GO DOWN DEH - Spice, Sean Paul, Shaggy

„Go Down Deh” – brzmi nieznajomo, ale gdy tylko posłuchacie zrobi się jasne. Słynny latynoski szlagier znów wraca! Tym razem zabrali się za niego topowi artyści gatunku Dancehall. To Spice, Sean Paul, i Shaggy.

 

„Go Down Deh” brzmi prawie jak „Macarena” , ale – jak mawiają – „prawie czyni różnicę”. Tak jest w tym przypadku. Spice, Sean Paul i Shaggy  napisali ten utwór i go wykonali po swojemu.

Podobieństwo „Go down deh” do jednego z największych szlagierów naszych parkietów wynika ze sprytnie poprowadzonej (zaaranżowanej) sekcji rytmicznej. Natomiast nuty głównej linii melodycznej zgrabnie balansują, aby czasem nie pokryć się z tą znaną.

Oni – znani, ona – nie. 

W ekipie trójki wykonawców dwaj panowie są nam doskonale znani. Shaggy jest aktywny właściwie non stop. To specjalista jakich mało od wakacyjnych brzmień, a dokładnie wokalu. Choć, tak naprawdę, to on śpiewa w rytmie ragga-muffin. Przypomnijmy, że w 2021 roku nagrał letni mega hit „Early In The Morning„, razem z Kris Kross Amsterdam i Conor Maynard’em. Na Polish Dance Chart jest obecnie wysoko jego „It wasn’t me„.

Sean Paul to także bardzo rozchwytywany artysta. Niepowtarzalnie rapuje po jamajsku, to dlatego. Lista jego hitów jest ogromna. Ten najpopularniejsze, przynajmniej na naszych parkietach, to: „Hey DJ” (z CNCO x Meghan Trainor) , „Cheap Thrills” (z Sia) i „Got 2 Luv U” (z Alexis Jordan). ten ostatni liczy sobie dokłądnie 10 lat.  Jego najnowszy singiel to „Light My Fire”, z Gwen Stefani i Shenseea.

Spice to znana na całym świecie królowa jamajskiego dancehallu. Nominowana do nagrody GRAMMY i wielokrotnie nagradzana artystka tworząca na pograniczu muzyki reggae. Pochodzi z Portmore, właśnie na Jamajce.

Jej fani streamowali jej single (łącznie) ponad 433 miliony razy na YouTube i ponad 65 milionów razy na Spotify, co czyni Spice jedną z najczęściej odtwarzanych artystek w swoim gatunku!

Występowała w takich programach Good Morning America, Jimmy Kimmel Live, The Wendy Williams Show i Good Morning Britain. Swoim charakterystycznym brzmieniem i jedynym w swoim rodzaju osobowością rozkochała w sobie fanów na całym świecie.

I tu ciekawostka, bo jest także DJ’ane. Dostała nawet nagrodę IRWAMA (muzyka reggae/dancehall) dla DJ-ki toku. Sukcesów ma bez liku, a u nas jest prawie nieznana… do dziś.