ABBA – Czy powrót na scenę jest możliwy ?

ABBA – Czy powrót na scenę jest możliwy ? Pewne wiarygodne informacje na to wskazują. Benny Andersson to przecież współtwórca wszystkich największych hitów ABBA. Udzielił ostatnio wywiadu, którego Wam fragmenty cytujemy. Wynika z nich, że ABBA ma spore szanse na tzw. come back.

 

 

ABBA to grupa założona w 1972 roku przez Anni-Frid LyngstadBenny’ego AnderssonaBjörna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog. Zespół ABBA uważany jest za jedną z bardziej znaczących na rynku oraz kasowych formacji muzycznych w historii, sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie. W 1974 roku grupa wygrała 19. Konkurs Piosenki Eurowizji z przebojem „Waterloo”. Ale przebojów miała … kilkadziesiąt. Nie sposób je wymienić.

 

Warto przytoczyć tu choćby “Mamma mia”powstały w 1976 roku. jego popularność jest niewątpliwie ponadczasowa, bo powstał film o tym tytule, zresztą bardzo fajny, a musicale wystawiane w wielu krajach, przy udziale oczywiście  innych artystów, biją rekordy frekwencji. W Polsce można go zobaczyć w teatrze Roma, w Warszawie. Hity ABBA grają ciągle stacje radiowe, grane są na weselach i wielu eventach okolicznościowych.   “Mamma Mia” to najbardziej udany brytyjski film muzyczny wszechczasów.

 

Nic wiec dziwnego, że wiadomość o powrocie ABBA jest bardzo interesująca. Ale ska taki news? Może to fake? Absolutnie. Fakt powrotu zasugerował Benny Andersson – współtwórca ABBA. Andersson jest przekonany, że ABBA będzie z powrotem w salach koncertowych, razem, w tym roku. Na razie, najprawdopodobniej będzie to coś w rodzaju próby, bo będą gośćmi podczas własnego show, ale mają wystąpić razem. Brzmi to nieco tajemniczo, ale więcej szczegółów przyjdzie z czasem.

Ta ciekawa perspektywa (miejmy nadzieję) będzie możliwa dzięki tajemniczemu projektowi o nazwie “VR / digital”, nad którym obecnie pracuje znany w branży Simon Fuller z firmy XIX Entertainment, Universal Music, właśnie z Anderssonem i jego kolegami z zespołu jako reżyserami kreatywnymi.

Podobno to będzie projekt / produkt, który sprawi, że ABBA będzie jeszcze bardziej ciekawa niż wtedy, gdy byli razem. Tak naprawdę ABBA nigdy się nie rozpadła (oficjalnie), czemu sprzyjały małżeńskie związki czwórki ze Szwecji.

 

fot. Daniel Åhs Karlsson

 

Ostatni raz ABBA razem była widziana na premierze w/w “Mammia mia”, w 2008 roku.

O wejściu do studia i nagraniu czegoś nowego  na razie się nie mówi, ale zależne to będzie zapewne od planowanych występów scenicznych.