Sugarhill Gang album

Wszystko w hip-hopie zaczęło się od tego nagrania, które powstało w 1979 roku. Czas później pokazał, że nagranie „Rapper’s delight” amerykańskiej formacji Sugarhill Gang, mimo, że powstało na bazie już znanego przeboju grupy Chic, utorowało drogę do sukcesu wszystkim hitom z gatunku rap. Oto krótka kartka z kalendarza przygotowana przez znawcę tematu – Pawła Bobrowskiego – autora audycji radiowej „Czarna Lista”

 

 

 

 

Hip Hop przeszedł już bardzo długą drogę. Cztery dekady! Od skromnych początków w 1974 roku stał się jednym z najbardziej dochodowych gatunków muzyki XXI wieku. Mocno osadzony w krajobrazie kultury popularnej, hip hop przejął fale radiowe, wpływając na muzykę, modę, telewizję, film, sztukę i taniec przez ponad cztery dekady.

 

 

Pod koniec lat 70-tych, Sylwia Robinson wraz z mężem (potentatem muzycznym, Joe Robinsonem), stworzyła firmę fonograficzną o nazwie Sugar Hill Records. Pewnego dnia, oboje wpadli na pomysł, by stworzyć kapelę składającą się z miejscowych muzyków New Jersey. Nazwali ją Sugarhill Gang. Bardzo szybko ich pierwsze nagranie stało się pionierską produkcją hip hopową, która opanowała eter stacji radiowych.

Sugarhill Gang album Nagranie „Raper`s Delight” przypomniało sample z nagrania „Good Times”, które było światowym hitem i należało do Nile Rodgers’a z zespołu Chic (sprawa sądowa doprowadziła do przyznania b. dużych tantiem dla autora „Good Times”).

Debiutanckie nagranie Sugarhill Gang stało się pierwszym rapowym utworem, które trafiło do prestiżowej listy przebojów Billboardu Hot 100. Następnie popularność tego nagrania rozlała się na cały świat.

W tym roku kapela Sugarhill Gang obchodzi 40 rocznicę powstania swojego kultowego hitu „Raper’s Delight”.
W tym roku zjednoczyli siły i wchodzą do studia by celebrować ten fakt.

Paweł Bobrowski

 

p.s. oto fragment audycji TV CNN, sprzed 10 lat.

 

 

#sugarhillgang #rapersdelight #hit #hiphop #oldschool #hiphopoldschool #rap

I said a hip hop the hippie the hippie
To the hip hip hop and you don’t stop
The rock it to the bang bang boogie
Say up jump the boogie to the rhythm of the boogie, the beat ….”