Sezon 2021 a koronawirus. Co z weselami i klubami?

Sezon 2021

Maj tuż tuż, a więc czas kiedy zaczyna się weselny sezon 2021. W ubiegłym roku części z Was udało się wykorzysta ten czas jak należy. Czy takie same szanse są w tym roku? Właśnie Ministerstwo Zdrowia dało pewne sygnały.

W Wlk.Brytanii rząd działa wg przyjętej tzw. mapy drogowej czyli planu odmrażania gospodarki. Pisaliśmy o tym. W ten sposób przedsiębiorcy, nawet z branży eventowej, mogą mieć nadzieję i nawet już planować swoje działania. Na razie proces otwierania branż na wyspach brytyjskich przebiega zgodnie z tym planem. W naszym kraju dopiero mówi się o takim kalendarium. I to jest ta właśnie istotna różnica, bo my żyjemy właściwie z tygodnia na tydzień, a przecież Wlk.Brytania była swego czasu w gorszej niż Polska sytuacji epidemicznej. Zostawmy jednak to i skupmy się na tym co nas czeka w bliskiej przyszłości, tak ważnej  dla naszej branży, bo eventowy sezon 2021 tuż tuż …

Rzecznik rządu Piotr Muller (fot.gov.pl)

Tu na razie trzeba bazować na wypowiedziach urzędników rządu.  Czy możliwe są wesela bez obostrzeń ? Takie pytanie padło m.in.  w programie “Tłit“, do rzecznika rządu. Oto co  Piotr Müller odpowiedział:

– Czy bez obostrzeń jeśli chodzi o liczbę osób, takiej gwarancji nie dam. Ale lipiec i sierpień to okres, w którym tego typu wydarzenia będą mogły się odbywać, bo liczba osób zaszczepionych będzie na tyle wysoka, że będziemy mogli sobie na to pozwolić – mówił gość Wirtualnej Polski. – Naprawdę istotne jest, by każdy, kto weźmie udział w takiej zabawie weselnej, zadbał wcześniej o to, by się zaszczepić. Nie jest tak, że wystarczy 50-60 proc. zaszczepionych w kraju i każdy inny jest już bezpieczny. Każdy powinien zadbać o swoje indywidualne bezpieczeństwo….

 

MInister zdrowia Adam Niedzielski (fot.gov.pl)

Swoją opinię n/t powrotu do wesel wyraził ostatnio w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski:

…jest szansa, by przywrócić organizację wesel. – Wesela będą wracały stopniowo. To kwestia limitu osób. Gdzieś w okolicach 25 osób – od takiego limitu zaczniemy – zapowiada w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. – Myślę, że w takim ograniczonym, limitowanym zakresie być może jeszcze w maju zostaną przywrócone.

Perspektywa poluzowań

Rząd właśnie ogłosił, że chce poluzować obostrzenia. Od przyszłego tygodnia mają być otwarte  m.in. wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Otwarcie ma nastąpić w poniedziałek 26 kwietnia i najprawdopodobniej potrwa dwa tygodnie. To ma być test. Jeśli dane na temat zakażeń po weekendzie majowym wzrosną – urzędnicy mówią otwarcie: nie będzie mowy o dalszym luzowaniu obostrzeń.

Nieoficjalnie mówi się, że jeśli taka dobra tendencja się utrzyma, otwarte zostaną m.in. galerie handlowe, potem hotele , a dalej restauracje i ogródki restauracyjne, oraz fitness. Wszystko w ścisłym reżimie sanitarnym. Tu otwiera się furtka dla wesel i tego typu imprez. Niewątpliwie duże znaczenie będzie miała pogoda. Ostatnio jest kapryśna, ale jak to “kwiecień plecień”.

A co z klubami? 

Przecież kluby są zamknięte od ponad roku. O dacie ich otwarcia przypuszczalnie zdecyduje osiągnięcie tzw.  odporności stadnej czyli osiągnięcie minimum 60% zaszczepionej populacji. To już się stało w Izraelu. Otwarto nawet kluby, ale pod rygorem zamkniętych barów. Jak podaje tamtejsza prasa, menadżerowie klubów krytykują taki pomysł, bo zamknięty bar w klubie to nieefektywny biznes. Z niecierpliwością czekamy na to co wydarzy się w Wlk.Brytanii, bo tu planuje się otwarcie klubów, przypuszczalnie w czerwcu, ale pod jakim rygorem (jak w Izraelu?) nie wiadomo. W naszym kraju, przypuszczamy, że  gdy zrobi się ciepło otworzą się jednak te kluby, które maja możliwość działania w plenerze. Tak było już w ubiegłym sezonie. Klubowicze są spragnieni w tej chwili każdej formy rozrywki, dlatego jeśli nawet będzie można choćby napić się czegoś (niekoniecznie mocniejszego) i posłuchać muzyki – to wystarczy!

Sezon 2021 – regionalizacja obostrzeń

Sezon 2021W natłoku informacji warto zwrócić jeszcze na jedną. Możemy mieć do czynienia z poluzowaniem obostrzeń tylko w pewnych regionach. Wystarczy spojrzeć na aktualną mapę zakażeń, aby zauważyć, że takie województwa jak Śląskie czy Mazowiecki (najciemniejsze obszary kolorów) mogą mieć wstrzymane poluzowanie,, na przykład w maju. Pewne poluzowań mogą być takie województwa jak Warmińsko-mazurskie czy Podlaskie.

Reasumując,

sytuacja jest dynamiczna, więc  tak naprawdę nie ma pewnych planów rządu. Z drugiej strony wszyscy obserwujemy wzrost szybkości szczepień, a wkrótce będą mogły zaszczepić się najmłodsze pokolenia, jeśli chcą.