Sea Shanty – Wellerman > zobacz nasz film – wideo tygodnia

Co t6ydzień staramy się wyłuskać spośród wielu premier coś extra nowego, co ma szanse stać się hitem. W tym tygodniu od razu wpadł nam w ucho jeden z takich utworów. To Sea shanty i “Wellerman” czyli szanty na taneczną nutę.

 

Utwór mało znanego wykonawcy Sea Shanty i “Wellerman “. Ciekawe połączenie – szanty i muzyki dance. To może być hit! Ale zaraz?! Wellerman to także nazwa gry! Zawiłe, ale rozwikłaliśmy to.

 

Kto lubi gry komputerowe to może spróbować pod tym adresem. Dla nas liczy się muzyka. Tu mamy kolejny (nie pierwszy ostatnio) przykład odświeżenia szanty czyli morskiego hitu na współczesna taneczna nutę. I druga sprawa; nie pierwszy raz w ten sposób, bo poprzez serwisy społecznościowe, a właściwie jeden z nich.

„ Wkrótce nadejdzie Wellerman ”, znany również jako „ Wellerman ” [ powstał ok. 1860–70 ] to dobrze znana pieśń wielorybnicza pochodząca z Nowej Zelandii. Często odnosi się do “wellermen” czyli statków zaopatrzeniowych należących do Weller Brothers . Piosenka została po raz pierwszy opublikowana w książce z nowozelandzkimi pieśniami ludowymi w 1973 roku. Jej treść zyskała uznanie akademików jako „autentyczny wyraz kulturowy wyzyskiwanych pracowników, dla których„ cukier, herbata i rum ”zapewniły bardzo potrzebne wytchnienie od znoju i trudu ich codziennego życia”.

W 2020 i 2021 roku wersje brytyjskiej grupy muzyki folkowej The Longest Johns i szkockiego muzyka Nathana Evansa stały się hitami wirusowymi na portalu społecznościowym TikTok , co doprowadziło do „szaleństwa mediów społecznościowych” wokół „morskich szant”.

Pierwotnie był to remiks utworu pod nazwą Sea Shanty / 220 KID x Billen Ted Remix, w/w grupy folkowej. Jak widać, obecnie zapewne został coverem i jest nieco zmodifikowany, bo firmowany tylko przez Sea Shanty. Doczekał się tez wersji extended czyli wydłużonej.

Generalnie z utworem związane jest lekkie zamieszanie, bo mamy tez wersję firmowaną przez Nathan Evans, 220 KID, Billen Ted. To sprawy biznesowe, ale nam wydaje się jednak, że wersja Sea Shanty jest bardziej przebojowa.

 

oon may the Wellerman come
To bring us sugar and tea and rum
One day, when the tonguing’ is done
We’ll take our leave and go
Before the boat had hit the water
The whale’s tail came up and caught her
All hands to the side, harpooned and fought her
When she dived down below (huh)
Soon may the Wellerman come
To bring us sugar and tea and…

zobacz REMIX TYGODNIA