dj szkolenie
dj kurs

Już po raz trzeci  kurs DJ Promotion odbył się na Śląsku. Tym razem w klubie „Rio”, który jest stosunkowo nowym punktem na rozrywkowej mapie Śląska, bo działa od kilku miesięcy.  Rybnik to nie jest idealna lokalizacja dla kursu szkoleniowego, bo to dość daleko od Katowic, ale ambitne cele jakie sobie postawił przekonały, że warto spróbować właśnie tam. Klub bowiem nie poszedł na łatwiznę czyli przysłowiowe granie łatwizny, z disco polo włącznie, ale postawił na muzykę House zapraszając różnych DJ’ów grających ten właśnie rodzaj muzyki.

 

Na tegoroczną edycję zjechali się ludzie nie tylko z regionu, ale z kilku dość odległych  zakątków naszego kraju; z Pomorza, Kujaw, Wielkopolski, Wrocławia, a także z Mazowsza. Było o tyle zaskakujące, że kolejna edycja odbędzie się jak zwykle w Warszawie. Jak się potem okazało dla niektórych czekanie kilka miesięcy – to za długo. Tradycyjnie większa część kursantów startowała z poziomu podstawowego czyli startowała od  zera. Kilka osób posiadało już pierwsze doświadczenia w kontakcie z konsoletą dj’ską.  Te przyjechały doszkolić się technicznie oraz zdobyć wartościową wiedzę z tak ważnych obecnie zagadnień prawnych związanych z odtwarzaniem muzyki.

Zwykle pierwszy dzień na kursie zajęć to taki zapoznawczy.  Nie tym razem. Okazało się bowiem, że już po 2-3 godzinach większość się poznała ze sobą. Zresztą jednym z punktów w programie zajęć  jest przedstawienie siebie. W ten sposób szybciej się wszyscy poznają. Na początku kursu jest sporo zagadnień  teoretycznych i wprowadzenia w różne zagadnienia. Sporo czasu zajmuje omówienie sprzętu, podstaw jego działania. To taki najtrudniejszy moment kursu dla początkujących. Było to jednak konieczne, bo większość uczestników stanowili nowicjusze.

W części praktycznej opiekunami grup byli DJ Tomson, DJ Pero i DJ Gruca. Ci dwaj ostatni to także radiowcy. Pierwszy ma swój program w Radio Katowice, a drigi w Radio Piekary. Każdy miał w swojej pieczy jedną grupę kursantów. Rola takiego opiekuna z założenia nie ogranicza się do czasu kursu.  Zawsze można liczyć na kontakt w przyszłości, choćby radę w takiej czy innej sprawie związanej z dj’ką.

Już pierwszego dnia kursanci poznali bardzo obecnie istotne  zagadnienia prawne związane z publicznym odtwarzaniem muzyki. To co jeszcze nie tak dawno, było względnie mało istotne w pracy DJ’a, teraz urosło do  priorytetu. Każdy bowiem, co chce odtwarzać muzykę i na tym zarabiać musi mieć świadomość prawną. Skazujące wyroki za nielegalne granie są wystarczającym argumentem, aby zapoznać się z prawem w tym zakresie. Kurs szkoleniowy wydaje się idealnym miejscem. Szef DJ Promotion – Piotr Gryglewicz – przedstawił na wykładzie  to z pozoru zawiłe zagadnienie w dość przystępny sposób wyjaśniając kursantom mechanizmy powstawania utworów muzycznych, ich promocji, sprzedaży i odtwarzania. Właśnie ta ostatnia kwestia była wręcz wałkowana, tak aby słuchacze to zrozumieli. Jak pokazał późniejszy test egzaminacyjny większość osób pojęła istotę sprawy. Zrozumienie tej problematyki to po prostu mniej stresu w przyszłości.

W ramach tego wykładu kursanci obejrzeli interesujący – unikalny – film o początkach muzyki dance i DJ’ach.

Swój wykład poświęcony historii muzyki miał tradycyjnie Bogdan Fabiański. Ilustrował je filmami dokumentalnymi. Taka tematyka zajęć to nie przypadek, ponieważ współczesna muzyka dance czerpie swoje korzenie z przeszłości. Można było się dowiedzieć  z wykładu jakie były początki współczesnej muzyki klubowej i  na przykład to skąd się wzięły tzw. wersje extended, które po dziś dzień powstają na potrzeby DJ’ów.

