by your side calvin harris tom grennan 537 360 dj raport
Tom Grennan i Calvin Harris (fot. Facebook)

Ubiegły rok trudno uznać za udany w bogatej karierze tego producenta ze Szkocji. Czy premierowy utwór Calvina Harrisa – „By your side” – ma szansę przywrócić Jego dobrą passę.

 

Oprócz swojego projektu pod nazwą „Love Regenerator”, który okazał się mało ciekawy, Calvin Harris wydał w zeszłym roku tylko  jeden singiel. Lubi(-ł) eksperymentować, a to z muzyką r’n’b, a to z rave/acid. Teraz wydał swój pierwszy singiel w 2021 roku we współpracy z Tomem Grennanem.

„By your side” to bardzo skoczny kawałek. Stylistycznie trudno go zaliczyć do House. Podoba nam się jego aranżacyjna warstwa stylizowana na rocka. Są ciekawe pomysły brzmieniowe, a zalupowane brzmienie gitary po wysłuchaniu pozostaje w głowie. Dość długa progresja (na wzór klubowej) zwiększa znacznie energię utworu, bo inaczej byłby monotonny.

Nie jest to jakiś mainstreemowy „hit na lato”, ale oryginalna propozycja dla tych, którzy maja już dosyć schematycznej muzyki do słuchania i oczywiście do tańca. I to jest właśnie powrót w dobrym stylu… , a odnośnie passy, z takim utworem już teraz można powiedzieć, że jest dobra.

 

Trochę historii

Przypomnijmy, że  Calvin Harris debiutancki album studyjny,” I Created Disco” , wydał w czerwcu 2007 roku. Jego single „ Acceptable in the 80s ” i „ The Girls ” znalazły się w pierwszej dziesiątce w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku wydał swój drugi album studyjny, „Ready for the Weekend” , który zadebiutował na pierwszym miejscu listy UK Albums Chart, a główny singiel „ I’m Not Alone ” stał się jego pierwszą piosenką, która znalazła się na szczycie UK Singles Chart .

W 2012 roku Harris zyskał międzynarodową sławę dzięki wydaniu swojego trzeciego albumu studyjnego, „18 Months” , który znalazł się na szczycie list przebojów UK Albums i stał się jego pierwszym albumem, który znalazł się na liście Billboard 200 w USA.

W 2014 roku wydał swój czwarty album studyjny „Motion” , który zadebiutował na drugim miejscu w Wielkiej Brytanii i piątym w USA. W 2017 roku pojawił się piąty, „Funk Wav Bounces Vol. 1„. I to był ten ostatni.

Harris otrzymał 18 nominacji do nagrody Brit Award – zdobywcy brytyjskiego producenta roku i brytyjskiego singla roku za „ One Kiss ” z Duą Lipą , obie w 2019 r., a także pięć nominacji do nagrody Grammy, w tym nagrodę za Najlepszy teledysk 2013 roku.

Jego kolega – 26-letni Tom Grennan to brytyjski muzyk z Bedford, który obecnie mieszka w Londynie. Działa od 2016 roku, ale dopiero uwagę na siebie zwrócił jako gościnny wokalista w utworze Chase & Status  „All Goes Wrong”, który został wyróżniony jako „Hottest Record” BBC Radio 1.