ZUS Firmy Prowadzisz firmę jako DJ

W tym tygoniu , w mediach pojawiły się pierwsze informacje na temat nowych stawek ZUS. Chodzi o podstawową stawkę dla osób prowadzących w prostej formie działalność gospodarczą. Tym razem podwyżka będzie rekordowa, bo według wyliczeń ekspertów blisko 10%. Skąd się to weźmie i czy są możliwości zniwelowania tej i tak już wysokiej stawki ZUS – tym tym dowiesz się tutaj.

 

 

 

 

Podwyżka składki ZUS od działalności gospodarczej to niby nic nadzwyczajnego? Zapyta ktoś. Zawsze tak było. Tyle, że tym razem podwyżka będzie rekordowa, bo według wyliczeń ekspertów blisko 10%.

Jak podaje Forbes nowa składka w 2020 roku wyniesie około 1444 PLN. Tyle trzeba będzie co miesiąc zapłacić ZUS wg starej zasady: masz firmę – płacisz, nawet jeśli jesteś na “wstecznym”.  Niezależnie od tego, jak idzie nam biznes. 9,7 % to rekordowy wskażnik. Podwyżka ta to niby naturalny mechanizm uzależniony od średnich wynagrodzeń w gospodarce. Wskażnikiem jest tu wartość 60 proc. prognozowanej średniej pensji na dany rok. Stąd się biorą kwoty naszych składek.

 

ZUS FirmyA te w tym roku wzrosły i wzrosną, ale jeszcze więcej w przyszłym. Szacunków dokonano opierając się na założeniach budżetowych rządu na przyszły rok. Prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku będzie  5227 PLN, podczas gdy w tym roku jest 4765 PLN.

Wszystkich zainteresowanych odsyłałamy do źródła czyli magazynu Forbes. Tu znajdziecie szczegóły. Pisaliśmy ostatnio o pewnych ulgach, ale tu w magazynie można znaleźć szczegóły.

 

Prowadzisz firmę jako DJ? OK, nie popadaj jednak w panikę. Są organizacje , które starają się złagodzić to w końcu dość znaczącą podwyżkę, szczególnie dla tych, którzy w naszej branży pracują w firmach jednoosobowych i każdy grosz się tu się liczy.

Oto Konfederacja Przedsiębiorców Polskich proponuje zmianę, przez którą składki byłyby niższe. Chce, aby składka nie była powiązana z podaną tu wyżej prognozą na kolejny rok, lecz z wynagrodzeniami wypłacanymi w poprzednich miesiącach. To dość ciekawy pomysł. Miejmy więc nadzieję, że Premier Morawiecki, dla którego biznes nie jest “kosmosem” i Jego Minister przeanalizują ten pomysł. Jest jeszcze na to czas.

Zainteresowanym polecamy wywiad (film) z ekspertem.

O postępach w temacie będziemy informować. Wtedy bowiem unikniesz niespodzianki gdy dowiesz się dopiero w 2020 roku o wyższych kosztach pracy.