They Don't Care About Us, michael jackson Cedrix, BeatItPunk

“They Don’t Care About Us” to utwór szczególny w repertuarze Michaela Jacksona, bo jest tzw. protest songiem. Jest okazja przypomnieć jego historię, bo pojawiło się jego klubowe odświeżenie.

 

“They Don’t Care About Us” nie znalazł takiego miejsca w historii jak “Billie Jean” czy “Thriller”, ale na pewno można zaliczyć go do tych najbardziej udanych w dorobku “Króla muzyki Pop”. Już sama liczba ponad 900 milinów streamów tylko na YT mówi sama za siebie. Zaczynamy , jak zwykle, od nowej wersji.

 

Zadania odświeżenia tego utworu podjął się nieznany Cedrix & BeatItPunk. Tego drugiego znamy z utworu “Afterglow”. Nowa wersja [Soave Records] utworu MJ ma swój ciekawy klubowy styl. Producenci zrobili ją w stylistyce Bass house , ale na tzw. downtempo. Bez podkręcania tempa, o czym możecie się przekonać porównując go z oryginałem.

Oryginał

? They Don’t Care About Us ? to piosenka amerykańskiego piosenkarza i autora tekstów Michaela Jacksona , wydana 1996 roku jako piąty singiel z jego dziewiątego albumu. To słynny “HIStory: Past, Present and Future, Book I”.

Jest to tzw. protest song i pozostaje jednym z najbardziej kontrowersyjnych utworów, jakie Jackson kiedykolwiek skomponował. W Stanach Zjednoczonych spotkał się z zarzutami o antysemickie teksty.

Jackson wydał wiele wyjaśnień, przeprosiny, by w końcu ponownie wydać piosenkę, z nowym wokalem i ze zmienionym tekstem. MJ odpierała zarzuty o antysemityzm, argumentując, że recenzje źle zinterpretowały kontekst piosenki, albo nieumyślnie, albo celowo.

Użyto go podczas protestów “Black Lives Matter“, w 2014 i 2015 roku oraz ponownie w 2020 roku.

Utwór znalazł się w pierwszej dziesiątce hitów we wszystkich krajach europejskich i numer jeden w Czechach, Niemczech, na Węgrzech i we Włoszech. W USA piosenka zajęła 30 miejsce na liście Billboard Hot 100 .