la cumparsita skazi bemet caliente

Dawno nie mieliśmy tak odważnej przeróbki i dawno nie mieliśmy utworu sprzed ponad 100 lat odświeżonego na nową nutę. Zrobili to dwaj producenci Skazi & Bemet. Na warsztat wzięli naszym zdaniem najsłynniejsze tango “La Cumparsita”, zmienili jego tytuł na “Caliente” i … sami zobaczcie co z tego wyszło. A przy okazji poznajcie najnowszą przeróbkę pewnego klasyka House.

 

 

 

 

 

 

Skazi to Asher Swisa, a Bemet to Hod Moshonov. Obaj obecnie działają w Izraelu. Ten pierwszy ma na swoim koncie m.in. współpracę ze znanym duetem Nervo. Wpadli na zwariowany pomysł, bo przerobili słynną “La Cumparsita”. Oto co z tego wyszło.

Przecież to zwykłe “umpa umpa…” powie niejedna osoba. Tak, rzeczywiście to progressive house, a chwilami nawet hardstyle. Brzmi to jednak zabawnie i z pomysłem. Porównanie tego z oryginałem to już zadanie karkołomne, bo oryginał ma więcej niż 100 lat!

Jednak dzięki tej przeróbce Skazi & Bemet macie okazje poznać historię tego ponadczasowego utworu kojarzone nieodłącznie ze słynnym tańcem.

 

?La cumparsita? (mała procesja uliczna, z karnawału ?comparsa?) to tango napisane w 1916 roku przez urugwajskiego muzyka, który nazywał się Gerardo Matos Rodriguez, z tekstami Pascual Contursi i Enrique Pedro Maroni. Jest to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych tanga wszechczasów.

Robert Firpo, reżyser i pianista orkiestry, która miała swoją premierę, dodał część swojego tanga ?La gaucha Manuela? i ?Curda completa? do karnawałowego marszu Matosa (?La cumparsita ?), co powoduje, że? La cumparsita ?jest obecnie klasykiem wszechczasów.
?La cumparsita? po raz pierwszy zagrano publicznie w starej kawiarni “La Giralda” w Montevideo. Muzeum Tango w Montevideo stoi obecnie w tym historycznym miejscu.

Tytuł tłumaczy się jako ?mała parada?, a pierwsza wersja była melodią bez słów. Później Matos Rodriguez opracował wersję z tekstami.

 


 

A na dokładkę coś bardzo znanego, ale już z klasyki House.

Producenci Sonic One & Sevensins odświeżają klasyka z dekady lat 90-tych. Nie robią tego jednak dokładnie odwzorowując oryginał, ale dodają swoją frazę i linię melodyczną, wykorzystując tylko główny motyw – refren z oryginału.

 

 

?The Bomb! (These Sounds Fall into My Mind)? to utwór house The Bucketheads, wydany w 1995 roku. ?The Bomb!? został później nazwany jedynym albumem projektu All in the Mind. Był to komercyjny hit w Wielkiej Brytanii zimą / wiosną 1995 roku, osiągając 5. miejsce na liście singli, podczas gdy osiągnął szczyt w USA na 49. miejscu na liście Billboard Hot 100.

Kenny ?Dope? Gonzalez – znany również jako K-Dope – to amerykański producent płytowy i dżokej. Jest połową klasycznego zespołu muzycznego House Masters at Work z Little Louie Vegą; a także wydał właśnie ?The Bomb! (These Sounds Fall into My Mind)? jako The Bucketheads.