Film Wojciecha Smarzowskiego
Plakaty filmu "Wesele" Smarzowskiego - pierwszej wersji z 2004 i najnowszej AD 2021. Który z nich okaże się lepszy?

Od jakiegoś czasu próbowałem się zabrać, aby coś napisać. Tylko ciągle brakowało mi tematów. Nowości mnie nie porywają, a podsumowanie wakacji to już swojego rodzaju sztampa. Ale pojawił się temat, który bardzo mnie zainteresował – nowy film, a dokładnie jego ścieżka dzwiękowa.

 

Nie przypuszczałem, że miniony piątek okaże się dla mnie – z perspektywy osoby, która zajmuje się polska muzyką taneczną – tak ciekawy. Przeglądając muzyczne nowości natrafiłem na płytę z soundtrackiem do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wesele”.

Jeśli ktoś interesuje się nieco tematyką filmową na pewno skojarzy, że ten reżyser ma na koncie film o tym samym tytule. Faktycznie, w 2004 roku debiutował właśnie filmem „Wesele”. Jak już sama nazwa wskazuje opowiada on historię pewnego przyjęcia, które z dobrej zabawy przeradza się w katastrofę.

Pełna zaskakujących wydarzeń fabuła, z licznymi nawiązaniami do polskich tradycji i mentalność, pokazująca je w lekko satyrycznej formie. Muzycznie zgromadzonych gości bawi, grający rolę wokalisty i lidera weselnej orkiestry, Tymon TYMAŃSKI. Wśród utworów można usłyszeć wiele jego autorskich przebojów. Jedynym nawiązaniem do muzyki stricto „weselnej” jest utwór „Biały miś”.

Ale co to ma wspólnego z muzyką DISCO DANCE?

I właśnie przechodzi do clou mojego artykułu. W nowej wersji tego filmu, którego premiera odbyła się wczoraj, 8 października – goście zebrani na przyjęciu będą bawić się w rytmie znanych przebojów muzyki tanecznej.

Co prawda nie będą to wykonania oryginalne – ale wersję specjalnie przygotowane i zaśpiewane przez odtwórcę roli wodzireja – Arkadiusza JAKUBIKA. Za aranżację oraz ich produkcję odpowiada Olaf DERIGLASOFF, znany muzyk i wokalista związany ze sceną rockową.

 

Gdy tylko trafiłem na listę utworów, wykorzystanych w soundtracku filmu Wojciecha Smarzowskiego, zobaczyłem liczne, znane mi tytuły. I tak swój pierwszy taniec państwo młodzi na weselu pana Smarzowskiego zatańczą do piosenki JORRGUSA i MAĆKA DZIEMIAŃCZUKA.
Myśle, że fanom nie trzeba specjalnie przybliżać utworu „Dziękuję Ci”, który do dziś często jest wykorzystywany w różnych okolicznościach, najczęściej właśnie na weselach.

 

Od razu postanowiłem zadzwonić do Jurka. Potwierdził mi, że rzeczywiście został poproszony o możliwość wykorzystania jego utworu w tym najnowszym polskim dramacie filmowym. Wskazał też, że kilkoro innych kolegów również zostało w ten sposób „zaproszonych” do współpracy.

Rzeczywiście, jeśli spojrzymy na tytuły to zauważymy przeboje grupy MILANO, JOKER, MAXX DANCE, POWER BOY, MARCINA SIEGIEŃCZUKA oraz KRISTARS. Oczywiście wszystkie w filmowej adaptacji. Część z nich nosi znamiona pastiszu muzyki tanecznej, inne nawiązują stylem do brzmień disco polo z początku lat 90-tych.

Czy warto iść do kina ?

Co prawda filmu jeszcze nie miałem okazji obejrzeć, ale chętnie się na niego wybiorę. Pierwsza odsłona „Wesela” bardzo mi się podobała, zresztą w ogóle bardzo cenię twórczość pana Smarzowskiego. Raczej nie robię tego z pobudek chęci usłyszenia moich ulubionych utworów.
Czy polecam soundtrack? Generalnie wersje przygotowane na potrzeby tego filmu są bardzo dobre, bo warunkiem, że nie jesteśmy ortodoksyjnie zakochani w oryginalnych wykonaniach. Wówczas możemy poczuć lekki niesmak słuchając ich podczas seansu w kinie.

Na zakończenie dodam tylko, że wszystkie utwory, które pojawiły się w filmie – w ich pierwotnych wersjach znajdziecie w naszym serwisie dla DJ’ów – www.digitalDJ.pl

 

 

Poprzedni artykułFar away, Oh My, Love me better i coś po polsku – SLAP NEWS
Następny artykułReturn of the Jaded, Max Styler, Dillon Francis… HOUSE TYPY
Double S to DJ młodego pokolenia, dla którego muzyka to całe życie. Nie zamyka się w jednym gatunku - muzycznie jest człowiekiem uniwersalnym - łączenie czarnej muzyki lub oldies z bardziej klubowymi brzmieniami to w jego setach codzienność. Od wielu lat związany jest także aktywnie ze sceną polskiej muzyki tanecznej, której działem zajmuje się w klubie DJ Promotion. Pracował również jako prezenter radiowy w Radio HOBBY 89,4 FM, gdzie prowadził audycje "B4 HOUSE PARTY", poświęconą muzyce klubowej, oraz był autorem sobotnich "Poranków Disco Polo" oraz współautorem czwartkowej audycji "I Love 90's" na antenie tego samego radia. Od roku 2016 felietonista "Strefy Disco Dance" blogu (wcześniej miesięcznika) DJ Raport oraz współautor podcastu "After Weekend by DJ Promotion".