140 BPM 160 BPM

Zasada “im szybciej, tym lepiej” zaczyna dopadać nawet top producentów. Sporo DJ’ów na to narzeka, ale czy jest się czym martwić, że nowe utwory sięgają już tempem 160 BPM ?

 

Odpowiadając od razu na to pytanie: na pewno nie, bo jest sporo innych, wolniejszych opcji. Pewnie nie każdy musiał czytać nasze wcześniejsze artykuły z cyklu “140 BPM i więcej“, dlatego wyjaśnijmy co to znaczy

Im szybciej, tym lepiej

Od kilku miesięcy producenci muzyki tanecznej zaczęli gremialnie przyśpieszać tempo utworów. Rynek nawet nie nadąża, bo nie zdefiniowano tego trendu. Ktoś na szybko wrzucił “sped up” lub “speed up”, i tak zostało.

Dla tych co nie wiedzą, chodzi o tzw. BPM czyli ilość uderzeń na minutę. Według tej miary DJ’e na świecie określają tempo utworu. To coś na wzór pulsu serca czyli ilości jego uderzeń na minutę. Przygotowaliśmy ranking kilku utworów, bazując jedynie na premierowych utworach.

#1 Nowy utwór Scootera 160 BPM

Akurat ta niemiecka formacja nie jest idealnym przykładem, bo ci producenci od dawna podkręcają tempo serwując nam muzykę zbliżoną do Techno czy Rave. To klasycy gatunku, a takie gatunki jak Garage, Drum’n’Bass, Jungle, Breakeat czy Hardstyle mają “wpisane w geny” takie prędkości.

#2 Tribbs zawsze na topie – 158 BPM

Nasz rodak błyskawicznie dopasowuje się do TikTokowych trendów i zrobi co trzeba. Tu nawet prawie dogonił wspomnianych wyżej, bo “pojechał” blisko 160 BPM.

#3 Alok zawsze w trendzie – 150 BPM

Doskonale wam znany Alok też trzyma trend. Da się to wyjaśnić, bo to przykład producenta, który zbudował markę na FB, Insta, Soundcloud, a ostatnio, no właśnie, próbuje na TikToku. Wybrał idealny tytuł “Tsunami”.

#4 Marnik – robi tak nie od dziś – 150 BPM

Włoski duet Marnik też trzyma się BPM’owego topu, ale akurat ci producenci od dawna pokręcają tempo, bo wcześniej robili to w “goa dance”.

#5 VAMERO się nie ścigają? 143 BPM

Nasz kolega Adrian aka Andy Dust nie szaleje już tak z tempem , jak jego konkurenci wyżej.

Tu pisaliśmy o typowo polskim przykładzie na wysokich obrotach.

Na tym tle premierowy utwór Jax Jonesa “Never be lonely” prezentuje się wyjątkowo “cienko”, bo ma tylko 132 BPM. Piszemy o nim oddzielnie.

Czy jest się czym martwić ?

Można powiedzieć, w niczym , no może poza tym, że nasi DJ’e nie chcą tego grać, bo ludzie nie chcą tego tańczyć, ale też słuchać. Rozmawiałem z kilkoma radiowcami grającymi muzykę taneczną i każdy z nich mówi, że nie interesuje go taka podkręcona muzyka.

Użytkownicy TikToka są zadowoleni, tyle tylko, bardziej ci z Azji, choć dokładnych badań nikt nie potrzebuje robić. Ja sprawdziłem to na stronach gdzie można sprawdzić BPM każdego utworu. Te portale podają średnie BPM na TikToka o wartości 145.

Reasumując, nie ma się czym przejmować, to trend sezonu, bo nawet użytkownicy TikToka powinni z czasem zmienić preferencje. A wybór mają przecież ogromny. 👍👍