jesteś tu
Główna > RECENZJE > ALBUM Little Mix – LM5 Spora dawka muzyki do tańca i słuchania

ALBUM Little Mix – LM5 Spora dawka muzyki do tańca i słuchania

Ten girls band bije rekordy popularności w Europie. U nas w tym roku najbardziej podobał się utwór “Reggaeton Lento”. Zobaczmy czego można spodziewać się po najnowszym albumie grupy Little Mix pt. „LM5”, który zawiera sporą dawkę muzyki do tańca i do posłuchania.

 

 

 

 

Little Mix mówią na Twitterze : „Uwielbiamy Wasze zaangażowanie w każdy etap naszej kariery. Dlatego postanowiłyśmy ogłosić nazwę naszego nadchodzącego albumu. “LM5” to prosty i zwięzły tytuł, który podkreśla naszą głęboką więź z “Mixers”, czyli naszymi najwierniejszymi fanami”.  Po niespełna 2 latach od ostatniego albumu, “Glory Days”, zespół powraca ze swoim piątym w karierze krążkiem, będącym świadectwem bardzo silnej pozycji na rynku muzycznym na całym świecie.

Nie ma wątpliwości, że członkinie zespołu Little Mix: Jesy Nelson, Leigh-Anne Pinnock, Jade Thirlwall i Perrie Edwards nie muszą już udowadniać swojej dominacji na rynku girls-bandów. Utwór “Reggaeton Lento” był ósmym singlem kwartetu, który pokrył się platyną, a ich ostatni album “Glory Days” jest obecnie najdłużej utrzymującym się “numerem 1” na liście sprzedaży wszechczasów, jeśli chodzi o zespoły kobiece.

 

 

Z kolei “Woman Like Me”, pierwszy singiel z płyty “LM5”, całkowicie zdominował listy przebojów w Wlk. Brytanii, w ostatnim czasie. Był to trzynasty singiel zespołu, który wylądował na liście “Top Ten” największych hitów radiowych Wielkiej Brytanii. Utwór wypełniony harmonią wokalną, mocno zagłębia się w stylistykę wielkomiejskiego reagge popu. Osobisty tekst piosenki nawiązuje do historii dorastania Jesy, Jade, Leigh- Anne i Perrie. “To utwór o celebrowaniu własnej kobiecości w każdej postaci” podkreślają artystki.

Na najnowszym albumie “LM5” znalazły się jednak nie tylko prywatne zwierzenia młodych piosenkarek, ale również reakcje na istotne, ze społecznego punktu widzenia, wydarzenia. Utwór “Woman’s World” to poruszająca odpowiedź wokalistek na akcję #meetoo, która ostatnio zyskała rozgłos w mediach społecznościowych na całym świecie. Little Mix dołączają do artystek kina i swojej muzycznej, które protestują i nie akceptują pewnych zachowań wobec kobiet.

 

 

Na albumie |LM5″ Little mix jest w sumie sporo, bo 17 utworów plus intro wokalne, który otwiera ten materiał. Pierwsze dwa to takie zeuropeizowane r’n’b z pop czyli muzyka urban. Trzeci już zdecydowanie bardziej przebojowy, w klimacie reggaeton, „Think About Us”.  Nie brakuje również szybkich i dynamicznych utworów. “Strip”  to bardzo lekki, klubowy kawałek oparty o House, ale też o hip-hop. Do tego łatwo przyswajalny tekst. Artystki starały się jednak w każdym, nawet z pozoru banalnym tekście umieścić głębsze przesłanie.

Pewne zmiany, które przychodzą wraz z wiekiem, bardzo mocno wpływają na światopogląd. Myślę, że teraz staramy się działać przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć, orientacje, czy kolor skóry i dlatego bierzemy czynny udział w walkę o prawa kobiet, mniejszości LGBTQ czy Black Lives Matter” – podkreśla w swoim ostatnim wywiadzie Jade Thirlwall. Niemniej jednak, główną ideą, która przyświeca zespołowi jest walka o samoakceptacje I poczucie własnej wartości wśród swoich słuchaczy. “Musicie pamiętać, żeby zawsze być sobą – to najcenniejsza rzecz” dodaje artystka.

 

Little Mix album 2018Dalej polecam świetnie zaaranżowany utwór „Joan Of Arc” oparty na rytmie hip-hop z soulowym wokalem i fajnym męskim samplem wokalnym. Zaciekawił mnie „American Boy” – taka mieszanka hip-hop, dance i reggae. To też taki potencjalny hit. Na pewno przebojowy jest „Wasabi”. To także niejednorodny stylistycznie utwór. Oparty na wyrazistej stopie utwór w średnim tempie ciągle nawiązuje do muzyki r’n’b, ale zdecydowanie mniej niż większość na tej płycie. Wyróżnia się też „Motivate” – piosenka dyskretnie nawiązująca do klimatów latino. A refren „uh lalala…” wiadomo, jest wesoło. Potem jest kilka utworów urban, a całośc zamyka znany z singla przebojowy kawałek „Only You”.

Podsumowując, album zawiera sporo muzyki do słuchania i tańczenia, ale dedykowany jest na rynek brytyjski i amerykański. Dominuje to bowiem muza urban. Szkoda, że producenci nie pokusili się o jeden czy dwa utwory bardziej europejskie, jakiś dance czy nawet house, a najlepiej deep house. Świetne wokale i jakość produkcji.

 

 

Album będzie dostępny w wersji standardowej, na której znalazło się 14 utworów oraz w wersji Deluxe, która zawiera 18 kompozycji. Do pracy nad albumem zaproszono muzyczne gwiazdy: Nicki Minaj, Sharaya J, Kamille oraz Cheat Codes.

Płyta dostępna jest już w serwisach digitalowych oraz na CD.

Little Mix – LM 5 tracklista

1. The National Manthem
2. Woman Like Me
3. Think About Us
4. Strip
5. Monster In Me
6. Joan Of Arc
7. Love a Girl Right
8. American Boy
9. Told You So
10. Wasabi
11. More Than Words feat. Kamille
12. Motivate
13. Notice
14. The Cure
15. Forget You Not
16. Woman’s World
17. The Cure (Stripped)
18. Only You (Cheat Codes x Little Mix)

 

 

 

 

Piotr Gryglewicz
Piotr Gryglewicz
W branży muzycznej od 1980 roku. Przez prawie dekadę udzielał się jako prezenter dyskotekowy, z czasem zamieniając to na radio. Najpierw była to legendarna Rozgłośnia Harcerska gdzie prowadził przez pewien czas Listę Przebojów i autorskie programy, potem Program IV Polskiego Radia i Program III "Trójka". Założyciel DJ Promotion. Był jurorem na mistrzostwach świata DJ'ów w miksowaniu. Twórca koncepcji pierwszego w Polsce serwisu cyfrowego dla didżejów www.digitaldj.pl. W styczniu 1999 roku zainicjował i zredagował pierwszy numer "DJ Raport". Jest redaktorem naczelnym "DJ Raport".
https://www.facebook.com/pgryglewicz

Podobne artykuły

na górze