Wesela i Koronawirus. Są pierwsze informacje kiedy ruszą.

Wesela i Koronawirus
fot. KENAKERS

Nie da się ukryć, że wesela to całkiem obszerny segment całego rynku rozrywki, ale także większość naszego rynku didżejskiego. Rząd zajmuje się odmrażaniem gospodarki, ale do tej pory – w ogłoszonych etapach – nie pojawiły się oficjalne informacje co z eventami typu wesela. Pojawiają się jednak pierwsze nieoficjalne.

 

 

 

 

 

 

Pisaliśmy już, że w najbliższym terminie będzie uruchamiana działalność hoteli. Jest to o tyle istotne, że zwykle o tej porze roku rozpoczynał się sezon na zawieranie ślubów małżeńskich, a co za tym idzie wesel. Część z nich odbywała się w hotelach. Wesela i Koronawirus – te pojęcia jeszcze niedawno się wykluczały – teraz już nie.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej rządu, że pracuje on nad przepisami dotyczącymi ślubów i wesel w czasie koronawirusa. Premier Morawiecki dokładnie powiedział tak: “Jeśli chodzi o wesela, potrzebne jest tam dystansowanie się… przepisy w tej sprawie wkrótce zostaną doprecyzowane”. 

Premier Morawiecki Wesela i Koronawirus
Premier Morawiecki (fot.premier.gov,pl)

Na razie wznowiły działalność urzędy, w tym Urząd Stanu Cywilnego. Pojawiły się pierwsze pary młode. Oczywiście w maseczkach. Podobno taka ceremonia trwa do … 10 minut. W Urzędzie Stanu Cywilnego mogą być jedynie małżonkowie, świadkowie i urzędnik. Razem pięć osób.  Nie szkodzi, najważniejsze, że coś się dzieje.

Dokładnie od 20 kwietnia 2020 organizacja ślubu kościelnego tez jest możliwa, bowiem we mszach, może uczestniczyć więcej niż do tej pory (5) osób. Limit teraz jest uzależniony od powierzchni danego kościoła. Na jednego wiernego musi przypadać 15 m2. Wygląda więc na to, że w większym kościele może być nawet i 50 osób na takiej uroczystości. Oczywiście wszystko przy zachowaniu środków ostrożności, do których już się przyzwyczailiśmy, co też dobrze wróży na przyszłość
Koresponduje to z koncepcją rządu, który – jak się mówi nieoficjalnie – pozwoli na razie, organizację wesel do 50 osób.  Niektórzy twierdzą, że powrót do większych imprez weselnych nastąpi nie wcześniej, niż jesienią. Niektórzy przedstawiciele branży eventowej sieją panikę, że w przyszłym roku. Naszym zdaniem będzie to wcześniej. Pisaliśmy już poprzednio, że cała Europa już odmraża gospodarkę i Polska musi się liczyć z sytuacją widoczną za zewnątrz kraju. Oczywiście, przy założeniu, że nie nastąpi jakiś drastyczny wzrost zachorowań. Fachowcy jednak mówią, że nasza krzywa zachorowań jest i będzie płaska, co ma swoje plusy i minusy.

Reasumując, czy Wesela i Koronawirus długo będą nam się źle kojarzyły?  Nie, przyglądajmy się spokojnie sytuacji i nie poddawajmy się panice, bo nie ma powodu. Swoją drogą ciekawe, ile par młodych zdecyduje się na szybki ślub i wesele do 50 gości, a ile będzie wolało poczekać.