Run to you komodo Bryan Adams Isak Heim

Bryan Adams i jego hit “Run to You” powstał w dekadzie lat 80-tych. Nic więc dziwnego, że Komodo idą za ciosem i serwują nam kolejny sprawdzony tytuł z tych czasów i kolejny klasyk rocka, który podają w lekkim tanecznym klimacie. Czy i tym razem jest to udane odświeżenie? Przy okazji poznajcie historię oryginału.

 

?Run To You? to nie byle jaki klasyk. Popularny jest do dziś na całym świecie, ale popularny jest także w Polsce czego dowodem archiwalne wydania Listy Przebojów Trójki. Bryan Adams to można rzec “kolekcjoner hitów”, bo ma ich na swoim koncie sporo. Przypomnijmy tylko “(Everything I Do) I Do It For You”, która w plebiscycie na “Balladę wszechczasów” zajmuje trzecie miejsce! W swojej nowej adaptacji Komodo kolaboruje z nowym wokalistą. To Norweg Isak Heim, którego znamy z przeboju ?Kind of Love? duetu Rat City.  Singiel stał się też przebojem w Polsce, dotarł do 5. miejsca listy najpopularniejszych utworów w stacjach radiowych oraz zdobył certyfikat platynowej płyty. Oto “Run to You” ad 2020.

 

Czujemy pewien niedosyt, bo z tak energicznego i emocjonalnego utworu jak “Run to You” można by “wycisnąć” więcej niż tylko samą fajną melodię. Brakuje nam też basu, ale pamiętajmy, że to wersja radiowa. Podobno za kilka dni do DJ’ów dotrze wersja Extended (jak zwykle) i tu spodziewamy się więcej owego basu, bo gdy porówna się tą produkcję z innymi zachodnimi słychać pewien brzmieniowy brak. Tego nie było słychać w poprzednich kawałkach Komodo.

Sam niedosyt wynika też z faktu, że spodziewaliśmy się przebojowego stylu Darka i jego kolegów z zespołu; czegoś co można już nazwać “Komodo sound”.  Tymczasem  słyszymy coś a la “Sigala sound”, zamiast tego co było w ?(I Just) Died In Your Arms? (poczwórna platyna!) i ?Is This Love? (platyna). Miło ogląda się teledysk. Motywy choreograficzne są znów ważnym elementem. Tu mamy popis młodych tancerzy! Do castingu zgłosiła się ich podobno ponad setka. Wśród nich pojawia się Oliwia Gańska, finalistka Mistrzostw Europy w Tańcu Hip-Hop.
*****

Historia

Utwór został wydany w 1984 roku jako singiel z jego czwartego albumu, “Reckless” (1984). Porusza temat niewierności i jest śpiewany z perspektywy mężczyzny, który deklaruje, że będzie dalej ?biec? do swej uwodzicielskiej kochanki.
Jednak w towarzyszącym teledysku, który widzimy, Adams przedstawia swoją gitarę jako obiekt pożądania.

 

“Run to You” znalazł się na szczycie listy Billboard Top Rock Tracks. Zajął 6 miejsce na liście Billboard Hot 100. W Kanadzie, w 1985 roku, singiel uzyskał status Złota. Utwór pojawił się także w grze wideo “Grand Theft Auto: Vice City”, w 2002 roku, w fikcyjnej stacji radiowej Flash FM.

Bryan Adams i jego kompozycja doczekała się sporo coverów. Pierwsze godne uwagi takie nagranie zostało wydane przez angielski zespół Rage w 1992 roku. Ta wersja nie spotkała się z takim samym uznaniem krytyków jak wersja Adamsa.

Drugą wersją była alternatywna rockowa autorstwa Lou Barlowa z 1993 roku. Potem były już nawet dyskotekowe. Niemiecki zespół Novaspace w 2003 roku. W 2009 roku słynny brytyjski dziewczęcy zespół Bananarama wydał własną wersję na swoim albumie “Viva”. To tylko przykłady, bo odświeżeń było wiele. Ostatnia klubowa pojawiła się w 2018 roku.