pepes Farruko roxy dhurata dora
And.J, Roxy, Farruko, Dhurata Dora, Noizy

“Co za dużo to niezdrowo” – powiedział ktoś, kiedyś. Dlatego nie chcemy was kolejny raz epatować masą latynoskich szlagierów, których są setki, ale wybraliśmy trzy, które dotarły do nas z trzech różnych stron świata. Znany Farruko w dziwnym, ale fajnym “Pepas” i nieznani – u nas – Roxy & Dhurata Dora & Noizy

 

Piękne dziewczyny, taniec i charakterystyczny rytm to nieodzowne elementy latynoskich hitów. Ale “co za dużo….” – się nudzi. Dlatego tym razem proponuję szybki przegląd latynoskich premier, które nie są szablonowymi kawałkami, przynajmniej w części. Najbardziej kreatywny wydaje się “Pepas“, ale zobaczcie też takich u nas nieznanych artystów jak Roxy czy Durata Dora.

Podoba nam się utwór “Pepas”, bo Farruko nie idzie w nim typowym stylem reggaeton tylko wymyśla coś bardziej zadziornego, nie tylko rapując, jak zawsze, ale wprowadzając klubową zakrętkę, tak aby tylko trochę “zabrudzić” słodki klimat tego latynoskiego stylu.

O nim

Wreszcie widzimy go nie jako tzw. artystę towarzyszącego, ale w autorskim utworze. ?Pepas? pojawił się w czerwcu 2021 roku i ma obecnie ponad 20 milionów wyświetleń na YouTube.

Carlos Efrén Reyes Rosado, lepiej znany pod pseudonimem Farruko , jest portorykańskim piosenkarzem i autorem tekstów. Zyskał rozgłos w swoich stronach, już w 2010 roku, swoim debiutanckim albumem studyjnym “El Talento Del Bloque” .
Został nawet nominowany do nagrody Grammy Łacińskiej dla najlepszego miejskiego Muzyka albumu w 2012 roku, a potem jeszcze kilka innych.
Był głównym wokalistą lub występował w takich hitach (u siebie) ?Krippy Kush?, ?Inolvidable?, ?Quiereme?. Ale u nas pojawił się dopiero dzięki ?Calma (Remix)?. Farruko zresztą współpracował z wieloma artystami, w tym Bad Bunny , J Balvin , Nicki Minaj , Travis Scott , Ricky Martin oraz Wisin & Yandel. No i przeceiż ostatnio “Me Pase“.
A oto przykład podobnego podejścia do muzyki Latino.

a co jeszcze?

Utwór “Morosita” osadzony jest na rytmie reggaeton, ale jest nieco przyspieszony przez co nabiera nieco klubowej stylistyki. Ot, taki taneczny środek. Polecamy, bo utwór wyróżnia się na tle calem masy repertuaru tego gatunku.

Roxy to debiutantka – wokalistka z Włoch, której towarzyszy, fajnie rapujący Włoch, niejaki J.And, który zajmuje się nie tylko reggaeton, ale też soulem, funky czy hip hopem.

Jest to piosenka latynosko-reggaetonowa, napisana po hiszpańsku i włosku, hymn do letnich rytmów i zabawy: ? przytłaczający singiel od pierwszych nut, z płynnym i dynamicznym tekstem, który wzbudza niepohamowaną chęć do tańca ?, mówi Roxy.

 

https://www.youtube.com/watch?v=bAvEMWVh1pg

Reggaeton (odpowiednik naszego Disco Polo) próbują nie tylko południowo-amerykańscy artyści, ale coraz więcej z Europy. Z dobrym skutkiem wychodzi naszym (DeDe Negra i wiele innych), Włochom (patrz wyżej), próbują też w Albanii i Kosowie. Oto taki przykład.

Dhurata Dora to kosowsko-albańska piosenkarka i autorka tekstów. Nie jest wcale debiutantką, bo śpiewa już 10 lat. W utworze “MI amor” wspomaga ją Paniku ne disko aka Noizy. To albański raper, piosenkarz, autor tekstów, aktor i przedsiębiorca.

Tym razem mamy jeszcze bardziej podkręcone tempo.

Tak wiec, jak widzicie