek” to jednak nie najważniejsza rzecz.  Motywacja, motywacja…. To jest ta wartość.

  • Patryk Łątka (A)
  • Łukasz Murawski (A)
  • Dominik  Całka (B)
  • Mariusz Kot (B)
  • Sebastian Skokowski (B)
  • Robert Fedorowicz (C)
  • Rafał  Kasprzak (C)
  • Paweł Kwieciński (C)

Kolejny kurs już z początkiem 2018 roku. Strona rejestracji