DJ Promotion przedstawia: HOUDINi - Eminem , Abracadabra, Steve Miller Band

Ten utwór z pewnością będzie należał do bardziej oryginalnych opublikowanych w 2024 roku. Jeszcze miesiąc temu tytuł “Houdini” bardziej kojarzył się z Dua Lipą niż Eminem’em. Dziś rośnie w siłę na parkietach i w radio.

 

 

Eminem ze znaną u siebie od lat oryginalnością nie zrobiłby po prostu coveru. To nie ten format artysty. Przypomnijmy, Marshall Bruce Mathers III (tak się nazywa) to prawdziwa legenda, bo działa już od 1996 roku. Dziś wymyślił sobie “Houdini”.

 

“Houdini” brzmi przebojowo na współczesny czas i jakby w ogóle nie pasuje do wizerunku tego artysty. Raper odwołuje się w tekście do swojego utworu „Without Me” (2002): „Zgadnij, kto wrócił, kto znów wrócił / Shady znowu tu jest, powiedz znajomym”.

Nawiązuje także do Megan Thee Stallion i głośnego swego czasu incydentu, w wyniku którego artystka została postrzelona.

Kawałek wyprodukował , w bardzo skocznym stylu, współpracujący z Eminemem od lat Luis Resto. To właśnie on zsamplował elementy “Abracadabra” , a Eminem  dopisał rapowane frazy. i już się podoba.

Dawno temu

Grupa Steve Miller Band powstała już w 1966 roku, ale „ Abracadabra ” powstała w 1982 roku.

W USA była przez dwa tygodnie z rzędu na 1. miejscu listy Billboard Hot 100 i był to największy hit w karierze Steve’a Millera do tej pory.

I tu ciekawostka, bo w jednym z wywiadów Steve Miller powiedział, że na początku jego wytwórnia płytowa Capitol Records nie widziała w tym potencjalnego hitu. Nie chciała tego wydać. Okazało się jednak, że utwór po wydaniu “zaskoczył” w wielu krajach, ale poza USA. Nawet w Polsce był przebojem, np. na liście Trójki.

Grupa ma jeszcze dwa inne, ale nieco mnie znane przeboje. To „ The Joker ” i „ Rock’n Me”.