Gdy remiks publikuje najpopularniejszy obecnie producent muzyki tanecznej na świecie, nie sposób przejść obojętnie  obok takiej premiery. Oto Riton wziął się za afrykański hit “Jerusalema”. Zobaczcie efekt jako pierwsi.

 

Ten utwór Master KG “Jerusalema” stał się sporym światowym hitem lata 2020 roku i ciągle jest popularny. Tak przynajmniej pokazują statystyki serwisów streamingowych: 2,2 miliarda wyświetleń w TikTok, 300 milionów – audio, 400 milionów wyświetleń wideo i cztery tygodnie na pierwszym miejscu na globalnej liście Shazam. W naszym kraju jakby mniej, ale być może teraz to się zmieni, bo nagranie zyskał wsparcie najpopularniejszego obecnie producenta muzyki tanecznej. Riton remix – brzmi bardzo atrakcyjnie, a zarazem tajemniczo. Sprawdźmy efekt, bo od dziś  można go posłuchać.

 

 

Henry Smithson, którego znacie jako Riton zdobył już nagrodę Grammy, ale – nie tylko zdaniem DJ’ów – uchodzi za najpopularniejszego obecnie na świecie producenta muzyki tanecznej. Ten brytyjski DJ i producent nadal osiąga wysokie miejsca na listach przebojów dzięki ?Friday? (z udziałem Mufasa i Hypeman), który spędził dziesięć tygodni w pierwszej dziesiątce, osiągając czwarte miejsce i podnosząc go do 200 najlepszych streamujących artystów, w światowej skali, z ponad 20 milionami słuchaczy miesięcznie w Spotify.

 

jerusalema riton remix master KG
Master KG   (fot.Warner Music)
jerusalema Riron remix
Riton                                           (fot.Warner Music)

Remiks ?Jerusalema? autorstwa Ritona jest napędzany przez dudniące bity i energetyzujące klawisze, aby na nowo odkryć ten utwór jako żywiołowy hymn electro-house. Utrzymuje również radosną żywiołowość oryginału, a także oryginalny wokal Nomcebo Zikode, tworząc miks, który ma być dużą częścią nadchodzącego upalnego lata.

Producent nie poszedł w jakieś daleko idące ingerencje i bardzo dobrze, bo oryginał posiada swój niepowtarzalny klimat, który szkoda byłoby zespsuć. Nadał jednak utworowi wyrazisty beat oparty na basie oraz skorzystał z tradycyjnego schematu brzmieniowego House. Do tego dołożył, niczym przyprawy, acidowy akcent w tle.

Riton opisywany już jest jako supergwiazda. W rok po zebraniu 400 milionów odtworzeń ?Turn Me On? (był hitem i w Polsce), ponownie odniósł jeszcze większy (globalny) sukces dzięki ?Friday?. Wcześniej zademonstrował swój talent do mieszania afrykańskich wpływów z autentycznym londyńskim brzmieniem klubowym, współpracując z nigeryjską wokalistką Kah-Lo nad ulubionymi utworami fanów, takimi jak nominowany do nagrody Grammy ?Rinse & Repeat? oraz ?Fake ID?, ?Upside Down? i ? Imbir’. Ta podejście zyskało poparcie wielu międzynarodowych tzw. Taste maker’ów, w tym Annie Mac w Radio 1.

Był także współproducentem singla Dua Lipa i Silk City ?Electricity?, przeboju, który zdobył nagrodę Grammy dla najlepszego nagrania tanecznego, udowadniając wszechstronność, która czyni go artystą, który wyróżnia się na tle konkurencji. A u nas wygrywał już nasz plebiscyt na Top Remix, jak np. z “Breaking me“.

Sam Master KG został doceniony, gdy został nominowany do nagrody MOBO Awards dla najlepszego aktora afrykańskiego. Pisaliśmy już o tym.