Early In The Morning kris kross amsterdam szanty morskie opowieści conor maynard

Sezon żeglarski w tym roku wcześniej rozpoczął się w muzyce niż na wodzie. Mamy już na listach przebojów „Wellerman’a”, a teraz „Early in the morning” w wykonaniu ekipy w składzie: Kris Kross Amsterdam, Shaggy, Conor Maynard.

Było tylko kwestią czasu, kto pierwszy sięgnie po „Hej hop szklankę piwa”, bo to najpopularniejsza szanta, nie tylko w naszym, kraju. Zadania odświeżenia żeglarskiego mega hitu podjęli się Kris Kross Amsterdam, któremu towarzyszą znakomity Shaggy i Conor Maynard. Oto „Early In The Morning”

Kris Kross Amsterdam to ekipa z Holandii już nam doskonale znana. Tworzą ją DJs: Sander Huisman, Jordy Huisman i Yuki Kempees. Działają od 2015 roku kiedy nagrali kawałek „Until the morning”, u nas nieznany. Za to dwa późniejsze (2018/2019) czyli  „Whenever” i „Vamonos” zrobiły furorę na naszych parkietach. Od tego czasu minęło prawie dwa lata i oto zespół pojawia się w zabawnym odświeżeniu szanty.

Podoba nam się ten pomysł, bo panowie nie poszli na łatwiznę, bo dodali swoje linie melodyczne oraz pomysły brzmieniowe. Powstało typowo letnie brzmienie spod znaku reggae dance czyli czegoś u nas bardzo nośnego.

O oryginale

Oto polska wersja tego żeglarskiego klasyka, która nazywa się „Morskie opowieści”.

W wersji zagranicznej piosenkę nazwano ” Drunken Sailor „ (Pijany żeglarz) lub „What Shall We Do with a/the Drunken Sailor?” Szantę śpiewano przy niektórych pracach na żaglowcach , zwłaszcza tych, które wymagały jasnego marszu. Uważa się, że pochodzi z początku XIX wieku lub wcześniej, w okresie, gdy załogi statków, zwłaszcza okrętów wojskowych, były wystarczająco duże, aby umożliwić ciągnięcie liny podczas prostego marszu po pokładzie.

„Drunken Sailor” odrodził się jako popularna piosenka wśród nie-żeglarzy w XX wieku i stał się jedną z najbardziej znanych piosenek z repertuaru szantowego wśród mainstreamowej publiczności. Wykonywany i nagrywany przez wielu artystów muzycznych, pojawił się w wielu popularnych mediach.

Chociaż teksty piosenek są różne, zazwyczaj zawierają one wariant pytania: „Co zrobimy z pijanym żeglarzem wczesnym rankiem?”. W niektórych stylach wykonania każdy kolejny wers sugeruje sposób otrzeźwienia lub ukarania pijanego marynarza. W innych stylach zadawane są dalsze pytania dotyczące różnych osób i udzielane na nie odpowiedzi.

A sam melodia została oparta na irlandzkiej piosence ludowej „Óró sé do bheatha abhaile”.

Jest dość długa. oto jej dwie polskie zwrotki i refren.

Kiedy rum zaszumi w głowie,
Cały świat nabiera treści,
Wtedy chętniej słucha człowiek
Morskich opowieści.

Hej, ha! Kolejkę nalej!
Hej, ha! Kielichy wznieśmy!
To zrobi doskonale
Morskim opowieściom.

Hej, ha! Kolejkę nalej!
Hej, ha! Kielichy wznieśmy!
To zrobi doskonale
Morskim opowieściom.

Łajba to jest morski statek,
Sztorm to wiatr co dmucha z gestem,
Cierpi kraj na niedostatek
Morskich opowieści. ….

 

Zobacz „Wellerman