jesteś tu
Główna > RECENZJE > Jack Back aka David Guetta-7> Dziś premiera albumu i Jego drugi pseudonim

Jack Back aka David Guetta-7> Dziś premiera albumu i Jego drugi pseudonim

Dziś premiera jego nowego albumu „7”! Przy okazji David Guetta ujawnia swój artystyczny pseudonim – Jack Back. Sporo tu muzyki, bo aż 27 pozycji. A więc jest czego posłuchać, bo to nie ten Guetta co kiedyś, czyli nie czysto klubowy, a teraz wszechstronny. Zobaczmy zatem co nam serwuje David Guetta aka Jack Back i zobaczmy dlaczego producent zdecydował się na dodatkowy pseudonim artystyczny.

 

 

 

Jack Back to nowy artystyczny pseudonim David Guetta. Nie wyobrażamy sobie jednak, aby zrezygnował ze starego. Może odpowiedź na wyżej postawione pytanie znajdziemy po przesłuchaniu albumu „7”, który składa się z dwóch części:

  • 1 – David Guetta plus zaproszeni goście
  • 2 – Jack Back plus zaproszeni goście.

 

 

Album prezentuje wiele różnych muzycznych twarzy Davida, łączy elementy urban, house i elektroniki, odnosi się w zasadzie do każdego etapu jego wspaniałej kariery, ale przede wszystkim do jej początków. Jak tłumaczy sam artysta:

7 to magiczny numer i reprezentuje całokształt mojej pracy. Zaczynałem od grania muzyki house w paryskich undergroundowych klubach. Chciałem wtedy tworzyć wyłącznie dla zabawy, w ogóle nie myśląc o aspekcie komercyjnym. Z czystej miłości do muzyki. Drugim etapem było przejście na wyższy poziom, gdy najbardziej rozwinęła się moja kariera. Wtedy też pojawiły się pewne lęki i niepewności. Teraz dotarłem do trzeciego poziomu, zależy mi tylko na tworzeniu muzyki, którą kocham, z pasją i energią, którą miałem na początku mojej drogi.

 

David Guetta 7Na płycie znajdziemy zarówno nowe utwory jak i hity, które już doskonale znamy, m. in. „2U” feat. Justin Bieber, Flames” feat. Sia, „Like I Do feat. Martin Garrix oraz ostatni przebój “Don’t Leave Me Alone” nagrany z bijącą rekordy popularności Anne-Marie. W nowych utworach gościnnie pojawią się m. in. Bebe Rexha, G-Eazy, J.Balvin, Jason Derulo, Jess Glynne, Lil Uzi Vert, Madison Beer, czy też Nicki Minaj.
„Motto

Ale poza tymi utworami jest sporo nowego do posłuchania. Już drugi utwór pt.”Battle” pokazuje klimat. Aranż future pop połączony z klimatem wokalu gospel to bardzo dobry pomysł. „Blame it on Love” to także brzmienia future oparte tym razem po części na hip-hop. Troche przypomina to hity Alan Walker.

„Say my Name”. Tu pojawiają się J Balvin i bebe Rexha. To wiadomo – będzie reggaeton. I rzeczywiście. Fajne wokale, fragmentami rapowane. Ładnie to wyszło.

„I’m That Bitch” to już typowo klubowa muza. Na tle ładnie kołyszącej future bassowej muzy pojawia się rap Saweetie.

Dalej zmiana klimatu. W „She Knows How To Love Me” mamy trap. Mocny skład: śpiewają i … rapują Jess Glynne (?) oraz Stefflon Don! Bardzo dobrze zaaranżowany kawałek. Mnóstwo ciekawych brzmień. W środku utworu przejście w kierunku hip-hop. Wiele tu się dzieje. Słychać zabawę producentów w barwach wokali.

„Motto” to ko-operacja David Guetta i Steve Aoki z udziałem gwiazd hip hop Lil Uzi Vert, G-Eazy & Mally Mal. A więc jest to mieszanka future bass, hip-hop i rap.

„Drive” to lekki dep house tropical z udziałem formacji Black Coffee i wokalistki Delilah Montagu. Przyjemny klimat do słuchania i tańca.

„Para que te quedes” to utwór zaśpiewany po latynosku. I znów pojawia się J Balvin. Tym razem jednak jest to czysty reggaton, a raczej mieszanka reggae i dance lub pop, a J Balvin dokłąd też elementy brzmienia Dub. Ładna i prosta melodia. To może być hit w przyszłości. W podobnym schemacie rytmicznym jest „Let It Be Me”. Podobnym , bo osadzonym na reggae. Tu dołożono nieco klimatu tropical i gitary. Do tego przyjemny damski wokal mało znanej nam Ava Max.

