muzyka cygańska, romska

Od połowy czerwca, czyli tak naprawdę wraz z początkiem wakacji można zauważyć kilka trendów, które są obecne w polskiej muzyce tanecznej. Są ona na tyle zróżnicowane, że nie sposób wszystkich omówić w jednym artykule. Dlatego postanowiłem podzielić go na części – w każdej z nich omawiając inne przykłady. Dziś trend na mariaż z muzyką cygańską.

Od dłuższego czasu obecny jest trend na wykorzystywanie elementów muzyki folkowej i biesiadnej w tanecznych produkcjach. Ale w ostatnim czasie coraz częściej artyści sięgają po elementy wywodzące się z kultury romskiej. Czy można powiedzieć, że muzyka cygańska wraca na salony?

Kto zaczął?

Modę na takie „zapożyczenia” zapoczątkował tak naprawdę utwór „Mama ostrzegała” grupy DAJ TO GŁOŚNIEJ, który bardzo mocno zaistniał w tzw. mainstreamie. Oczywiście – wcześniej również pojawiały się utwory z folkową nutą, ale nie były one tak powszechne jak w tej chwili. Przy tej okazji polecamy Wam najnowszy utwór tej formacji, pochodzący z ich debiutanckiego albumu.

Wielu artystów nurtu muzyki DISCO DANCE chętnie z tego korzysta, ponieważ jak wspominają także i DJ’e, takie utwory idealnie spisują się one na wszelkiego rodzaju imprezach okolicznościowych.

Są one ciekawym kompromisem pomiędzy muzyką dance a biesiadą. Takie połączenie spopularyzował natomiast ANDRE, który trzyma się go konsekwentnie.

Przykładem tego jest jego najnowszy propozycja na wakacje.

Muzyka cygańska z początkiem wakacji 2021

Bardzo często przy tym w tych utworach pojawiały się ikony tego drugiego gatunku.
Najlepszym przykładem jest utwór grupy MEJK, która zaprosiła do współpracy króla muzyki cygańskiej DON VASYLA, zatytułowany „Kolorowe chusty”.

Elwir i Mariusz również postanowili nadać nowego życia swojemu starszemu utworowi, który do dziś jest popularny. Ale wykorzystując obecny trend zaprosili cygańskiego księcia, a zarazem syna Dona – DZIANIEGO. Efektem jest ta wakacyjna propozycja, którą możecie posłuchać poniżej.

Czy trend zostanie z nami na dłużej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy chyba poczekać jeszcze chwilę. Tak naprawdę ten trend dopiero się rozwija. Ale jeśli będzie on równie popularny jak łączenie muzyki tanecznej i folk, możemy być pewni, że zostanie z nami na dłużej.

Póki co powstają kolejne produkcje – a to następny przykład. JACEK GWIAZDA to artysta, którego możecie kojarzyć z występów w pierwszej edycji talent show stacji Polo Tv – „Disco Star”. To właśnie po tym programie wraz z Łukaszem Gibskim, Jacek współtworzył formację STEREO.

Od jakiegoś czasu rozpoczął solową karierę – a na tegoroczny czas wakacji stworzył propozycję, które wpisuje się w opisywany dzisiaj trend, zatytułowaną „Tango dwóch serc”.

Zdarzają się również przypadki, że artyści związani z muzyką cygańską coraz częściej tworzą taneczne produkcje. Jako przykład możemy wspomnieć LIZĘ – popularna artystka, obecna na rynku muzycznym od wielu lat, mająca na swoim koncie występy na licznych festiwalach i przeglądach kultury romskiej.

Już kilka razy zaskoczyła nas swoimi odważnymi produkcjami, zrywającymi z tradycyjną muzyką cygańską. Jej ostatni utwór „Wypijemy” również utrzymany jest w bardziej popowo-dance’owej konwencji, ale nie brakuje w nim rodzimych akcentów.

To zaledwie kilka przykładów, które potwierdzają trend na wykorzystywania muzyki romskiej w produkcjach DISCO DANCE. Oczywiście wszystkie z wcześniej wspomnianych propozycji możecie znaleźć w naszym serwisie cyfrowym dla DJ-ów. Tam również znajdziecie inne utwory na lato – o czym w kolejnych częściach mojego felietonu o trendach w muzyce tanecznej.

 

Poprzedni artykułDJ Blackstone i Block & Crown z najlepszym remiksem I połowy lipca ’21
Następny artykułIT WASN’T ME – kiedyś Shaggy, dziś CHARMING HORSES
Double S to DJ młodego pokolenia, dla którego muzyka to całe życie. Nie zamyka się w jednym gatunku - muzycznie jest człowiekiem uniwersalnym - łączenie czarnej muzyki lub oldies z bardziej klubowymi brzmieniami to w jego setach codzienność. Od wielu lat związany jest także aktywnie ze sceną polskiej muzyki tanecznej, której działem zajmuje się w klubie DJ Promotion. Pracował również jako prezenter radiowy w Radio HOBBY 89,4 FM, gdzie prowadził audycje "B4 HOUSE PARTY", poświęconą muzyce klubowej, oraz był autorem sobotnich "Poranków Disco Polo" oraz współautorem czwartkowej audycji "I Love 90's" na antenie tego samego radia. Od roku 2016 felietonista "Strefy Disco Dance" blogu (wcześniej miesięcznika) DJ Raport oraz współautor podcastu "After Weekend by DJ Promotion".