Puri x FIGHT CLVB x Chiki el de la Vaina & Andre Da Tippa x Adje – Pongo real 2 real

„Pongo” nic nam nie mówi, ale samo słowo brzmi sympatycznie. Za to muzyka od razu wam coś powie, bo wykorzystano tu linię melodyczną popularnego w latach 90-tych kawałka House. Oto duża ekipa w składzie: Puri, FIGHT CLVB,  Chiki el de la Vaina,  Andre Da Tippa i Adje.

 

Ufff, dużo tych ludzi, nawet za dużo. Ale po kolei. Puri to  holenderski DJ i producent, którego możecie znać z przeboju „Cono” (2018/20), w który był zaangażowany nawet Jason Derulo. W pewnych częściach świata był to hit, ale akurat u nas nie. Oto jego nowe, bardzo wesołe dzieło oparte na klasyku Real 2 Real.

 

 

Czy to jeszcze Reggaeton? Tak, ale jego klubowa odmiana czyli bliżej mu do tzw. Mombahton. Tutaj chyba tekst jest o tyle ważny, bo pewnie – jak to mówimy – „jajcarski”. A „Pongo” to chyba ten pies maskotka.

Muzycznie, chyba nieco za bardzo to jest zakręcone. „Utwór uderza mocniej niż kieliszek tequili” – tak wykonawcy go reklamują. Z drugiej strony  linia melodyczna zbudowana jest na bazie sampla z kultowego utworu „I Like 2 Move It” Reel 2 Reel ft. The Mad Stuntman. Piszemy o tym niżej. 

Jak do tego doszło?

„I Like 2 Move It” stworzyła formacja Reel 2 Reel w 1993 roku. Pierwotnie należeli do niej legendarny producent House Erick Morillo i Ralphie „Boy” Muniz. Przypomnijmy, że ten kolumbijsko-amerykański producent zmarł 🙏 dokładnie 1 września 2020 roku. W FIGHT CLVB mówi:

  • „Puri i ja byliśmy w studiu tej nocy, w której zmarł Erick Morillo i poczuliśmy inspirację, by tchnąć nowe życie w jedną z jego najbardziej wpływowych piosenek jako hołd dla jego dziedzictwa”.

Trudno odmówić mu racji, bo ” I like to move it ” to absolutnie ścisła czołówka wszechczasów House Music. Przypomnijmy tu, że mamy nawet jego polską wersję pt. „Wyginam śmiało ciało”.

Puri połączył siły z amerykańskim DJ-skim triem FIGHT CLVB, znanym z energetycznych wibracji, głównie dancehall. Tak się złożyło, że tego samego wieczoru zmarł jeden z legend muzyki house, wspomniany Erick Morillo.

  • „Wtedy wpadł mi do głowy pomysł, aby użyć linii basowej „I Like To Move It”, ponieważ jest bardzo chwytliwy i nie było jeszcze nikogo, kto by go właściwie wykorzystał”

– mówi Puri

Tego samego wieczoru chłopaki mieli pierwszy szkic beatu do „Pongo”. Puri stworzył swoje charakterystyczne dźwięki basowe i sample, a FIGHT CLVB dołożył swoje dance’hallowe linie. Następnie Puri wezwał rapera Adje, który również pracował z nim przy „Cono”.

Po powrocie do Stanów ekipa FIGHT CLVB zaprosiła utalentowanych wokalistów  Chiki El De La Vaina i Andre Da Tippy. I tu ciekawostka; ten ostatni używał słowa „pongo”, co ostatecznie doprowadziło do wybrania takiego tytułu i w ogóle, lajt motywu utworu.