Organizacja wydarze艅 artystycznych

Minister Piotr Gli艅ski wnioskuje o zmian臋 rozporz膮dzenia w sprawie ‘Organizacja wydarze艅 artystycznych’ i imprez w pomieszczeniach zamkni臋tych. Z kolei w podobnym czasie Ministerstwo Cyfryzacji poda艂o inn膮 informacj臋 zwi膮zan膮 z weselami. To zaskakuj膮ce, bo czy Rz膮d ma ku temu pow贸d, 偶eby je publikowa膰 w pi膮tek po po艂udniu?

 

Publikowanie rozporz膮dze艅 w pi膮tek po po艂udniu wygl膮da dziwnie i trudno znale藕膰 jakie艣 racjonalne wyt艂umaczenie, dlaczego nie w poniedzia艂ek. Mo偶na si臋 domy艣la膰, 偶e chodzi o wybory i zagro偶on膮 wygran膮 obecnie urz臋duj膮cego Prezydenta RP. To jednak tylko domys艂y, bo polityk膮 si臋 tutaj nie zajmujemy. Nas interesuje temat: Organizacja wydarze艅 artystycznych. A wi臋c po kolei.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Czytamy na stronie rz膮dowej:

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gli艅ski wyst膮pi艂 o nowelizacj臋 “Rozporz膮dzenia Rady Ministr贸w聽w sprawie ustanowienia okre艣lonych ogranicze艅, nakaz贸w i zakaz贸w w zwi膮zku z wyst膮pieniem stanu epidemii”聽tak, aby dopuszcza艂o ono mo偶liwo艣膰 organizacji wydarze艅 artystycznych i rozrywkowych na stadionach i obiektach sportowych zgodnie z wytycznymi dla wydarze艅 sportowych na tego typu obiektach oraz w otwartej przestrzeni bez ograniczenia liczby uczestnik贸w do 150 os贸b przy zachowaniu zasad dystansu spo艂ecznego.

Zgodnie z obecnie obowi膮zuj膮cymi ograniczeniami zwi膮zanymi z wyst膮pieniem w Polsce stanu epidemii mo偶liwe jest organizowanie wydarze艅 o charakterze artystycznym i rozrywkowym, w tym koncert贸w:

  • – w pomieszczeniach,
  • – w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych,
  • – na otwartym powietrzu.

Okre艣lenie ?w pomieszczeniach? oznacza zar贸wno sale koncertowe i teatralne, jak i kluby muzyczne (nie b臋d膮ce klubami nocnymi i dyskotekami) oraz hale widowiskowo-sportowe. Projekt nowelizacji聽Rozporz膮dzenia Rady Ministr贸w聽w sprawie ustanowienia okre艣lonych ogranicze艅, nakaz贸w i zakaz贸w w zwi膮zku z wyst膮pieniem stanu epidemii聽precyzuje dotychczasowe przepisy w tym zakresie.

fot. Wendy Wei

Jednocze艣nie mo偶liwa by by艂a organizacja wydarze艅 artystycznych i rozrywkowych na stadionach zgodnie z wytycznymi dla wydarze艅 sportowych na tego typu obiektach (co czwarte miejsce na widowni, w rz臋dach naprzemiennie, z tym 偶e nie wi臋cej ni偶 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczno艣ci).

Od 17 lipca mia艂yby te偶 by膰 dopuszczalne imprezy plenerowe z udzia艂em wi臋kszej liczby widz贸w ni偶 150 pod warunkiem zapewnienia nie mniej ni偶 5m2 na osob臋 i wyznaczenia miejsc dla publiczno艣ci znakami poziomymi.

