Gromee - Chapter One

Gromee to obecnie jeden z najpopularniejszych DJ-ów w Polsce. Sytuacja zmieniła się 2 tygodnie temu, gdy Gromee wygrał Krajowe Eliminacje do Konkursu Eurowizji 2018. Przełamał tym pewną niepisaną tradycję, że tego typu taneczne nagrania, przynajmniej w Polsce, mają minimalne szansę dostania się na taki festiwal. W Lizbonie wraz ze szwedzkim wokalistą Lukasem Meijerem zaprezentują się z utworem „Light Me Up”. Oto mamy oczekiwany album Gromee – Chapter One. Zobaczmy co na nim jest …

 

Na Chapter One znajdują się najpopularniejsze produkcje artysty z bodaj ostatnich czterech lat, w tym super hity: „Fearless” , „Spirit” , „Runaway”, „Without You”, czy wspomniane wyżej „Light Me Up” oraz niepublikowane do tej pory utwory i dwa remiksy.

 

 

Przyjrzyjmy zatem tym kilku nowym utworom. Najpierw „Lingo” utrzymany w podobnym stylu co „Light me up” i większość pozostałych. Mnie zaciekawił „Who Do You Love”- nieco inny, bo Gromee od razu w pierwszej frazie wrzucił sporo gitarowych brzmień, przez co przypomniał mi się słynny gitarowy zespół, nieco chyba już zapomniany, The Shadows. Dalej robi się już typowo tanecznie, ale to chyba najlżejszy kawałek na Chapter One.

Za to następny premierowy – „Hurricane” – jest najbardziej energetyczny, ma lekką pompkę. Kolejny to „2BA” ma trance’owe zabarwienie i też jest bardzo energetyczny.

Z zainteresowaniem przystąpiłem do wysłuchania remiksu utworu Beaty „Upiłam się tobą”.  Tą dość romantyczną piosenkę Gromee potraktował  po prostu tak, aby zrobić z niej taneczny kawałek. House’owy beat z basem wnosi tu sporo energii.

 

Oto co mówi Gromee o swojej muzyce i płycie.

Muzyka taneczna zawsze była obecna, ale rzeczywiście funkcjonowała jakby w innej lidze – królowała na imprezach, a niekoniecznie na antenach radiowych. Dziś weszła do głównego nurtu, bo w międzyczasie zmienił się świat i jego postrzeganie dźwięków. Ludzie oswoili się z elektroniką, czy raczej pop-elektroniką. Poza tym muzyka taneczne jest bardzo pozytywna i energetyczna, a my potrzebujemy uśmiechu, tańca, słońca i energii.

 

Poświęciłem tylko uwagę na te zupełnie premierowe  utwory, ale taka jest ta cała płyta jak mówi Gromee czyli taneczna, energetyczna i pozytywna.

Gromee przekroczył linię oddzielającą muzykę klubową od tzw. mainstreemu. Choć już od kilku lat regularnie koncertuje po całej Polsce, a jego sety goszczą w najlepszych klubach i festiwalach w kraju dopiero w ubiegłym roku za swoje dokonania został nagrodzony statuetką i statusem najlepszego Producenta Muzycznego i DJ-a w kraju. I to pewnie nie koniec nagród …

 

 

Tracklista 

 

1. Fearless feat. May-Britt Scheffer

2. Lingo feat. Mahan Moin

3. Follow You feat. Wurld

4. Light Me Up feat. Lukas Meijer

5. Spirit feat. Mahan Moin

6. Who Do You Love feat. Wurld

7. Without You feat. Lukas Meijer

8. Gravity feat. Andreas Moe

9. Runaway feat. Mahan Moin

10. All Night 2017 feat. WurlD

11. Hurricane feat. Terri B!

12. 2BA

13. Ania Dąbrowska – Nieprawda (Gromee Remix)

14. Beata – Upiłam się Tobą (Gromee Remix)