Mr Zoon Dede Negra Kawałek podłogi

Sprawdzony polski przebój w nowej wersji. Tak, to lubimy. “Mój jest ten kawałek podłogi” Mr Zoob ma już 23 lata i ciągle jest lubiany. Oto mamy jego najnowsze odświeżenie Dede Negra w rytmie… reggaeton. Czy to dobry pomysł? Sprawdźmy, a przy okazji posłuchajmy oryginału.

 

Dede Negra (Daria Dombrowska) to przedstawicielka polskiego odmiany muzyki reggaeton. Można już bowiem powiedzieć, że wykształcił nam się, tutaj w Polsce, taki nurt czyli polscy wykonawcy śpiewają – po polsku – w rytm popularnego latynoskiego gatunku.

Niedawno poznaliśmy jej piosenkę “Nasza wina”, w podobnym rytmie, teraz – mamy cover polskiego hitu “Kawałek podłogi“. To utwór, który jest popularny od lat i pozostanie popularny na … wieki. Ma swój niezaprzeczalny urok.

Czy jednak nowa wersja DeDe Negra ma rację bytu? Wydaje się, że tak. Zawiera podstawowe elementy oryginału, którego możecie posłuchać niżej, a jednocześnie wnosi cos nowego. Warto to pograć. W przeszłości mieliśmy już przeróbki tego sprawdzonego przeboju. Nie zawsze były udane. Tą zaliczamy do udanych, choć przecież nie każdemu musi pasować.

Przypomnijmy oryginał.

 

Mr Zoob (inne wersje pisowni: Mr. Zoob, Mr Z’OOB, Mr Z’oob) to zespół grający alternatywnego rocka, znany z takich utworów jak: ?Kartka dla Waldka? i ?Mój jest ten kawałek podłogi?. Grupa mieszała rocka z innymi gatunkami, takimi jak ska czy reggae. Charakterystyczne ich brzmienie to bez wątpienia charczący saksofon.

Historia Mr Zoob

Zespół powstał w 1983 r. w Koszalinie. Pierwszy skład stanowili: Jakub Grabski (bas), Jacek Paprocki (gitara), Jerzy Charkiewicz (gitara), Waldemar Miszczor (perkusja, autor tekstów), Grzegorz Rewers (saksofon). Następnie Charkiewicza zastąpił na gitarze Waldemar Lech, dołączył także Andrzej Donarski ? wokalista i gitarzysta grupy Zespół Parkinsona. W 1985/1986 roku zespół nagrał materiał na pierwszą płytę To tylko ja. Następnie rozpadł się.

W 1993 r. zespół reaktywował się w zmienionym składzie. Do zespołu dołączył: Łukasz Poprawski-saksofon. W 1994 r.perkusistę Waldemara Miszczora zastąpił Tomasz ?Tośka? Szeląg (z zespołu Gdzie Cikwiaty), a w 1995 do grupy dołączył saksofonista Marcin ?Dzidzia? Zabrocki. Z nimi zespół nagrał w 1998 r. drugą płytę zespołu Czego się gapisz?. W tym samym roku odbył się też benefis 15-lecia Mr. Zooba z udziałem zespołów Voo Voo i Raz, Dwa, Trzy.

W roku 2005 w zespole pojawił się ponownie Waldemar Miszczor (perkusja) i Paweł Postaremczak (saksofon), którego w roku 2008 zastąpił Artur Orłowski. Na początku 2007 zespół nagrał materiał na nową płytę zatytułowaną “Moja głowa”. Zawiera ona kilka starszych kompozycji w nowych aranżacjach oraz nowy materiał, który powstał w ciągu ostatnich dwóch lat, nieprezentowany wcześniej na koncertach. Płytę promuje singel ?NieAmeryka? prezentujący nowe, odświeżone, nieco ostrzejsze brzmienie zespołu.

W 2015 roku pojawił się nowy utwór grupy “Nuda”.

 

Ważniejsze utwory

 • ?A ja się śmieję w głos? / ?Yeti? (1984)
 • ?Nie, nie kochaj mnie? / ?Tylko jeden krok? (1985)
 • ?Mój jest ten kawałek podłogi?, ?Krzysiek ? Zdzisiek?, ?Zęby? (1996)
 • ?Ja tu czekam?
 • ?To nie jest Ameryka?
 • ?Kto to jest? (2005)
 • ?Dotykaj mnie? (2009)
 • ?PESEL? (2010)
 • ?Słońca tylko brak? (2010)
 • ?Piosenka o nieszkodliwości? (2010)
 • “Nuda” (2015)

 

zobacz inne STARE / NOWE