RAYE STAY DON'T GO AWAY

Dziś premiera jego nowego albumu “7”! Przy okazji David Guetta ujawnia swój artystyczny pseudonim. Sporo tu muzyki, bo aż 27 pozycji.  Zobaczmy co nam serwuje Jack Back i dlaczego  DG zdecydował się na ten pseudonim artystyczny.

 

Jack Back to nowy artystyczny pseudonim David Guetta. Nie wyobrażamy sobie jednak, aby zrezygnował ze starego. Może odpowiedź na wyżej postawione pytanie znajdziemy po przesłuchaniu albumu “7”.

“7” – dwie części albumu:

  • 1 – David Guetta plus zaproszeni goście
  • 2 – Jack Back plus zaproszeni goście.

 

Album prezentuje wiele różnych muzycznych twarzy Davida, bo łączy elementy urban, house i elektroniki. Również odnosi się do każdego etapu jego wspaniałej kariery, ale przede wszystkim do jej początków.

Jak tłumaczy sam artysta:

  • 7 to magiczny numer i reprezentuje całokształt mojej pracy. Zaczynałem od grania muzyki house w paryskich undergroundowych klubach. Chciałem wtedy tworzyć wyłącznie dla zabawy, w ogóle nie myśląc o aspekcie komercyjnym.
  • Z czystej miłości do muzyki. Drugim etapem było przejście na wyższy poziom, gdy najbardziej rozwinęła się moja kariera. Wtedy też pojawiły się pewne lęki i niepewności. 

Nowe utwory jak i hity

David Guetta 7 m. in. “2U” feat. Justin Bieber, Flames” feat. Sia, “Like I Do feat. Martin Garrix oraz ostatni przebój ?Don?t Leave Me Alone? nagrany z bijącą rekordy popularności Anne-Marie. W nowych utworach gościnnie pojawią się m. in. Bebe Rexha, G-Eazy, J.Balvin, Jason Derulo, Jess Glynne, Lil Uzi Vert, Madison Beer, czy też Nicki Minaj.
“Motto

Ale poza tymi utworami jest sporo nowego, bo już drugi utwór pt.”Battle” pokazuje klimat. Aranż future pop połączony z klimatem wokalu gospel to bardzo dobry pomysł. “Blame it on Love” to także brzmienia future, ale oparte tym razem po części na hip-hop. Trochę przypomina to hity Alan Walker.

“Say my Name”. Tu pojawiają się J Balvin i bebe Rexha. To wiadomo – będzie reggaeton. I rzeczywiście. Fajne wokale, fragmentami rapowane. Ładnie to wyszło.

“I?m That Bitch” to już typowo klubowa muza. Na tle ładnie kołyszącej future bassowej muzy pojawia się rap Saweetie.

Dalej zmiana klimatu. W “She Knows How To Love Me” mamy trap. Mocny skład: śpiewają i … rapują Jess Glynne (?), a do tego Stefflon Don! Bardzo dobrze zaaranżowany kawałek. Mnóstwo ciekawych brzmień. W środku utworu przejście w kierunku hip-hop. Wiele tu się dzieje. Słychać zabawę producentów w barwach wokali.

“Motto” to ko-operacja David Guetta i Steve Aoki z udziałem gwiazd hip hop Lil Uzi Vert, G-Eazy & Mally Mal. A więc jest to mieszanka future bass, hip-hop i rap.

“Drive” to lekki dep house tropical z udziałem formacji Black Coffee i wokalistki Delilah Montagu. Przyjemny klimat do słuchania i tańca.

“Para que te quedes” to utwór zaśpiewany po latynosku. I znów pojawia się J Balvin. Tym razem jednak jest to czysty reggaton, a raczej mieszanka reggae i dance lub pop, a J Balvin dokłąd też elementy brzmienia Dub. Ładna i prosta melodia, ale to może być hit w przyszłości. W podobnym schemacie rytmicznym jest “Let It Be Me”. Podobnym , bo osadzonym na reggae. Tu dołożono nieco klimatu tropical i gitary. Do tego przyjemny damski wokal mało znanej nam Ava Max.

