jesteś tu
Główna > AKTUALNOŚCI > Streaming idzie ciągle w górę > Czy DJ’s przerzucą się na streaming?

Streaming idzie ciągle w górę > Czy DJ’s przerzucą się na streaming?

Oto mamy kolejny przykład, że przyszłość muzyki to streaming. Firma Sony Music opublikowała właśnie swoje biznesowe wyniki za pierwsze trzy kwartały 2017. Wynika z nich, że streaming idzie ciągle w górę.  Czy taka sytuacja wpłynie na rynek dj’ski? Czy DJ’s przerzucą się na streaming? Streaming idzie ciągle w górę – o tym i co z tego wynika  przeczytacie niżej.

 

Firma Sony Music wygenerowało 303,65 mld jenów (2,7 mld $) całkowitego przychodu z nagrań muzycznych w okresie od 9 miesięcy od stycznia do końca września 2017. Daje to o 8,2% więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku, kiedy firma wygenerowała 280,65 mld jenów (2,5 mld $). Streaming wyniósł 129,23 mld jenów (1,1 mld dol.) w tym właśnie okresie dziewięciu miesięcy co daje 43% udziału w całkowitym przychodzie. Liczba ta wzrosła o 37,2% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 94,18 mld (840 mln USD) ze streamingu  przez firmę Sony w ciągu dziewięciu miesięcy 2016 roku.

 

Streaming idzie ciągle w górę
Porównanie trzech źródeł sprzedaży muzyki w Sony Music

Szacunki ekspertów  określają, że trzy główne firmy czyli Sony, Warner i Universal powinny wygenerować 5 miliardów dolarów w sprzedaży  w całym tym roku kalendarzowym.  Produkty fizyczne czyli np. płyty CD generowały 87,62 mld jenów (783 mln dolarów) w  Sony Music w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. co oznacza spadek o 5% w stosunku do 92,26 mld jena (824 mld dolarów) w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Nagrane nagrań muzycznych przyniosły w pierwszym kwartale 2017 r. 39,62 mld jenów (354 mln USD), co oznacza spadek o 22,1% w stosunku do 50,89 mld (455 mln USD) formatu generowanego w tym samym okresie 2016 r.

Z widocznego obok wykresu wynika, że  najniższy udział w rynku ma muzyka pobierana (download – kolor zielony), a największy streaming. Z wykresu wynika, że dominacja płyt CD i winylowych (Physical – kolor żółty) skończyła się w 2016 roku.

Na pewno sprzedaż typu download czyli pobierania plików w dużym stopniu generowana jest przez didżejów, którzy ciągle jednak preferują posiadanie pliku muzycznego na swoim dysku.

 

 

Powodem tego jest kilka spraw.

 1. Gdy ktoś zapomni uregulować abonament, który musi być płatny w przypadku komercyjnego odtwarzania muzyki czyli zarabianiu na niej. Dostęp będzie zamknięty.
 2. Jakość infrastruktury czyli drogi przesyłu nie gwarantują w 100% ciągłości przesyłu, a nikt tego nie wie lepiej jak DJ, że nie ma nic gorszego jak nagła przerwa w trakcie granego setu.
 3. W serwisach streamingowych nie znajdziecie danych zaiks, co właściwie dyskryminuje je do djskiego użytku.

Streaming jest i prawdopodobnie będzie ciekawym zasobem muzyki w aspekcie amatorskim czyli dla zwykłego odbiorcy. Póki co serwisy typu download jak choćby w Polsce www.digitaldj.pl oferują pobieranie, a w awaryjnej sytuacji (np. zerwanie łącza, transmisji) możliwość ponownego pobrania pliku lub paczki w terminie kilku dni.

 

 

Oceń ten produkt
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Reddit
 • Twitter
 • Wykop
 • Yahoo! Bookmarks
 • Śledzik
 • Śledzik

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

na górze