tarcza branżowa premier morawiecki foto KPRM krystian Maj

W związku z nową fala Covid-19 Premier ogłosił wczoraj nowe zasady przyznawania ulg. Określa się je jako Tarcza branżowa. Na razie w bardzo krótkim okresie. Komu konkretnie będą przysługiwały? Na pewno nie wszystkim firmom.

 

Powrót do zwolnienia z ZUS i postojowe zapowiedzieli na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin.  To w dużym skrócie założenia nowych pomysłów wsparcia naszej branży. Całość określa się jako Tarcza branżowa Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią.

Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel będzie przeznaczone ponad 1,8 mld zł. To nie koniec, bo rząd premiera Mateusza Morawieckiego pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które pomogą uratować polskie przedsiębiorstwa i miejsca pracy. Szacujemy, że Tarcza Branżowa pomoże ok. 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników.

premier morawiecki foto KPRM krystian Maj
premier Morawiecki foto KPRM (Krystian Maj)

Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń od weekendu. Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zapaścią gospodarczą. Znalezienie właściwej ścieżki pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w przyszłości. Chcemy, żeby wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte rygorami dostały wsparcie – powiedział we wtorek Mateusz Morawiecki.

 

Tyle teoria. A kiedy wsparcie wejdzie w życie?

Zwolnienie z płacenia składki ZUS będzie przysługiwało w oparciu o złożony przez wnioskodawcę w tej sprawie wniosek. Ocenia się, że będzie to w listopadzie i zapewne będzie działało podobnie jak w przypadku wiosennej pomocy Tarczy antykryzysowej.

Pewne jest, że przepisy dotyczące zwolnienia ze składek mają wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia ustawy.

Ale oczywiście “diabeł tkwi w szczegółach”. Na razie nie jest jasne czy skorzystają z tego osoby działające na umowę zlecenie. I to jest ta niepokojąca informacja, ale miejmy nadzieję, że Rząd zapamiętał poprzednie niejasności w tej kwestii i tym razem nie zapomni o tej wcale nie małej grupie zawodowej. Ale i ludzie mający firmy wcale nie muszą spać spokojnie, bo to będzie pomoc selektywna na bazie kodu PKD i tu może okazać się, że trzeba będzie “bić” się o swoje. O kolejnych szczegółach będziemy informować.

Tarcza Branżowa ? na czym polega i jakie są warunki?

W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrze znane instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się:

  • zwolnienie ze składek ZUS (za listopad)

– w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% rok do roku;

  • świadczenie postojowe (za listopad)

– w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;

  • mała dotacja w wysokości 5 tys. zł

– w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;

Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł. Rozwiązanie zostanie wprowadzone stosownym rozporządzeniem.

Oprócz tego wydłużymy możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.

 

Tarcza 2.0 zobacz

Nowe zasady bezpieczeństwa

Co w MDKiDN ?