Na zakończenie 1 części ballada future pop w wokalnym wykonaniu Sia. “Light Headed”.

Druga część

Jest oznaczona jako Jack Back to czysto klubowa muza. Mamy 11 utworów plus remiks Jego hitu “Just a Little More Love”. To był bodaj 2002 rok. I jeden z Jego pierwszych hitów.

Te nowe utwory to zapewne taki przegląd fascynacji Davida muzyką klubową od początku jego kariery. Taki utwór jak na przykład “Inferno”, bo nawiązuje do klimatów trance popularnych własnie kilkanaście lat temu. Jest tu sporo muzy tech house. Taki utwór jak “Back and Forth” to także nawiązanie do muzy sprzed lat, ale tym razem Tech House. Jest ich kilka. Niektóre nie mają wokalu.

Są też inne nawiązania, bo do brzmień ambient, acid i oczywiście electro, bo właściwie wokół tego brzmienia kręcą się utworu z tej drugiej części. Chwilami nawet nawiązuje do brzmienia electro z lat 90-tych, a więc czasów kiedy ona święciła największe trumfy, za czasów ‘Love Parade”.

Przypomnijmy, że David Guetta zdobył popularność na fali muzyki electro house. Umiejętnie ją skomercjalizował, bo przecież “wyrzeźbił” z niej przeboje do mainstreem.

Odpowiedzmy zatem na pytanie po co wymyślił od drugi pseudonim artystyczny? Po wysłuchaniu całości albumu oraz zacytowanej wyżej wypowiedzi producenta –

Odpowiedź  przychodzi sama.

  1. “Jack back” sugeruje nam, że jest to powrót do muzy , która lubi.
  2. David Guetta chciał nam w ten sposób pokazać, że nie odcina się od muzyki klubowej. Ostatnie kilka lat pokazało, że od niej odszedł firmując swoją osobą lekkie brzmienia. Wszak do biznes nakręca teraz muzykę…

 

Tracklista Albumu 1:
1.    David Guetta – Don?t Leave Me Alone (feat. Anne-Marie)
2.    David Guetta – Battle (feat. Faouzia)
3.    David Guetta & Sia – Flames
4.    David Guetta – Blame It On Love (feat. Madison Beer)
5.    David Guetta, Bebe Rexha & J. Balvin – Say My Name
6.    Jason Derulo & David Guetta – Goodbye (feat. Nicki Minaj & Willy William)
7.    David Guetta – I?m That Bitch (feat. Saweetie)
8.    David Guetta, Martin Garrix & Brooks – Like I Do
9.    David Guetta – 2U (feat. Justin Bieber)
10.  David Guetta – She Knows How To Love Me (feat. Jess Glynne & Stefflon Don)
11.  David Guetta & Steve Aoki – Motto (feat. Lil Uzi Vert, G-Eazy & Mally Mall)
12.  Black Coffee & David Guetta – Drive (feat. Delilah Montagu)
13.  David Guetta – Para que te quedes (feat. J. Balvin)
14.  David Guetta – Let It Be Me (feat. Ava Max)
15.  David Guetta & Sia – Light Headed

Tracklista Albumu 2 – Jack Back:
1    Jack Back – Reach For Me
2    David Guetta & Cece Rogers – Freedom
3    Jack Back – Grenade
4    Jack Back – Inferno
5    Jack Back – Overtone
6    Jack Back – Back and Forth
7    Jack Back – Pelican
8    Jack Back – Afterglow
9    Jack Back – Think Think Think
10    Jack Back – Orion
11    Jack Back – What 2 Say
12    David Guetta (feat. Chris Willis) – Just a Little More Love (Jack Back 2018 remix)