Macarena Tyga

“Macarena” w wersji hip hop to dość odważny pomysł. Nazywa się “Ayy Macarena”. Niezależnie od tego czy Wam się podoba wersja Tyga przypominamy ciekawą historię oryginału, który liczy sobie już 28 lat.

 

“Macarena” w wersji hip-hop. Klasyk stworzony przez Los Del Rio został użyty przez jednego z najbardziej utalentowanych raperów. Tyga to nie tylko muzyk, ale też przedsiębiorca i influencer.

Hip-hop

Artysta pozostaje za kierownicą świata hip-hopowej sztuki od 2008, ale jego wpływ rósł z roku na rok. Oddziaływał na kolejne dziedziny mainstreamowej kultury. Podczas swojej kariery zdobył wiele platynowych odznaczeń na całym globie.

Pomysł sam w sobie ciekawy, ale naszym zdaniem zrobiony za bardzo po amerykańsku.

W 2018 roku pojawił się jego najbardziej doceniany utwór Tyga – ?Taste?, który wylądował na 8 miejscu listy Billboard hot 100, ale także zdobył ponad miliard odtworzeń w serwisach streamingowych. Tyga pozostaje jednym z 30 najczęściej odtwarzanych muzyków na Spotify.

 

Oto ciekawa historia oryginału.

Los del Río to hiszpański łaciński duet pop i dance, który powstał w 1962 roku utworzony przez dwóch ludzi. To Antonio Romero Monge i Rafael Ruiz Perdigones. ?Macarena? (nagrana w 1992 roku) wydano pierwotnie w sierpniu 1993 r., bo na albumie “A mí me gusta”.

Ciekawe geneza powstania.

Los Los Río zostali zaproszeni na tournée po Ameryce Południowej w 1992 roku. To tam zaproszono ich na prywatne przyjęcie, bo zorganizowane przez wenezuelskiego impresaria Gustavo Cisnerosa. Podczas uroczystości miejscowa nauczycielka flamenco, Diana Patricia Cubillán Herrera, wykonała taniec dla gości.

Los del Río był mile zaskoczony umiejętnościami tanecznymi dziewczyny. Spontanicznie Antonio Romero Monge, 1/2 Los del Río, wyrecytował na miejscu refren przyszłego utworu.

 ?iana Diana, dale a tu cuerpo alegría y cosas buenas!? czyli “Daj swojemu ciału trochę radości, Diana”

Kiedy autorzy napisali piosenkę, zmienili nazwę na “Macarena”, na cześć córki Antonio Esperanzy – Macareny.

W połowie 1996 roku piosenka stała się światowym hitem mniej więcej rok po tym, jak duet producencki Bayside Boys (w składzie Mike Triay i Carlos de Yarza).  Wyprodukował remiks piosenki z tekstem w języku angielskim. To własnie remiks Bayside Boys trafił na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 w sierpniu 1996 roku i pozostał na szczycie listy przez czternaście tygodni.

 

 

A może BUENA MACARENA ?

Zobacz inne STARE na NOWO