Stałą częścią zajęć  są ćwiczenia z mikrofonem. Te wyjątkowo prowadził także Bogdan Fabiański – radiowiec od wielu lat (obecnie Radio Zet Gold”) – wraz ze wspomnianymi wyżej kolegami po fachu, z radia. Jak nam zdradził po kursie, był zaskoczony, że większość kursantów  dobrze radziła sobie z mikrofonem, co jest dość rzadko spotykanym zjawiskiem na kursach dj’skich. Miał jedynie uwagę do większej elokwencji wypowiedzi.  Ćwiczenia tego typu polegają na wyłapywaniu błędów w wypowiedziach do mikrofonu i ich korygowaniu.

Ostatniego dnia, w niedzielę, odbył się egzamin na Certyfikat DJ Promotion. Pierwsza część to jak zwykle test pisemny. Liczba uzyskanych w nim punktów uprawniała do startu w drugiej części egzaminu i przedstawieniu swojego autorskiego seta. Pytania w pierwszej części miały na celu ocenienie ogólnej wiedzy na temat muzyki oraz oczywiście zagadnień dj’jskich. Jednym z punktów było napisanie recenzji swojego ulubionego nagrania lub płyty.  Pierwszy etap zaliczyło 80% piszących co jest lepszym wskaźnikiem niż średnia statystyczna, choć ubiegłoroczny kurs w Siemianowicach także był rekordowy w tej kwestii. Ostatecznie zdało 17 osób. Listę przedstawiamy niżej.

Tradycyjnie takie szkolenie to męska domena, z tym większą radością obserwowaliśmy, że dwie kursantki zdały swój egzamin. Być może wynika to w faktu, że w okresie zimowym ludzie mają większą motywację do udziału w takim kursie szkoleniowym. Latem, podczas wakacji, niektórzy traktują taki tydzień jak rodzaj przygody, a nie poważnego podejścia do zawodowego tematu.

Przy okazji warto wspomnieć o ekipie klubu „Rio” w Rybniku.  Przynajmniej dwóm osobom czyli Sławomirowi Zakrzewskiemu i Agnieszce Nowak należą się wyrazy podziękowania za profesjonalne przygotowanie klubu do kursu, sprawną logistykę tak ważnego dla wszystkich uczestników cateringu.

Za nami kolejna edycja najstarszego kursu dj’skiego w Polsce. Zdało sporo osób, ale jednak  samo zdanie czy nie zdanie nie powinno być najważniejsze. Najistotniejsza jest kwestia odpowiedzi każdego kursanta na pytanie czy „chcę związać swoje życie z tym zawodem?”.  Już sam udział w takim kursie stanowi dowód, że jego uczestnik inwestuje w swoją wiedzę. Jest to bardzo ważne gdy mamy do czynienia z powszechnie panującym lenistwem do nauki i w ogóle zdobyciem szlifów zawodowych na skróty. Metodami ustawowymi nie dało się uregulować dostępu do zawodu DJ’a co jest bardzo szkodliwe. Wydaje się jednak, że determinacja wszystkich organizacji zbiorowego zarządzania do inkasa im należnej kasy przynajmniej uchyla pewną „furtkę” do normalizacji tego zawodu, a dokładnie do sytuacji by za dorez wykonaną robotę otrzymać względnie przyzwoite wynagrodzenie.

A tym co nie zdali egzaminu można powiedzieć tak: historia tego czy innych egzaminów pokazuje, że można znaleźć swoje miejsce w tym zawodzie, mimo chwilowych niepowodzeń. Najważniejsza jest determinacja i motywacja.  Odpuszczasz – przegrywasz. Walczysz – wygrywasz. Przedstawiamy listę osób, które zdobyły certyfikat  DJ Promotion na ostatnim egzaminie. Gratulujemy wszystkim!

 • Rafał  Kondraciuk
 • Bartosz  Wojciech
 • Dawid   Antończyk
 • Joanna  Bąk
 • Przemysław  Brzeski
 • Michał  Burek
 • Jacek  Czeczot
 • Sebastian  Dawid
 • Dawid  Henkel
 • Leszek  Kiersztan
 • Leszek  Kosz
 • Jakub  Kuczek
 • David  Marcol
 • Maciej  Markowski
 • Karol  Pawliczek
 • Damian  Strojek
 • Lidia  Zehner

 

Kolejny kurs odbędzie się w Warszawie.