Szczeg贸艂owe wytyczne dotycz膮ce zasad organizacji wydarze艅 artystycznych i rozrywkowych z udzia艂em publiczno艣ci s膮 opublikowane na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podstawowe wytyczne zwi膮zane z organizacj膮 wydarze艅 dotycz膮 zachowana dystansu spo艂ecznego. W pomieszczeniach obowi膮zuje zasada udost臋pniania聽聽widzom nie wi臋cej ni偶 po艂owy liczby miejsc. Rz臋dy powinny by膰 zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca mi臋dzy widzami (tzw. szachownica). Rozwi膮zanie takie obowi膮zuje r贸wnie偶 dla amfiteatr贸w i muszli koncertowych, ale tak偶e dla hal widowiskowo-sportowych. Obowi膮zek zachowania jednego wolnego miejsca lub dystansu mi臋dzy widzami nie dotyczy widza, kt贸ry przyszed艂 z dzieckiem do 13. roku 偶ycia lub z osob膮 niepe艂nosprawn膮 oraz os贸b wsp贸lnie zamieszkuj膮cych lub gospodaruj膮cych.

Uczestnik贸w wydarzenia 聽obowi膮zuje obowi膮zek zas艂aniania ust i nosa.

W obiektach, w kt贸rych jest to mo偶liwe nale偶y wprowadzi膰 podzia艂 publiczno艣ci na sekcje wpuszczane w odpowiednich odst臋pach czasowych. W przypadku obiekt贸w posiadaj膮cych jedno wej艣cie ? rekomendowane jest ustalenie odr臋bnych godzin wej艣cia dla poszczeg贸lnych grup os贸b, w przypadku obiekt贸w posiadaj膮cych wi臋cej ni偶 jedno wej艣cie – podzia艂 na mo偶liwie najwi臋ksz膮 ilo艣膰 wej艣膰.

Publiczno艣膰 powinna by膰 usytuowana w odleg艂o艣ci min. 2 metr贸w od sceny/artyst贸w, w przypadku wyst臋p贸w wokalnych ? min. 6 metr贸w. W klubach muzycznych wykonawc贸w wysoko-emisyjnych i graj膮cych na instrumentach d臋tych obowi膮zuje zachowanie dystansu od publiczno艣ci min. 4 m. Dystans pomi臋dzy poszczeg贸lnymi wykonawcami powinien wynosi膰 min. 1,5 m.

Wytyczne dotycz膮ce uczestnik贸w wydarzenia ? wykonawc贸w i obs艂ugi – zak艂adaj膮聽stosowanie odleg艂o艣ci 1,5 metra pomi臋dzy wyst臋puj膮cymi tam, gdzie to mo偶liwe, regularn膮 dezynfekcj臋 powierzchni u偶ywanych przez artyst贸w, w艂膮cznie z dekoracjami i rekwizytami, z kt贸rymi maj膮 bezpo艣redni kontakt, stosowanie indywidualnych, podpisanych mikroport贸w dla wykonawc贸w czy oczyszczanie instrument贸w ze skroplonego powietrza, a tak偶e dost臋pno艣ci 艣rodk贸w higieny osobistej i tracking pracownik贸w.

Nadal zakazem obj臋te ….

jest prowadzenie dzia艂alno艣ci polegaj膮cej na prowadzeniu dyskotek oraz klub贸w nocnych.

foto: Josh Sorenson

W restauracjach i lobby hoteli obowi膮zuj膮 zasady analogiczne do pomieszcze艅 zamkni臋tych – udost臋pnienie widzom lub s艂uchaczom co drugiego miejsca na widowni, w rz臋dach naprzemiennie, z tym 偶e nie wi臋cej ni偶 50% liczby miejsc. W cz臋艣ci gastronomicznej obowi膮zuj膮 wytyczne dla gastronomii聽. GIS nie rekomenduje organizowania koncert贸w wokalnych w przestrzeniach gastronomicznych.

Wi臋kszo艣膰 wytycznych dla ww. form dzia艂alno艣ci artystycznej i rozrywkowej zosta艂a umieszczona w Wytycznych dla organizator贸w imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Tak wi臋c dyskoteki i kluby zosta艂y zepchni臋te na sam koniec kolejki, co oznacza, 偶e mo偶e si臋 otworz膮 w … 2021 roku. A mo偶e nowa sytuacja polityczna po wyborach wywr贸ci wszystko na g贸ry nogami, “Na dwoje babka wr贸偶y艂a”. Nie ma co popada膰 w pesymizm.

