dj wyrolowany

Obecnie przedsiębiorcy z branży estradowej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o tzw. dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Ale rząd tak zakombinował, że tylko część będzie mogła skorzystać z tych ulg. Na razie więc DJ  może czuć się wyrolowany – tak w skrócie można skomentować te nowe decyzje. Ale nie składajmy broni. Radzimy co robić, a jeśli masz swoje pomysły, daj nam znać. Działajmy razem!

 

Przedstawiciele branży turystycznej, wystawienniczej i właśnie estradowej mogą skorzystać z trzech form wsparcia udzielanego przez ZUS, ale nie każda dotyczy naszej branży. Nazwano to jako Tarcza 5.0 (Tarcza branżowa). Tyle, że jak wcześniej pisaliśmy diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie w kodzie PKD, a jeszcze dokładniej w tzw. przeważającej działalności.  Sytuacja jest dynamiczna, więc na obecną chwilę warto nie wpadać w panikę lub pesymizm. Co mamy na razie? A więc kiedy DJ skorzysta z pomocy ZUS? Mamy kody PKD, który podajemy na dole. Sprawdź jaki masz i co w tej sytuacji można zrobić.

 

dj wyrolowany

 

Świadczenie postojowe

Ze świadczenia postojowego mogą skorzystać agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni (rodzaj ich przeważającej działalność oznaczony jest kodem PKD 79.11.A i 79.90.A). Świadczenie to wynosi 2 080 zł i można je otrzymać maksymalnie trzy razy. To zatem nie dotyczy naszej branży!

 

Dodatkowe świadczenie postojowe

Prawo do dodatkowego świadczenia postojowego mają przedsiębiorcy, dla których przeważającym rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej jest np.:

  • przewóz wycieczkowy i turystyczny,
  • wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych, cyrkowych,
  • prowadzenie pokojów zagadek, domów strachu, dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Na dodatkowe świadczenie postojowe mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy otrzymali co najmniej jedno świadczenie postojowe (to jeden z warunków). Mogą z niego skorzystać maksymalnie trzy razy, w wysokości  wcześniej wypłaconego świadczenia postojowego (2 080 zł albo 1 300 zł). Aby otrzymać dodatkowe świadczenie postojowe, na PUE ZUS trzeba złożyć wniosek o symbolu RSP-DD.

Kiedy DJ skorzysta z pomocy ZUS – jakie warunki musi spełnić?

Otrzymasz dodatkowe świadczenie postojowe jeśli:

  • rodzaj Twojej przeważającej działalności oznaczony jest kodem PKD wymienionym w punkcie ?Kogo dotyczy??,
  • przychód z tej działalności (w rozumieniu przepisów podatkowych) w miesiącu przed tym, w którym składasz wniosek, jest niższy  co najmniej o 75% w stosunku do tego, który uzyskałeś w tym samym miesiącu w 2019 r.,
  • wcześniej skorzystałeś ze świadczenia postojowego – otrzymałeś co najmniej jedno świadczenie.

Zwolnienia z ZUS

Zwolnienia z ZUS na razie dotyczą minionego kwartału. Na razie ZUS nie opublikował żadnej wiążącej informacji na najbliższy okres. Na razie wieść niesie, że  podobna będzie na Październik i może Listopad. Prawdopodobnie trzeba poczekać kilkanaście dni na nowe oficjalne decyzje. Jeśli jednak zostaną takie same to wszyscy pozostawieni bez pomocy w naszej branży powinni zewrzeć szeregi i walczyć o swoje. Być może warto pomyśleć o zmianie swojego kodu PKD przeważającej działalności. To też jest jakieś rozwiązanie. Mamy sygnały że wiele osób, zwłaszcza długo działających mają stare kody PKD, od lat nie zmieniane, bo nie było potrzeby. Czas więcej dokonać korekty. Zrobisz to tutaj i zrób to jeszcze w Październiku!  Jeśli macie inne pomysły daj nam znać! Działajmy razem!

Właśnie dziś 30.10.2020 zakończyła się konferencja premiera, który “coś” tam zapowiada, ale konkretów brak … Zamknięto cmentarze.

 


Kody PKD kwalifikujące do zwolnienia z ZUS na okres lipiec – wrzesień 2020

  • 49.39.Z – Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany;
  • 55.10.Z – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania;
  • 77.39.Z – Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana;
  • 79.11.A – Działalność agentów turystycznych;
  • 79.90.A – Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych;
  • 82.30.Z – Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów;
  • 90.01.Z – Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych;
  • 90.02.Z – Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych;
  • 93.29.A – Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni;
  • 93.29.B – Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana;
  • 93.29.Z – Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.