sweet caroline blando neil diamond

Ten wielki hit sprzed lat wydaje się nieco zapomniany, być może, że był popularny głównie w USA. „Sweet Caroline” warto poznać, bo to przyjemna melodia z lat 60-tych, która obecnie została poddana eksperymentowi opakowania jej w lekkie taneczne brzmienie House.

 

Mało znana wytwórnia House Mag Records przysłała nam odświeżenie u nas zapomnianego – niesłusznie – przeboju dekady 60. Dlaczego niesłusznie? To pokaże część artykułu na dole, poświęcona jak zawsze oryginałowi. Zaczynamy od nowej wersji „Sweet Caroline”, którą stworzył 52 lata temu Neil Diamond.

Blando to zupełnie nieznany nam producent, który pojawił sie u nas  niedawno utworem „Final Night”. Naszą uwagę jednak zwraca ta przeróbka zrobiona w bardzo prosty sposób. Można powiedzieć, ze więcej tu Dance niż House.

 

O oryginale

Przedstawiamy tą mało znaną (rzadko graną w naszych radiach) piosenkę, bo po prostu warto ją znać. W USA i Wlk. Brytanii to po prostu piosenka do wspólnego śpiewania, co udowadniają dwa poniższe klipy.

Ludzie śpiewają to na koncertach i w taki sposób jak tu…

 

„ Sweet Caroline ” to piosenka napisana i wykonana przez amerykańskiego piosenkarza Neila Diamonda i wydana w maju 1969 roku jako singiel o tytule „ Sweet Caroline (Good Times Never Seemed So Good) ”. ykańskim Sound Studio w Memphis, Tennessee .
W wywiadzie z 2007 roku Diamond stwierdził, że inspiracją dla jego piosenki była córka Johna F. Kennedy’ego , Caroline , która miała jedenaście lat w momencie jej wydania. Diamond zaśpiewał dla niej piosenkę podczas obchodów jej 50. urodzin w 2007 roku.
Piosenka okazała się niezmiennie popularna i do listopada 2014 roku sprzedała się w Stanach Zjednoczonych w liczbie ponad dwóch milionów pobrań cyfrowych.
Na listach przebojów osiągnęła nr 4 na liście Billboard Hot 100 chart. Jesienią 1969 roku Diamond wykonał utwór w kilku programach telewizyjnych. Później osiągnął nr 8 na brytyjskiej liście singli w marcu 1971 roku.
W lipcu 2021 „Sweet Caroline” ponownie weszła na UK Singles Chart 50 lat po swoim pierwszym wydaniu w Wielkiej Brytanii, po tym, jak została wykorzystana przez angielskich kibiców podczas Euro 2020 , osiągając 20 miejsce.
Zobacz inną przeróbkę > Sweet Like chocolate