Sk膮din膮d wiemy od dzwoni膮cych do nas, 偶e wesela odbywa艂y si臋 ju偶 przed ustawowo dopuszczonym terminem, a kluby czy dyskoteki zagro偶one plajt膮 zaczynaj膮 my艣le膰 pod przepisy. A w/w przepis – jak widzicie – przewiduje dzia艂alno艣膰 klub贸w muzycznych. I na taki wariant – to wiemy od Was – wpada coraz wi臋cej przedsi臋biorc贸w. Otwieraj膮 klubu muzyczne, kt贸re mo偶na nazwa膰 pubem i gra膰 muzyk臋 do pustego parkietu. To wydaje si臋 by膰 wariant kompromisowy, ale czy si臋 sprawdzi, tego na razie nie wiemy.

 

Ministerstwo Cyfryzacji

Polska Agencja Prasowa, 19.06.2020 czyli w pi膮tek (o 20.00), podaje komunikat pt.”Do wesela si臋? zd膮偶y (komunikat)“. Wynika z niego, 偶e nie trzeba biega膰 od teraz po dokumenty do Urz臋du Stanu Cywilnego.聽 Oto fragment komunikatu.

MC informuje:

Sezon 艣lubny uznajemy za rozpocz臋ty! Przyszli pa艅stwo m艂odzi, je艣li w ostatnich tygodniach mieli艣cie problem z dope艂nieniem urz臋dowych formalno艣ci, pami臋tajcie, 偶e cz臋艣膰 z nich mo偶ecie za艂atwi膰 przez internet.

Gdyby kto艣 pyta艂 ? nie pracujemy nad e-us艂ug膮 umo偶liwiaj膮ca wzi臋cie 艣lubu online. Pracujemy za to nad innymi udogodnieniami dla przysz艂ych nowo偶e艅c贸w.

Od r臋ki

Przed wst膮pieniem na now膮 drog臋 偶ycia ? poza ferworem przygotowa艅 zwi膮zanych z organizacj膮 wesela, do za艂atwienia jest te偶 kilka formalno艣ci. Aby ich dope艂ni膰 potrzebujemy kilku dokument贸w, a przede wszystkim odpisu aktu urodzenia. Jak do tej pory pewnie nie by艂 Wam potrzebny, a ostatni膮 osob膮, kt贸ra gdzie艣 go widzia艂a by艂a? mama.

Spokojnie, dajcie mamie wolne. O odpis aktu urodzenia nie do艣膰, 偶e mo偶ecie zawnioskowa膰 online, to – od niedawna – mo偶ecie go dosta膰 od r臋ki, w wersji elektronicznej.

fot. Polina Zimmerman

Co to oznacza w praktyce?

– Dokument jest generowany bezpo艣rednio z Systemu Rejestr贸w Pa艅stwowych (SRP), a nast臋pnie przesy艂any na skrzynk臋 osoby wnioskuj膮cej. Ca艂y proces przebiega bez zaanga偶owania urz臋dnika ? t艂umaczy minister cyfryzacji Marek Zag贸rski.

Dzi臋ki temu rozwi膮zaniu pe艂noprawny dokument trafi do Was szybciej ni偶 si臋 spodziewacie.

Jak mo偶na to zrobi膰? W skr贸cie, najpierw wejd藕cie na portal www.GOV.pl聽i profilem zaufanym zalogujcie si臋 do konta M贸j GOV (prawy g贸rny r贸g strony). Tam wybierzcie e-us艂ug臋 Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego i wype艂nijcie elektroniczny formularz. Wasze dane osobowe zostan膮 automatycznie zaci膮gni臋te do odpowiednich rubryk.

Korzystajcie wi臋c lub przeka偶cie znajomym, klientom, 偶e nie ma sensu biega膰 po urz臋dach.