Na zakończenie 1 części ballada future pop w wokalnym wykonaniu Sia. „Light Headed”.

 

Druga część oznaczona jako Jack Back to czysto klubowa muza. Mamy 11 utworów plus remiks Jego hitu „Just a Little More Love”. To był bodaj 2002 rok. I jeden z Jego pierwszych hitów.

Te nowe utwory to zapewne taki przegląd fascynacji Davida muzyką klubową od początku jego kariery. Taki utwór jak na przykład „Inferno” nawiązuje do klimatów trance popularnych własnie kilkanaście lat temu. Jest tu sporo muzy tech house. Taki utwór jak „Back and Forth” to także nawiązanie do muzy sprzed lat, ale tym razem Tech House. Jest ich kilka. Niektóre nie mają wokalu.

Są też inne nawiązania. Do brzmień ambient, acid i oczywiście electro, bo właściwie wokół tego brzmienia kręcą się utworu z tej drugiej części. Chwilami nawet nawiązuje do brzmienia electro z lat 90-tych, a wiec czasów kiedy ona święciła największe trumfy, za czasów ‚Love Parade”.

Przypomnijmy, że David Guetta zdobył popularność na fali muzyki electro house. Umiejętnie ją skomercjalizował czyli wyrzeźbił z niej przeboje do mainstreem.

Odpowiedzmy zatem na pytanie po co wymyślił od drugi pseudonim artystyczny? Po wysłuchaniu całości albumu oraz zacytowanej wyżej wypowiedzi producenta – odpowiedź  przychodzi sama. Po pierwsze „Jack back” sugeruje nam, że jest to powrót do muzy , która lubi. Po drugie David Guetta chciał nam w ten sposób pokazać, że nie odcina się od muzyki klubowej. Ostatnie kilka lat pokazało, że od niej odszedł firmując swoją osobą lekkie brzmienia z myślą o umieszczeniu utworów na listach przebojów. Wszak do biznes nakręca teraz muzykę…

 

 

 

Tracklista Albumu 1:
1.    David Guetta – Don’t Leave Me Alone (feat. Anne-Marie)
2.    David Guetta – Battle (feat. Faouzia)
3.    David Guetta & Sia – Flames
4.    David Guetta – Blame It On Love (feat. Madison Beer)
5.    David Guetta, Bebe Rexha & J. Balvin – Say My Name
6.    Jason Derulo & David Guetta – Goodbye (feat. Nicki Minaj & Willy William)
7.    David Guetta – I’m That Bitch (feat. Saweetie)
8.    David Guetta, Martin Garrix & Brooks – Like I Do
9.    David Guetta – 2U (feat. Justin Bieber)
10.  David Guetta – She Knows How To Love Me (feat. Jess Glynne & Stefflon Don)
11.  David Guetta & Steve Aoki – Motto (feat. Lil Uzi Vert, G-Eazy & Mally Mall)
12.  Black Coffee & David Guetta – Drive (feat. Delilah Montagu)
13.  David Guetta – Para que te quedes (feat. J. Balvin)
14.  David Guetta – Let It Be Me (feat. Ava Max)
15.  David Guetta & Sia – Light Headed

Tracklista Albumu 2 – Jack Back:
1    Jack Back – Reach For Me
2    David Guetta & Cece Rogers – Freedom
3    Jack Back – Grenade
4    Jack Back – Inferno
5    Jack Back – Overtone
6    Jack Back – Back and Forth
7    Jack Back – Pelican
8    Jack Back – Afterglow
9    Jack Back – Think Think Think
10    Jack Back – Orion
11    Jack Back – What 2 Say
12    David Guetta (feat. Chris Willis) – Just a Little More Love (Jack Back 2018 remix)

 

 

 

 

 

Piotr Gryglewicz
Piotr Gryglewicz
W branży muzycznej od 1980 roku. Przez prawie dekadę udzielał się jako prezenter dyskotekowy, z czasem zamieniając to na radio. Najpierw była to legendarna Rozgłośnia Harcerska gdzie prowadził przez pewien czas Listę Przebojów i autorskie programy, potem Program IV Polskiego Radia i Program III "Trójka". Założyciel DJ Promotion. Był jurorem na mistrzostwach świata DJ'ów w miksowaniu. Twórca koncepcji pierwszego w Polsce serwisu cyfrowego dla didżejów www.digitaldj.pl. W styczniu 1999 roku zainicjował i zredagował pierwszy numer "DJ Raport". Jest redaktorem naczelnym "DJ Raport".
https://www.facebook.com/pgryglewicz

Podobne artykuły

na górze