Tarcza antykryzysowa Koronawirus a DJ

Już od kilku dni znamy założenia tzw. Tarczy antykryzysowej, ale dopiero 1 kwietnia weszła w życie ustawa regulująca sposoby pomocy firmom i pracownikom. Co z tego ma DJ? Jak zwykle “diabeł tkwi w szczegółach”, ale Ministerstwo pracy i różne organizacje pozarządowe publikują obecnie różne przykłady. Czekamy jednak jeszcze na propozycje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czyli dla ludzi związanych z kulturą czyli DJ’ów. Tych założeń jeszcze nie znamy.

 

 

 

 

 

 

Różne branże powoli otrzymują swoje branżowe pakiety. Wczoraj otrzymali je sportowcy i hotelarze. Ta druga grupa jest już luźno związana z naszą branżą. Na razie podsumujmy czego możecie spodziewać i w czym możecie już działać w swojej sprawie.  Największą grupą wśród zarejestrowanych w DJ Promotion jaką udało nam się zidentyfikować pod kątem Tarczy Antykryzysowej są osoby prowadzące działalność gospodarczą jako firmy jednoosobowe czyli tzw. samozatrudnieni. Tutaj już się dostatecznie wyjaśniła sytuacja na co można liczyć.

 

Koronawirus a DJ jako firma – samozatrudniony (niezatrudniający pracowników)

Bez warunków spadku obrotów ? każdy otrzyma:
1. Zwolnienie przez 3 miesiące (marzec, kwiecień i maj) ze składek do ZUS, jeśli przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (czyli marzec) jest niższy od 3 średnich pensji (ok. 15 tys. zł),  a więc to kwota 3x 1431,48 zł
2. Świadczenie postojowe ? 1300 zł dla osób rozliczających się kartą podatkową

Z warunkiem gdy spadły ci obroty, a wiadomo, że spadły.
1. Świadczenie postojowe ? 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia), jednorazowo (z możliwością powtórnej wypłaty, o czym zdecyduje rząd w przyszłości). Warunkiem jest przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku niższy o 15% niż w poprzednim miesiącu i nie był wyższy niż 300% średniej pensji (ok. 15tys.) lub zawiesił firmę po 31 stycznia 2020 r., a przychód nie przekroczył ww. kwoty.

2. Dofinansowanie z urzędu pracy od 1300 do 2340 zł miesięcznie (maksymalnie przez 3 miesiące), jeśli odnotował spadek obrotów (liczą się dwa miesiące 2020 r. do dwóch miesięcy 2019 r.) w wysokości:
– 1300 zł, jeśli spadek obrotu o 30?50%
– 1820 zł, jeśli spadek o 50?80%
– 2340 zł, jeśli spadek o 80% i więcej.

Dofinansowanie jest wypłacane przez 3 miesiące.

Masz umowę lub założyłeś (-aś) firmę po terminie 1 lutego 2020? To masz pecha.

Koronawirus a DJ na umowie o dzieło i  KRUS

Dotyczy zleceniobiorcę i wykonawcę dzieła gdy jest ubezpieczony w KRUS , ale tylko wtedy gdy umowa była podpisana przed 1 lutego 2020! Masz umowę po tym terminie? To masz pecha.

Bez warunków spadku obrotów ? dla każdego
Zwolnienie ze składek do KRUS za II kwartał 2020 r. z zachowaniem prawa do świadczeń KRUS

Z warunkami
Świadczenie postojowe ? 2080 zł jednorazowo (z możliwością powtórnej wypłaty, decyduje rząd), jeśli umowa cywilno-prawna zawarta 1 lutego 2020 r. lub wcześniej, wynagrodzenie z umowy wynosiło co najmniej 1300 zł (jeśli mniej, można otrzymać to, co się straciło) w firmie, w której się pracowało, ma kłopoty związane z epidemią.

Przesunięcie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy

Zapłata zaliczki PIT, które zostaną pobrane w marcu i kwietniu 2020 r., zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja, może być dokonana do 1 czerwca 2020 roku. Tu też jest jakaś ulga, choć prawdę mówiąc nie wiemy w tej chwili czy da się z niej skorzystać. Po prostu nie wiadomo kiedy ruszą eventy.

 

Tarcza antykryzysowa Koronawirus a DJ

Nasza rada

Koronawirus a DJ – każdy przypadek może być inny. Aż 48 tysięcy firm podjęło decyzję jeszcze w marcu o zawieszeniu działalności. Nie jest to zły pomysł, ale czy najlepszy? Tu pomaga wyliczenie i porównanie, ale nawet jeśli masz zero zleceń nie warto zawieszać firmy, bo gdy masz przychód w marcu poniżej 15 tys. złotych  możesz dodatkowo dostać dofinansowanie z Urzędu Pracy. Jakie? To zależy ile masz do tyłu. Limity podajemy wyżej. No i może dojdzie jeszcze coś od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Jak to wszystko ogarnąć biurokratycznie, w Urzędzie Pracy – podamy Wam niebawem jak to sami przetestujemy. Jest bowiem już teraz aplikacja, ale jest to póki co dość zawiłe.

 

 

p.s. z ostatniej chwili. W piątek po południu podało Ministerstwo zasady udzielania pomocy ludziom kultury. Są one podobne do podanych wyżej, które dotyczą każdej firmy czy osoby działającej na umowy. A więc… szału nie ma.