voodoo j balvin Badshah tiesto
od lewej: J Balvin, Badshah i Tiesto (foto Universal Music)

Remiksów zwykle nie recenzujemy, bo od tego mamy nasz didżejski plebiscyt, ale tym razem zrobimy wyjątek. Powodem jest nie tyle autor remiksu, co ciekawy kolaż trzy-języcznego wokal-rapu ze stylistyką EDM. Mowa o utworze „Voodoo” i Tiesto.

 

Ale w oryginale to nie Tiesto firmuje utwór „Voodoo”. Są nimi J Balvin i mniej znani Badshah i Tainy. W podstawowej wersji kawałek nas nie „powalił”, bo jest zrobiony w stylistyce mombahton. A to nie są klimaty u nas popularne, bo polska publika woli tą lżejszą odmianę czyli reggaeton. Oto zupełnie inne muzyczne spojrzenie – efekt w postaci remiksu.

 

Prawie 40 milinów odsłon na YouTube to mega liczba streamów, ale nie dla J Balvina, który zaliczany jest do ekskluzywnego „klubu miliarderów” (jednym z 10 najchętniej słuchanych artystów na świecie!) na YT.

Co zrobił Tiesto?

Przede wszystkim podkręcił tempo. Oryginał ma 100 BPM, a ta wersja 124. Producent właściwie nie wymyślił brzmieniowo nic nowego, ale wykorzystał to co w tej chwili aktualne. To brzmienie Bass House, które „ubrał” odpowiednio do aż trzyjęzycznego tekstu w postaci wokalu i rapu.  I tu właśnie dostrzegamy coś fajnego w kolażu tego wszystkiego co umiejętnie skonstruował Tiesto.

O nich

O Kolumbijczyku J Balvinie pisaliśmy już wiele razy. Przypomnijmy, że przynajmniej już raz pokazał, że czuje się znakomicie klubowych klimatach. Przykładem „Mi gente” czy „Ritmo” , z The Black Eyed Peas. Hitów miał co niemiara. Był nawet w Polsce.

Trzyjęzyczną piosenkę – śpiewaną w hindi, po hiszpańsku i angielsku – wyprodukował specjalizujący się w popowych hitach portorykański producent i artysta Tainy. Znany jest ze współpracy z takimi gwiazdami, jak Bad Bunny, Shawn Mendes, Camila Cabello, Anuel, Rosalía czy Daddy Yankee.

Z kolei Badshah (Aditya Prateek Singh Sisodia) to indyjski piosenkarz, raper i producent. „Voodoo” to pierwsza współpraca Badshaha z ikoną muzyki latynoskiej, J Balvinem. Jak mówi:

  • J [J Balvin – red] jest poniekąd dla mnie wzorem. Robi dokładnie to, co ja staram się robić w mojej własnej przestrzeni. Droga, którą wybrał dla siebie mimo języka i przeciwności, naprawdę mnie zainspirowała.

Badshah jest jednym z najpopularniejszych artystów YouTube na całym świecie, czego dowodem ponad 15 miliardów odtworzeń w serwisie. Ale skoro się działa w takim kraju jak Indie i nie tylko tam …