Nile Rodgers w Polsce album

Chic, a w szczególności lider tej grupy Nile Rodgers to legenda muzyki disco. Kiedy latem podano zapowiedź tego albumu budziło to zdziwienie niejednego fana tej muzy. Gdy jednak uwzględni się fakt, że ten genialny gość powrócił już w 2013 roku i zaczął nagrywać z artystami głównie nowej generacji, jak Sigala, Tensnake, Daft Punk, Avicii, George Michael i Christina Aguilera, to widać, że nie był to przypadek czy tylko Jego kaprys. Posłuchajmy zatem tego rzeczywiście nowego albumu.

 

 

 

 

Troche historii …

Z pewnością słyszeliście niejeden przebój jego autorstwa! Wśród muzyków jest legendą, ale mało który przeciętny słuchacz zdaje sobie sprawę z tego jak wielki wpływ Nile Rodgers miał na całą branżę.

Napisał m.in. ?Upside Down”, “I’m Coming Out? Diany Ross, “Let’s Dance” Davida Bowiego, “Like a Virgin” Madonny, ?Get Lucky? Daft Punk i wiele innych. Współpracował m.in. z Michaelem Jacksonem, Ericem Claptonem, Pharrellem Williamsem. Albumy, nad którymi pracował, sprzedały się w liczbie 500 milionów egzemplarzy. Dzięki wspólnym przedsięwzięciom z Daft Punk, Avici, Sigala, Disclosure czy Samem Smithem udowodnił, że wciąż ma bardzo innowacyjne podejście do muzyki.
Chic to prawdziwa legenda muzyki, a hity takie jak ?Le Freak?, ?Everybody Dance? czy ?Good Times? są doceniane przez kolejne pokolenia.

 

Teraz prezentują pierwsze po 25 latach wydawnictwo! Zapowiedzią nowego albumu są utwory ?Till The World Falls? feat. Mura Masa, Cosha, Vic Mensa oraz ?Sober? z gościnnym udziałem Craiga Davida oraz Stefflon Don.
Na dziesiątym albumie w dorobku grupy będzie można usłyszeć takich artystów jak Lady Gaga, Elton John, Emeli Sande, Anderson. Paak, Hailee Steinfeld, Nao oraz wielu innych.

Nile Rodgers & ChicOkładka płyty doskonale współgra z estetyką wszystkich okładek płyt Chic od początku kariery.

Na zdjęciu firmującym debiut z 1977 roku znalazły się Valentine Monnier i Alva Chinn. Sesja okładkowa do nowej płyty powstała z udziałem modelek Duckie Thot oraz Jazzelle Zanaughtti. Autorką zdjęcia jest Britt Lloyd, a za reżyserię sesji odpowiada Greg Foley, współzałożyciel słynnego ?V Magazine?.

Duckie i Jazzelle to nie tylko ikony stylu, ale również aktywistki, które walczą o równą reprezentację różnych grup etnicznych w świecie mody.

 

Wystarczy tych informacji. Posłuchajmy co nam przygotował niespokojny duch – Nile Rodgers?

 

Całość otwiera “Till The World Falls”. Już od pierwszych taktów w roli głównej gitara Mistrza Rodgersa. Muza jakby za sgtarych czasów, tylko brzmi “czyściej”. Wokalnie udzielają się Mura Masa, CoshaVic Mensa. Drugi utwór to również świetnie brzmiąca muza funky. Jak On to robi?! Kolejny – “Sober” – już znamy.

W “Do You wanna Party” słyszymy rapera Lunch Money Lewis. I znów taka muza funky. Wokale – 1 liga!

W piątym kawałku “Dance with me” ekipę wspomaga wokalistka Hailee Steinfeld. Znów wszystko perfekt. Co za feeling! W “I Dance My Dance” stopa nieco mocniejsza, jeszcze bardziej tanecznie. Śpiewa sama ekipa Chic. Funky pełną gębą!

Kolejny kawałek już inny. Chwilami rodzaj tzw. brzmienia z Filadelfii. Robi się nawet jazzowo. W nastepnej piosence robi się balladowo. Oto sam Elton John w towarzystwie świetnej Emeli Sande. Zrobiło się klimatycznie.

Na zakończenie (niestety) perełka! “I want your Love” w wykonaniu Lady GaGa! Świetne wykonanie.

Szkoda, że to już koniec płyty, bo poczułem się przez te ponad 3o minut jak za starych czasów lat 80-tych. Dla mnie Facet powinien dostać Grammy za ten come back.

Ale dlaczego akurat Jemu udało się świetnie wskrzesić starą muzę disco? Tajemnica tkwi w Jego genialnej gitarze, dobrze nagranym basie. Dlatego to dziś brzmi znakomicie. A do tego jeszcze wokale – majstersztyki!

Przyznam, że jestem zaskoczony albumem Nile Rodgers & Chic – It?s About Time. Wiadomo, to amerykańska muza i nie każdemu pasuje, ale na pewno spodoba się wszystkim fanon funky czy disco. 

 

 

Nile Rodgers & Chic – It?s About Time > Tracklista

1. Till The World Falls
2. Boogie All Night
3. Sober
4. Do You´ Wanna Party
5. Dance With Me
6. I Dance My Dance
7. State Of Mine (It’s About Time)
8. Queen feat. Elton John & Emily Sande
9. I Want Your Love