Branża klubowa

Wielka Brytania robi kolejny duży krok do przodu, a my mały. Ale przynajmniej robimy, bo branża eventowa startuje na dniach. Dlaczego jednak polska branża klubowa jest tak poszkodowana, więcej niż w innych krajach? Odpowiedź jest dość brutalna, choć jest “światełko w tunelu”, bo nieoficjalne dane podają datę 5 czerwca b.r.

Na stronie rządowej pojawił się pewnie widziany już przez wszystkich grafik znoszenia obostrzeń. Pojawiły się jakieś perspektywy dla części naszej branży, a o innej części zupełnie zapomniano. I gdyby tak było w całej Europie, można by powiedzieć, … trudno branża klubowa musi poczekać… Tymczasem w Wlk Brytanii rząd już dawno przedstawił społeczeństwo tzw. mapę drogową, w której na czerwic zaplanowano start branży klubowej. Również w Holandii, gdzie ta branża jest istotnym elementem gospodarki (wnosi sporo do budżetu) przynajmniej próbuje się otworzyć na próbę, nawet mimo falstartu. Wydaje się, że obserwowanie tego co się dzieje w krajach będących najbardziej do przodu, jest obecnie kluczowe, aby odpowiedzieć na pytanie: kiedy ożyje polska branża klubowa? Wcale nie musi to być odległy termin. Zobacz na dole nasze post scriptum na dole strony *

Brytyjska branża klubowa to jest coś

Branża klubowa
Londyn (fot. Lunamarina)

U nas nie podaje się jakie są straty branży klubowej, a w Anglii tak. Z powodu wstrzymania działalności musiały one od początku epidemii zwolnić 51 proc. pracowników, podczas gdy bary 32 proc., a puby – 25 proc.

Pierwsze od wybuchu epidemii legalne klubowe imprezy taneczne odbyły się w Wielkiej Brytanii w ostatni piątek i w sobotę, w Liverpool. Są one częścią pilotażu, którego celem jest sprawdzenie, jak można bezpiecznie przeprowadzać imprezy masowe. Wystąpili tam dwaj kultowi DJ’e tj. Sven Vaeth i Fatboy Slim.

W minioną niedzielę, w ramach testu odbył się koncert na otwartym powietrzu, w którym wzięło udział 5000 osób. Podobnie jak w przypadku klubów, nie będzie konieczne zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie twarzy, ale wymagane będą testy na obecność wirusa.

Branża klubowa
The Prime Minister Boris Johnson Portrait (fot. Wikipedia)

Ale premier Boris Johnson jeszcze dalej idzie branży klubowej. Wymyślono eksperymentalny event “The First Dance” w klubie “Circus” gdzie zaplanowano udział 3000 osób! Nie będą one musiały mieć zasłoniętych twarzy ani zachowywać dystansu społecznego, ale muszą mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, który wykonany będzie w lokalnym punkcie testów w ciągu 24 godzin przed rozpoczęciem wydarzenia.

Będą one też zachęcane, aby wykonać test typu PCR w pięć dni po imprezie. Dodatkowym warunkiem było to, że o bilety mogły się ubiegać tylko osoby mieszkające w Liverpoolu i okolicach oraz niewykazujące żadnych objawów zakażenia.

Naukowcy W Wlk.Brytanii wykorzystują te weekendowe imprezy do sprawdzenia “Jak bezpiecznie organizować imprezy masowe“, czy mieszanie się tłumów i tańczenie w zamkniętych pomieszczeniach przenosi wirusa. Są one częścią już trwającej serii dziewięciu wydarzeń rozrywkowych i sportowych, podczas których badane jest, w jaki sposób bezpiecznie można wrócić do ich przeprowadzania z pełnym udziałem publiczności.

Dlaczego u nas tak słabo?

Co w Wlk.Brytanii próbuje zrobić się profesjonalnie i naukowo, w Rosji zrobiono … nie nie zrobiono czyli eksperymentowano na ludziach. Po prostu kluby z dnia na dzień się otworzyły i czas już pokazuje, że nic groźnego się nie dzieje. A u nas nawet nie ma perspektyw. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Branża klubowa nie stanowi poważnego lobby. Powstała podobno jakaś inicjatywa, ale wiedza o niej tylko wtajemniczeni. Nie dziwmy się więc, że kluby zostaną otwarte … na samym końcu. Ale kiedy ten “koniec”? Wydaje się, że odpowiedź może przyjść całkiem szybko z wysp brytyjskich. Dużo lepiej walczy o swoje branża Disco Polo. Lepiej wykreować w mediach dobry PR materiał niż debatować bez końca. Zobaczcie to w TV Polsat.

Żeby nie było tak pesymistycznie, wróćmy do branży eventowej, która jest w dużo lepszej kondycji, bo po prostu jest większa i w dodatku połączona z wieloma branżami pokrewnymi. Sezon rozpoczęty, a gdy się jedzie w terenie już widać, że lokale się przygotowują na zewnątrz. Różnego rodzaju imprezy okolicznościowe startują 15 maja – wiemy przynajmniej tyle na dziś, a dwa tygodnie później limity się powiększą, przy czym warto zwrócić uwagę, że limity nie obejmują osób zaszczepionych. Na tym polu trzeba rzeczywiście pochwalić działania rządu Mateusza Morawieckiego, bo mamy w kraju ponad 10 milionów zaszczepionych. Może się więc okazać, że już teraz mogą odbyć się wesela na … 100 osób (lub więcej) jeśli większość gości będzie zaszczepiona.

*p.s. nieoficjalnie mówi się, że być może 5 czerwca zostaną odmrożone kluby i dyskoteki!

Oto fragment grafiku opublikowanego przez Rząd.

OD 8 MAJA

Hotele ? otwarte dla gości:

  • max 50 proc. obłożenia obiektu
  • zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa

OD 15 MAJA

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu ? zniesienie obowiązku:

  • Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 ? możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
  • Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) ? otwarte ogródki restauracyjne:

  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym ? m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik

Kultura ? otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu:

  • max 50 proc. obłożenia
  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Imprezy okolicznościowe na zewnątrz ? możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:

  • limit do 25 osób
  • w ścisłym reżimie sanitarnym ? m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)

OD 29 MAJA

Gastronomia wewnętrzna ? otwarte restauracje:

  • max obłożenie 50 proc. lokalu
  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym ? zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik

Imprezy okolicznościowe wewnątrz ? możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:

  • limit do 50 osób
  • w ścisłym reżimie sanitarnym ? m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)

Kultura ? otwarte kina i teatry

  • max obłożenie 50 proc. placówki
  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Sport ? uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach:

  • obiekty dostępne dla wszystkich
  • max obłożenie do 50 proc. (z widownią)

Sport ? uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria:

  • limit 1 osoby na 15m2
  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym