Ledwie kilka dni temu trafiliśmy na premierę dokumentalnego filmu pt. “Nieznana historia europejskiego Disco”, który powinna obejrzeć każda osoba uważająca się za profesjonalistę w dj’skiej robocie.

 

Nieważne czy robisz eventy okolicznościowe czy klubowe. Muzyka Disco odcisnęła piętno praktycznie na całym tanecznym repertuarze, po dziś dzień. Był już jeden film Historia Disco (powstał ok 20 lat temu) poświęcony genezie Disco w USA. Tymczasem teraz jest okazja poznać lub przypomnieć sobie jak to było w Europie.  Film o oryginalnym tytule The “Untold Story of Euro Disco”

Reżyserem dokumentu jest niejaki Olivier Monssens. Nie przypadkowo jest francuzem, bo jak widzimy w filmie właśnie we Francji, ale też w Niemczech w Monachium działo się najwięcej w czasie powstania europejskiego Disco. To we Francji powstał mega hit “YMCA” – obowiązkowy tytuł  każdego eventu okolicznościowego. Twórcą tego był właśnie Francuz – Pete Bellotte.

 

Ale to Niemczech działali czołowi producenci muzy Disco, tacy jak Giorgio Moroder czy Frank Farian. W Szwecji była to np. ABBA. Film pokazuje ich ciekawe wypowiedzi. Ten pierwszy stworzył (ze współpracownikami) hity Królowej Disco. To oczywiście Donna Summer, która i dziś święci triumfy dzięki Kygo. Ten drugi – wcale nie gorzej.

To On wymyślił i wyprodukował, a nawet zaśpiewał takie hiciory Boney M, jak np.”Sunny”. W filmie mówi jak to się zaczęło.  Na singlu wydano dwa utwory; Właśnie “Sunny” i “Daddy Cool”. Przy jednym z nich ludzie w ogóle nie chcieli się bawić w dyskotekach, a drugi zrobił furorę, odmieniając życie nie tylko samego Fariana.

W filmie pojawia się kilkanaście postaci; artystów, producentów i DJ’ów. Mamy okazje poznać człowieka, który nazywa się Harold Faltermeyer. Okazuje się, że twórca filmowego klasyka “Axel F”…. pochodzi z Monachium, a nie z USA.

Niebagatelna była rola inżynierów dźwięku, o których historia w zasadzie zapomniała, ale to oni odpalali ogromne syntezatory z dziesiątkami tzw. potencjometrów ustawiając je tak, że powstał np. utwór “I feel Love” – ten który utorował drogę obecnej muzie EDM.

 

To zaledwie kilka wątków, które wymieniamy, bo film trwa blisko godzinę. Pojawiają się w nim unikalne zdjęcia i postacie takie jak: Pete Bellotte, Marc Cerrone, Marc Chantereau, Alec Constandinos, Vito De Luca , Bernard Dobbeleer , Harold Faltermeyer , Leroy Gomez , François Kevorkian , Simon Le Saint , Didier Marouani , Tom Moulton , Dimitri From Paris, Slim Pezin i Don Ray.

Tak więc, jeśli macie w TV i kanał Planet+ skorzystajcie z okazji, aby obejrzeć ten dokument, bo po jakimś czasie zniknie.  Niech żyje Disco!!! 👍

 

 

Zobacz jeden z przerobionych hitów Discoo