Deep Forest vs DJ Pantelis, , Mike Oldfield vs Micast > STARE na NOWO

DJ Pantelis Deep Forest Sweet Lullaby

Oto dwa hity. Jeden z czasów dekady lat 80-tych, drugi-90-tych. Pierwszy stworzył Mike Oldfield i ma typowy życiorys przeboju. Autorami drugiego są Deep Forest. W tym przypadku mamy niebanalny, a w pewnym zakresie nawet brutalny żywot “Sweet Lullaby”. O tym niżej.

 

 

 

 

 

“Sweet Lullaby “to utwór francuskiej formacji grającej muzykę world/ethno electroniczną – Deep Forest. Tworzą go: Eric Mouquet i Michel Sanchez. Zyskała popularność w 1992 i 1993 roku, kiedy została wydana jako singiel, stając się top 30 hitem w wielu krajach Europy i za Oceanem. W 1994 roku została ponownie wydana w zremiksowanych wersjach. Teraz pojawiła się wersja – cover a.d. 2019.

 

Trochę banalna aranżacja oparta na motywie z basu. To było dobre 1-2 lata temu. W nowej wersji “Sweet Lullaby” ważniejszy jest jednak motyw główny czyli ten charakterystyczny afrykański chórek, który do tej pory powoduje ponadczasowość tego utworu. Średnie tempo (a (może nawet bliskie downtempo) wydaje się odpowiednie do tego utworu. DJ Pantelis to Grek, z Salonik. Nazywa się Pantelis Kotakis.

 

Oto ten legendarny oryginał.

 

Nagranie  oparte jest na tradycyjnej kołysance Baegu z Wysp Salomona o nazwie „Rorogwela” i wykorzystuje wokalną próbkę śpiewającej kobiety o imieniu Afunakwa, pierwotnie nagranej przez etnomuzykologa Hugo Zemp w 1970 roku, a później wydanej przez UNESCO w ramach ich projektu “Kolekcja źródeł muzycznych”.  Teksty odnoszą się do młodego sieroty pocieszonego przez jego starszego brata, pomimo utraty rodziców.

Życiowym “Sweet Lullaby” jest dosć bogaty. Przez pewien czas australijska sieć telewizyjna SBS wykorzystała ten utwór jako motyw przewodni. Został również wykorzystany przez niemieckiego nadawcę telewizyjnego RTL jako końcowy temat relacji z piłki nożnej Ligi Mistrzów UEFA w sezonie 1994-1995. Części utworu była samplowana w transowym hicie „Komodo” z 2000 roku autorstwa Mauro Picotto.

W 2008 roku Matt Harding udał się na wyspę Malaita na wyspie Solomons, aby znaleźć Afunakwę, kobietę, która jest uważana za wykonawcę utworu „Rorogwela” na nagraniu Zempa. Według kolejnego filmu “Hardinga Where the Hell is Afunakwa?” Afunakwa zmarła w 1998 roku.

Utwór i Deep Forest byli dość często skrytykowani za nieautoryzowane przywłaszczenie w/w nagrań muzycznych, bo zapewne nie podzielili się wpływami z tantiemów.

 

 


Drugi utwór nie ma już tak bujnego i burzliwego życiorysu. O jego powstaniu piszemy niżej. Micast to duet producencki z Niemiec. Tworzą go Michael Steffen i Michael Verdade. To już kolejna z wielu wersji “Moonlight shadow”. Przypomnijmy niedawną Empyre One w remiksie Dance 2 Disco.

Co oryginał to oryginał.

„Moonlight Shadow” to piosenka napisana i wykonana przez angielskiego multiinstrumentalistę Mike’a Oldfielda, wydana jako singiel w maju 1983 roku przez Virgin Records, i zawarta na albumie “Crises” tego samego roku. Wokale wykonała szkocka wokalistka Maggie Reilly, która współpracowała z Mikiem Oldfieldem od 1980 roku. Jest to najbardziej udany singiel Oldfield, który osiągnął pierwsze miejsce na wielu listach przebojów w całej Europie.

 

 

 

Zobacz poprzednie STARE na NOWO