Ameno – nietypowy hit na nowo> Gabry Ponte, Marnik, Molinaro

ameno era gabry ponte marnik

Dziś przedstawiamy utwór bardzo nietypowy w historii muzyki Pop, bo spod znaku muzyki New Age – bardzo niekomercyjnego gatunku. Miał on swoje “5 minut” na listach przebojów. Tu przypomina się głównie Enya, ale i “Ameno”, który teraz odświeżyli Gabry Ponte, Marnik i Roberto Molinaro.

 

Włoski producent Gabry Ponte zrobił się ostatnio bardzo aktywny. Kilka dni temu przedstawialiśmy jego przeróbkę hitu “Live is Life”, a teraz mamy kolejną. Tym razem wspomaga go duet Marnik i Roberto Molinaro.

 

Gabry Ponte i Marnik to nazwy już doskonale znane i przez nas opisywane. Przypomnijmy, że pod Marnik ukrywają się dwaj – również Włosi – Alessandro Martello i Emanuele Longo. Najmniej znany jest Roberto Molinaro, który także jest Włochem. Działa też dosyć długo, bo od 2004 roku. Jednak bez takich sukcesów jak jego koledzy, z którymi zrobił “Ameno”.

Trudno zresztą porównywać ze sobą tak odległe gatunkowo wersje, ale ciekawe czy ta nowa rzeczywiście zdobędzie uznanie zwłaszcza najmłodszego pokolenia, bo do takiego jest dedykowana.

 

Historia oryginału

Ameno” to piosenka francuskiego projektu muzycznego Era, który wykonywał muzykę określaną jako New Age. Został wydany w czerwcu 1996 roku jako singiel z ich debiutanckiego albumu “Era”. Odniósł sukces na listach przebojów we Francji, Belgii, Szwecji i Ameryce Łacińskiej.

„Ameno” został napisany przez kompozytora, który nazywa się Eric Levi. Teksty są napisane w pseudo-łacinie, tj. Brzmią jak łacina. W rzeczywistości są celowo pozbawione jakiegokolwiek dokładnego znaczenia. Wokale wykonują Guy Protheroe i Harriet Jay. Eric Levi grał na klawiszach i programował go, podczas gdy Philippe Manca grał na gitarze prowadzącej, basie i perkusji. Wykonanie chóru wykonał The English Chamber Choir.

Remiks utworu „Ameno” został wykonany przez turecko-niemieckiego DJ-a i producenta muzycznego DJ’a Quicksilvera. Pojawił się w “Clubfiles – The Album” i był hitem w wielu krajach, w tym na listach przebojów singli w Austrii, Belgii (francuskie listy przebojów Walonii), Niemczech, Holandii i Szwajcarii.