Hiszpańskie kluby

Pewnie słyszeliście, a może to umknęło to waszej uwadze. Ostatnio głównie internetowe media informowały o dziwnych wydarzeniach, które miały miejsce w Hiszpanii, w tamtejszych klubach nocnych i dyskotekach. To nowe , niestety negatywne zjawisko. Warto o nim wiedzieć u nas, aby nie być zaskoczonym. Przytaczamy fragment rozmowy z Piotrem Świstakiem z wydziału prasowo-informacyjnego Komendy Głównej Policji.

 

Hiszpańskie kluby i dyskoteki kojarzą nam się z czymś przyjemnym i na ogół czymś egzotycznym, ale czyhają tam i zagrożenia. Na łamach portalu WP Kobieta pojawiła się rozmowa z funkcjonariuszem naszej policji, z którą warto się zapoznać, aby nie zostać zaskoczonym. Ale zacznijmy początku.

O co chodzi?

Hiszpańskie kluby są zwykle miejscami bezpiecznymi, ale ostatnio na tamtejszą policję zgłaszały się kobiety, które po byciu na imprezie w klubie czy dyskotece lub festiwalu, znajdywały, głównie na ramionach i udach podejrzane ukłucia na ciele. Według informacji tamtejszej policji w samym lipcu 2022 roku zarejestrowano ponad 30 takich przypadków.

Po zbadaniu sprawy ustalono, że są to zastrzyki, których działanie przypomina efekty zaaplikowania znanej już Polsce tzw. tabletki gwałtu.

Być może to zjawisko “przyjdzie” do nas. Warto więc wiedzieć o tym i nie chodzi tu tylko o bywalców czy bardziej bywalczynie, ale też o DJ’ów. Ci bowiem, jeśli pracują lub chcą pracować według najwyższych standardów (nie tylko muzycznych), powinni od razu reagować na różnego rodzaju dziwne sytuacje na parkiecie czy wokół niego.

Szczegóły

W rozmowie komisarz Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji wyjaśnia, że po ukłuciu osoba poszkodowana może się poczuć podobnie jak po tzw. pigułce gwałtu. Pojawienie się substancji w organizmie może spowodować utratę przytomności, a w przypadku przedawkowania – kilkunastogodzinną śpiączkę.

Jak mówi:

– Pierwszymi objawami wskazującymi na obecność szkodliwej substancji w organizmie są zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Bardzo szybko przedostaje się ona z krwią do mózgu, wywołując u ofiar wręcz niemożliwą do opanowania senność. Sprawia, że oprawca jest w stanie podporządkować sobie ofiarę bez konieczności używania siły…. Wykorzystana dziewczyna nie jest w stanie opisać ani sprawcy, ani okoliczności czy miejsca zdarzenia.

Policja apeluje, aby każdy taki przypadek niezwłocznie jej zgłaszać ? zwiększa to szanse na znalezienie i ukaranie sprawcy. Substancja znika z krwi już po ośmiu godzinach, a po dwunastu nie można jej wykryć nawet w moczu, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej wykonać niezbędne badania!

I to jest właściwie kluczowa informacja, bo gdybyście zetknęli się z taką sytuacją –  należy działać natychmiast!

Warto zwrócić uwagę, że nie dotyczy to wesel, gdzie po prostu ludzie się znają.